Եվրոպան՝ աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների խաչմերուկում. հիմնական օրակարգը և Հայաստանը
Փոփոխվող աշխարհակարգի պայմաններում, որտեղ անվտանգությունը, ինքնիշխանությունը և տնտեսական ու տեխնոլոգիական մրցակցությունը կենտրոնական տեղ են զբաղեցնում, եվրոպական քաղաքականությունը ևս անցնում է խորքային վերափոխումներով։ Այսօր Եվրոպական Միության և նրա անդամ պետությունների ռազմավարական օրակարգը կենտրոնացած է մի քանի փոխկապակցված, կենսական հարցերի շուրջ՝ միջազգային հարաբերություններում որպես աշխարհաքաղաքական կենտրոն դիրքավորում, առանցքային գործընկերների հետ հարաբերությունների վերաիմաստավորում, Ուկրաինայում հակամարտության շահավետ հանգուցալուծում, վերազինում և պաշտպանունակության բարձրացում, տնտեսական խնդիրներ, ներքին կայունության ապահովում, ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ և թվային ինքնավարություն։
Եվրոպական օրակարգն այլևս չի կարելի դիտարկել միայն արտաքին հարաբերությունների կամ ներքին փոփոխությունների պրիզմայով․ դրանք այժմ միահյուսված են և եվրոպական քաղաքական էլիտայից պահանջում են ռազմավարական լուծումներ: Արտաքին հարաբերությունների համատեքստում Եվրոպան բախվում է ավելի ու ավելի մրցակցային և անկանխատեսելի միջազգային իրավիճակի, որը պահանջում է ավելի ճկուն, ամուր և հեռանկարային մոտեցում անվտանգության և դիվանագիտության նկատմամբ:
Հաշվի առնելով այդ մարտահրավերները և հնարավոր ու անխուսափելի տեղաշարժերը Եվրամիության արտաքին հարաբերություններում և հարևանության հետ շփումներում՝ Հայաստանը ևս պետք է կարևորի եվրոպական օրակարգի հիմնական միտումների և քաղաքականության դինամիկայի ուսումնասիրությունը։ Մասնավորապես, ՀՀ Ազգային ժողովն այս տարի ընդունել է «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը՝ ընդգծելով հայ հասարակության հավատարմությունը ժողովրդավարական արժեքներին և ձգտումը դեպի ժողովրդավարական բարեփոխումներ և կայուն առաջընթաց։ Որոշակի կարևոր փոփոխություններ են նկատվում նաև ԵՄ ընդլայնման քաղաքականության մեջ, ուստի կարևոր է դիտարկել ընձեռվող հնարավորությունները։
Եվրոպան՝ որպես աշխարհաքաղաքական կենտրոն
Եվրոպայում շուրջ երեք տասնամյակ տևած խաղաղության ու բարգավաճման իրավիճակը բախվել է լուրջ մարտահրավերների։ Սառը պատերազմի ավարտից հետո տասնամյակներ շարունակ Եվրամիությունը գործում էր համեմատաբար կայուն միջազգային համակարգի շրջանակներում, որտեղ ակնկալվում էր, որ տնտեսական փոխկապակցվածությունը և բազմակողմ դիվանագիտությունը կկանխեն լայնածավալ հակամարտությունները: Այս պայմաններում Եվրոպական Միությունը ավելի քիչ ուշադրություն էր դարձնում պաշտպանական և անվտանգային հարցերին՝ ապավինելով ՆԱՏՕ-ին: Թեև անվտանգային խնդիրների շուրջ քննարկումներ էին ծավալվում նաև նախկինում, այդ համակարգի հիմքերը իրապես սկսեցին քանդվել 2022 թվականից՝ Ուկրաինայում պատերազմի մեկնարկից։ Դրան նպաստեցին նաև ԱՄՆ ռազմավարական առաջնահերթությունների փոփոխությունը, Չինաստանի ուժեղացումը և աճող մրցակցությունը։ Այդ ամենն ընդգծեց Եվրամիության ռազմավարական խոցելիությունը:
Եվրոպայի դերը որպես աշխարհաքաղաքական կենտրոն վերականգնելու ձգտումը պայմանավորված է այն ընկալմամբ, որ ԵՄ-ն պետք է ի վիճակի լինի ազդելու տարածաշրջանային ու գլոբալ խնդիրների կարգավորման վրա և ի վիճակի լինի ապահովելու սեփական անվտանգությունը բոլոր ուղղություններով։ Դա սերտորեն փոխկապակցված է թե՛ դաշնակիցների հետ հարաբերությունների վերաիմաստավորման, թե վերազինման օրակարգի, թե Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման հետ։
