Հոնկոնգում տեղի ունեցած հրդեհի զոհերի թիվը հասել է 159-ի
Հոնկոնգի բնակելի համալիրներից մեկում տասնամյակների ընթացքում տեղի ունեցած ամենասարսափելի հրդեհի զոհերի թիվը դեկտեմբերի 3-ին հասել է 159-ի: 31 մարդ դեռևս անհետ կորած է․ նրանց թվում են Ինդոնեզիայից և Ֆիլիպիններից աշխատակիցներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ հայտնաբերված 159 դիակներից 140-ը նույնականացվել է․ նրանց թվում կա նորածին երեխա։
Հրդեհի պատճառների հետաքննության շրջանակներում ոստիկանությունը ձերբակալել է 21 կասկածյալի՝ չկանխամտածված սպանության մեղադրանքով։ Միևնույն ժամանակ Հոնկոնգի կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարմինը հետաքննում է հնարավոր կաշառակերության վարկածը։
Հոնկոնգի ղեկավար Ջոն Լին դեկտեմբերի 2-ին հայտարարել է, որ դատավորի գլխավորած հանձնաժողովը կհետաքննի հրդեհի պատճառը և կստուգի շենքերի վերանորոգման վերահսկողության իրականացումը։
Թայ Պո շրջանի Վան Ֆուկ Քորթ թաղամասի 32-հարկանի ութ շենքերից բաղկացած բնակելի համալիրի յոթ շենքերում հրդեհը սկսվել և արագ տարածվել է նոյեմբերի 26-ի կեսօրին։  Բնակելի թաղամասում կար 2000 բնակարան, որտեղ ապրում էր ավելի քան 4600 մարդ։

Число погибших в результате пожара в Гонконге возросло до 159
Число погибших в результате самого сильного за последние десятилетия пожара в жилом комплексе в Гонконге 3 декабря возросло до 159 человек. 31 человек до сих пор числится пропавшим без вести, включая рабочих из Индонезии и Филиппин, сообщает Арменпресс со ссылкой на Reuters.
Полиция заявила, что опознаны 140 из 159 найденных тел, включая новорожденного ребенка.
Полиция арестовала 21 подозреваемого по обвинению в непредумышленном убийстве в рамках расследования причин пожара. Тем временем антикоррупционное агентство Гонконга расследует возможное взяточничество.
Глава администрации Гонконга Джон Ли объявил 2 декабря, что комиссия под руководством судей расследует причины пожара и проверит соблюдение правил надзора за реконструкцией зданий. Пожар вспыхнул в семи зданиях 32-этажного жилого комплекса из восьми зданий «Ван Фук Корт», район Тай По, и быстро распространился днем ​​26 ноября. В жилом комплексе было 2000 квартир, в которых проживало более 4600 человек.