Համաշխարհային դերակատարի դերը վերականգնելու համար Եվրոպայում առաջ են քաշվել բազմաթիվ նախաձեռնություններ և ընթանում է ակտիվ դիվանագիտական աշխատանք։ Դրանցից է, օրինակ, «Global Gateway» ծրագիրը, որը ենթադրում է ամբողջ աշխարհում ենթակառուցվածքային նախագծերում մինչև 300 միլիարդ եվրո ներդնելու պատրաստակամությունը, որը հաճախ դիտվում է որպես  «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» չինական նախաձեռնության այլընտրանք: Մեկ այլ կարևոր գործիք է ընդլայնման քաղաքականությունը, որը մինչև վերջին տարիները լճացման մեջ էր։ Ընդլայնումը այսօր դիտարկվում է ավելի լայն իմաստով՝ ոչ միայն անդամակցության տեսանկյունից, այլև որպես ԵՄ մերձավոր հարևանների անվտանգության ապահովում և դիմադրունակության բարձրացում, ինչպես նաև սերտ ինտեգրում, արդյունքում՝ ԵՄ գրավչության մեծացում գործընկերների համար։ Արտաքին քաղաքականության մեջ համախմբված գործելու համար անհրաժեշտ է, որ ԵՄ ինստիտուտները և անդամ պետությունները համակարգեն իրենց արտաքին գործողությունները։ Այս առումով, իհարկե, Միությունը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների, քանի որ երկրների ազգային շահերը, իշխանությունների առաջնահերթությունները երբեմն հակասում են միմյանց։ Այդ խնդիրը հաղթահարելու համար կարևոր քայլ կլինի արտաքին և անվտանգության քաղաքականությանը վերաբերող հարցերում որակյալ մեծամասնությամբ որոշումների կայացման մեխանիզմի անցումը։ 2025 թվականի ապրիլի 2-ին Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած՝ «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության իրականացման վերաբերյալ 2024 թվականի տարեկան հաշվետվություն» բանաձևում Եվրոպական խորհրդին կոչ է արվում  այդ ոլորտներում որոշումները աստիճանաբար  կայացնել որակյալ մեծամասնության քվեարկությամբ։
Միևնույն ժամանակ, պետք է ընդգծել, որ Ուկրաինայում հակամարտության մեկնարկին հետո ականատես ենք լինում համաեվրոպական համերաշխության տարբեր դրսևորումների։ Օրինակ՝ BrExit-ից հետո Միացյալ Թագավորությունը սերտորեն աշխատում է Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի հետ համաեվրոպական խնդիրների շուրջ։ Եվրոպայի միավորվելու վկայություններից է նաև այն, որ Շվեդիան ու Ֆինլանդիան հրաժարվեցին չեզոք կարգավիճակից և միացան ՆԱՏՕ-ին։ Ֆրանսիայի կողքին հավակնություններ է ներկայացնում նաև Գերմանիան։ Ուկրաինայի հարցում միասնությունը և կարգավորման բանակցային սեղանին իր դիրքի ամրապնդումը, ինչպես նաև վճռական դիրքորոշումը ԵՄ-ին թույլ կտա հանդես գալ որպես աշխարհաքաղաքական կենտրոն։
Եվրոպայի ռազմավարական ինքնավարության և պաշտպանական օրակարգի գլխավոր շարժիչ ուժը Ֆրանսիան է՝ նախագահ Էմանուել Մակրոնի գլխավորությամբ։ Մասնավորապես, Փարիզն ակտիվորեն առաջ է մղում ինչպես ԵՄ-ի ընդլայնման գաղափարը, այնպես էլ որակյալ մեծամասնությամբ որոշումների ընդունման մեխանիզմի ներդրումը։ Միևնույն ժամանակ, Ֆրանսիան կարևորում է նաև պաշտպանական ոլորտում ԵՄ ինքնավարությունը։ 2025 թվականի Ազգային ռազմավարական վերանայումը պաշտոնապես հաստատում է միջուկային զսպման միջոցների կենտրոնական դերը՝ որպես Ֆրանսիայի անկախ պաշտպանական քաղաքականության հիմնաքար: Ֆրանսիան նաև հայտարարել է եվրոպական շահագրգիռ երկրների հետ ռազմավարական երկխոսության մեկնարկի մասին՝ հավաքական եվրոպական պաշտպանության գործում միջուկային զսպման հնարավոր դերի վերաբերյալ: Ֆրանսիայի 2025 թվականի բյուջեով՝ հավելյալ 6,7 միլիարդ եվրո է հատկացվել՝ երկրի զինված ուժերի և միջուկային ներուժի պահպանման և արդիականացման համար։ Եվրոպական երկրների շարքում Ֆրանսիան ամենաբարձր աջակցությունն է ցուցաբերում ԵՄ բանակի ստեղծմանը, ակտիվորեն աջակցում է Եվրոպական պաշտպանական հիմնադրամին (European Defence Fund) և ԵՄ Արագ տեղակայման ներուժին (EU Rapid Deployment Capacity): Բացի այդ, Ֆրանսիան ունի մշտական ռազմական ներկայություն Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, որը դիտարկվում է որպես աշխարհաքաղաքական մրցակցության առանցքային տարածաշրջաններից մեկը:
Ֆրանսիային զուգահեռ՝ Ֆրիդրիխ Մերցի օրոք ակտիվություն է ցուցաբերում նաև Գերմանիան, որի ազդեցությունը պայմանավորված է երկրի հսկայական տնտեսական հզորությամբ և ԵՄ ամենամեծ և ամենակենտրոնական երկրի կարգավիճակով: Ներկայիս Գերմանիան առաջնորդվում է դեռ Օլաֆ Շոլցի կառավարման օրոք «Zeitenwende»-ի «հռչակմամբ», որը նշանակում է «շրջադարձային փուլ» և հիմնականում վերաբերվում է երկրի կուրսին դեպի անվտանգության և աշխարհաքաղաքականության ոլորտում խոշոր դերակատարի։ Գերմանիան 100 միլիարդ եվրո հատուկ հիմնադրամ է ստեղծել իր զինված ուժերի արդիականացման համար՝ ներդրումների տասնամյա դեֆիցիտի հաղթահարման և զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման նպատակով։ Բացի այդ, Բեռլինը իր պաշտպանական ծախսերը համապատասխանեցրել է տարեկան ՀՆԱ-ի 2%-ի ՆԱՏՕ-ի պահանջին, ինչը նրան դարձնում է Եվրոպայում հավաքական պաշտպանության ամենամեծ ներդրողներից մեկը։ Քաղաքական հարցերում Գերմանիան կիսում է Ֆրանսիայի մոտեցումը և ակտիվորեն առաջ մղում այն։
Ավելի ուժեղ Եվրամիության քաղաքականության ակտիվ պաշտպաններն են նաև Լեհաստանը, Իտալիան, Իսպանիան, Բելգիան, Նիդեռլանդները, Բալթյան երկրները։
Միևնույն ժամանակ, իր ռազմավարական նշանակությունը վերականգնելու համար Եվրոպան սկսել է վերանայել հարաբերությունները համաշխարհային առանցքային դերակատարների հետ: Անդրատլանտյան գործընկերությունը մնում է անփոխարինելի, սակայն այն զգալի փոփոխությունների է ենթարկվել։ Վաշինգտոնի երկարաժամկետ ուշադրությունը տեղափոխվում է դեպի Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան և Չինաստանի հետ համակարգային մրցակցություն, և Եվրոպայի պաշտպանության գործում ամերիկայի մասնակցությունը մնում է անորոշ, հատկապես՝ Դոնալդ Թրամփի պաշտոնավարման շրջանում: Եվրոպան մտադիր է վերանայել հարաբերությունները նաև Չինաստանի հետ։ Դրանք այժմ կարելի է բնութագրել որպես համագործակցության, մրցակցության և ռազմավարական զգուշավորության բարդ համադրություն:
Պաշտպանություն և անվտանգություն
Անդրադառնալով Ուկրաինային՝ պետք է նշել, որ պատերազմը դարձել է այն առանցքը, որի շուրջ պտտվում է Եվրոպայի նոր ռազմավարական մտածողությունը։ Պատերազմի սկզբնական շրջանում Եվրոպայի համախմբումը Կիևին ռազմական, ֆինանսական աջակցության տրամադրման, ինչպես նաև Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում շատ կարևոր էր Ուկրաինայի դիմադրունակության համար։ Սակայն այդ միասնությունը բախվեց աճող մարտահրավերների՝ պայմանավորված ներքաղաքական ճնշումներով, տնտեսական խնդիրներով և պատերազմը դադարեցնելու երկարաժամկետ ռազմավարության շուրջ հիմնարար տարաձայնություններով: Ամենաճնշող գործոնը մնում է Հունգարիան, որը հետևողականորեն օգտագործում է վետոյի իր իրավունքը ԵՄ միասնական գործողություններին խոչընդոտելու համար՝ ձգձգելով առանցքային ֆինանսական օգնությունը, պատժամիջոցների փաթեթները և առաջընթացը ԵՄ-ին Ուկրաինայի անդամակցության բանակցություններում: Բացի այդ, ռազմական աջակցության բեռը բաշխվում է անհավասարաչափ. Հյուսիսային և Արևելյան Եվրոպայի պետությունները զգալի ներդրում են ունենում Ուկրաինայի պաշտպանության հարցում, Հարավային որոշ խոշոր երկրներ դժկամությամբ են ավելացնում ռազմական օգնությունը։  Այդ ներքին լարվածությունը աճել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ 2025 թվականի նոյեմբերին ներկայացրած խաղաղության առաջարկով, որը միանշանակ չընդունվեց եվրոպական երկրների կողմից։ Ընդհանուր առմամբ, այն չմերժվեց, սակայն թե՛ Ֆրանսիան, թե՛ Գերմանիան, թե այլ երկրներ հայտնեցին իրենց վերապահումների մասին։ Եվրոպական առաջնորդները չեն կարող կտրականապես մերժել Թրամփի առաջարկը, սակայն կան կարմիր գծեր, որոնք Եվրոպան վճռական է պաշտպանելու։ ԵՄ-ն դեմ է հանդես գալիս ուժի կիրառման միջոցով սահմանների փոփոխության ճանաչմանը, Ուկրաինայի պաշտպանության համար առաջարկվող սահմանափակումներին, դաշինքների անդամակցելու հետ կապված՝  Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքի չեղարկմանը, ռազմական հանցագործությունների համար պատասխանատվության չեղարկմանը։ Միևնույն ժամանակ, ամենայն հավանականությամբ, ինչ-որ փուլում եվրոպական երկրները ստիպված կլինեն համաձայնել որոշակի զիջումների, եթե Միացյալ Նահանգներն ու Ռուսաստանը հասնեն լիարժեք համաձայնության։ Չնայած ԵՄ առաջնորդների հաստատակամությանը Ուկրաինային աջակցելու հարցում՝ հասարակությունը մեծամասամբ անտարբեր է, հաճախ՝ տրամադրված է Կիևի դեմ։ Դա արդյունք է ինչպես հանրության հոգնածության, այնպես էլ բազմաթիվ հիբրիդային հարձակումների, ինչը ևս բացասաբար է ազդում Եվրոպայի միասնականության վրա։
Եվրոպայի ռազմավարական վերակողմնորոշումը չի կարող հաջողել առանց պաշտպանական ռազմավարության փոփոխության։ Վերջին երկու տարվա ընթացքում զգալիորեն արագացել է Եվրոպայի վերազինման գործընթացը։ Ինչպես դիտարկեցինք Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի հետ կապված առանձին օրինակներով, եվրոպական երկրները սկսել են ռազմական բյուջեների ավելացան, բանակների և սպառազինությունների արդիականացման խոշոր ծրագրեր: ԵՄ-ն ավելի մեծ ուշադրություն է սկսել դարձնել իր պաշտպանական-արդյունաբերական բազայի ամրապնդմանը, համատեղ գնումների խթանմանը, հետազոտությունների իրականացմանը։
Այսպես, 2022 թվականի մարտի 21-ին ԵՄ Խորհուրդն ընդունեց «Անվտանգության և պաշտպանության ռազմավարական կողմնացույց»-ը (A Strategic Compass for Security and Defence), որը ԵՄ պատմության մեջ առաջին համապարփակ ռազմական դոկտրինն է։  Այն պարունակում է մինչև 2030 թվականը ԵՄ անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության վերաբերյալ ընդհանուր ռազմավարական տեսլական և գործողությունների կոնկրետ ծրագիր։ Ռազմավարական կողմնացույցը ԵՄ-ին տեղափոխում է անվտանգության վերաբերյալ վերացական քննարկումներից դեպի ռազմական ներուժի ստեղծում: Դրա անկյունաքարը մինչև 2025 թվականը ԵՄ-ի մինչև 5000 զինված ուժերի Արագ տեղակայման ներուժ ստեղծելու պարտավորությունն էր, որը թույլ կտա ԵՄ-ին վճռականորեն գործել ճգնաժամային իրավիճակներում՝ առանց ապավինելու ՆԱՏՕ-ի կամ ԱՄՆ-ի աջակցությանը: 2025 թվականի մայիսին ԵՄ-ն հայտարարեց, որ Արագ տեղակայման ներուժը պատրաստ է գործել։
2023 թվականին արդեն ուժի մեջ է մտել «Եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերության ամրապնդում Գնումների մասին ընդհանուր օրենքի միջոցով» (European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act - EDIRPA) փաստաթուղթը, որը 300 միլիոն եվրո բյուջեով գործիք է՝ ուղղված վերացնելու պաշտպանունակության կրիտիկական բացերը։ Դրա միջոցով ԵՄ բյուջեն օգտագործվում է անդամ պետություններին պաշտպանական արտադրանքի համատեղ գնումների խթանման համար:
2025 թվականին էլ Եվրախորհրդարանը պաշտոնապես հավանություն տվեց Եվրոպական պաշտպանական արդյունաբերության ծրագրին (European Defence Industry Programme- EDIP), որը միջնաժամկետ ծրագիր է ՝1,5 միլիարդ եվրո բյուջեով և մի շարք կանոններ է նախատեսում եվրոպական սպառազինության գնումների և մատակարարման շղթաների վերաբերյալ։
Մեկ այլ կարևոր փաստաթուղթ է «Սպիտակ թուղթը» (Joint White Paper for European Defence – Readiness 2030), որի համաձայն՝ ԵՄ-ն պետք է հասնի լիարժեք պաշտպանության պատրաստության մինչև 2030 թվականը: Այն պարունակում է քաղաքական և ֆինանսական ծրագրերի մանրամասն ռազմավարական շրջանակ, մասնավորապես՝ Եվրոպայի վերազինման ծրագիրը, որը նպատակ ունի մոբիլիզացնել մինչև 800 միլիարդ եվրո:
Խոսելով Եվրոպայի պաշտպանությունից ու անվտանգությունից՝ չենք կարող չհիշատակել ՆԱՏՕ-ն։ Թեև դեռևս վերջնական տվյալները հասանելի չեն, այնուամենայնիվ, հայտարարությունների համաձայն՝ նախատեսվում է, որ 2025 թվականին ԵՄ 23 անդամ պետությունները, որոնք նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ են կներդնեն դաշինքի հավաքական պաշտպանության ծախսերի 28%-ից 32%-ը: Կարևոր է անդրադառնալ նաև 2025 հունիսին Հաագայում կայացած ՆԱՏՕ-ի բավական աղմկահարույց գագաթնաժողովին, որի ժամանակ բոլոր անդամ պետությունները համաձայնել են մինչև 2035 թվականը տարեկան իրենց ՀՆԱ-ի 5%-ը հատկացնել ազգային անվտանգության և պաշտպանության հետ կապված ծախսերին։ Կարևոր է նաև նշել, որ ՆԱՏՕ-ի այդ գագաթնաժողովում վերահաստատվեց Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 5-րդ հոդվածը այն մասին, որ դաշնակիցներից մեկի վրա հարձակումը համարվում է հարձակում բոլոր դաշնակիցների վրա։ Մի կողմից դա ի ցույց դրեց ՆԱՏՕ-ի միասնականությունը, մյուս կողմից այն վերահաստատելու անհրաժեշտությունն արդեն բացասական ազդակ է։
Չնայած նկատվող դրական տեղաշարժերին՝ Եվրոպայի պաշտպանական հատվածը բախվում է բարդ մարտահրավերների: Ամենալուրջ խնդիրը ԵՄ 27 անդամ պետություններ մեջ միասնականության բացակայությունն է, ինչն այդ թվում՝ դանդաղեցնում է որոշումների կայացման գործընթացը։ Վերջնականապես համաձայնեցված չէ նաև սպառազինությունների գնումների քաղաքականությունը, ինչը հանգեցնում է անընդունելի ծախսերի՝ թուլացնելով կոլեկտիվ արդյունաբերական բազան: Բացի այդ, կարևոր որոշումները միաձայն կայացնելու սկզբունքը քաղաքական խոչընդոտներ է ստեղծում, այդ թվում՝ պաշտպանության ու անվտանգության ոլորտի համար, հատկապես՝ արագ արձագանք ենթադրող իրավիճակներում: Եվ իհարկե, եվրոպական պաշտպանությունը դեռևս մեծապես կախված է Միացյալ Նահանգներից՝ սկսած հետախուզական տվյալների ստացումից մինչև միջուկային հովանոց։ Դա նշանակում է, որ գործողությունների իրական անկախությունը դեռևս միայն երկարաժամկետ նպատակ է միայն:
Հայաստանի համար մի քանի ռազմավարական փոփոխությունների հնարավորություն
Եվրոպական Միության ջանքերը՝ ամրապնդելու իր աշխարհաքաղաքական դերակատարությունը, զարգացնելու սեփական ռազմական ներուժը, ամրապնդելու արտաքին քաղաքական որոշումների ինքնուրույնությունը և վերականգնելու ընդլայնման տեմպերը, կարևոր հնարավորություններ են բացում Հայաստանի առջև:
Հատկանշական է նաև Եվրամիության շահագրգռվածությունը՝ կայուն կերպով խորացնելու հարաբերությունները Հայաստանի հետ: Այդ մասին է վկայում նաև դեկտեմբերի 2-ին ԵՄ-Հայաստան համագործակցության նոր ռազմավարության ընդունումը և համագործակցությունը ռազմավարական մակարդակի բարձրացնելը: Ուստի Երևանը կարող է դիտարկել մի քանի ռազմավարական տեղաշարժերի հնարավորությունը՝ արագացնելու Հայաստանի ինտեգրմանը ԵՄ հիմնական ռազմավարական առաջնահերթություններին: Պրոակտիվ կերպով համաձայնեցնելով սեփական ազգային շահերը փոփոխվող եվրոպական օրակարգի հետ՝ Հայաստանը ձգտում է ամրապնդել իր ինքնիշխանությունը, շարունակել անվտանգության դիվերսիֆիկացումը և ապահովել երկրի համար կարևոր ներդրումներ պատմական վճռորոշ ժամանակաշրջանում:
1․ Հայաստանը կարող է արագացնել բարեփոխումների գործընթացը՝ հնարավորինս մոտենալով Կոպենհագենի չափանիշներին։ Այս առումով կարևոր է կենտրոնանալ հատկապես այն ոլորտների վրա, որոնք համապատասխանում են ԵՄ նոր առաջնահերթություններին՝ ներքին կայունություն և դիմակայունություն։
2․ Սերտ փոխգործակցություն ծավալել Եվրոպական պաշտպանական հիմնադրամի  և Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամի հետ: Հաշվի առնելով ֆինանսավորման հետ կապված պարբերաբար առաջ եկող դժվարությունները՝ փորձել նաև մասնակցություն ունենալ ԵՄ պաշտպանական հետազոտություններին, մշակումներին և փորձի փոխանակմանը։ Կարևոր է նաև աշխատանքներ տանել հիբրիդային սպառնալիքներին դիմակայելու ուղղությամբ աջակցության վրա։
3․ Հայաստանի համար կարևոր հնարավորություն է նաև «Global Gateway» նախաձեռնությունը։ Հաշվի առնելով ԵՄ շահագրգռվածությունը՝ կարևոր է աշխատել հաղորդուղիների ապաշրջափակման հարցում, այդ թվում՝ ՀՀ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծում և TRIPP-ում  եվրոպական ներդրումների ներգրավման ուղղությամբ։
4. Հաշվի առնելով բոլոր ռիսկերը՝ Հայաստանը կարող է դիտարկել «Ռազմավարական կողմնացույցի» շրջանակներում զորավարժությունների և դասընթացների մասնակցությունը, հատկապես՝ Արագ տեղակայման ներուժի հետ կապված: Հատկանշական է, որ Հայաստանն ու ԵՄ-ն արդեն սահմանել են Եվրոպական Միության ճգնաժամային կառավարման գործողություններում Հայաստանի մասնակցության շրջանակը։
5․ Հայաստանը կարող է նաև սերտորեն համագործակցել Ֆրանսիայի, Հունաստանի, Գերմանիայի հետ՝ EDIRPA-ի և EDIP կողմից ֆինանսավորվող մատակարարման շղթաներին կամ համատեղ գնումների նախագծերին մասնակցելու հնարավորությունները բացահայտելու համար:
Ներկայումս Եվրոպան հիմնարար ռազմավարական վերակողմնորոշման փուլում է։ Ուկրաինայում տևական հակամարտությամբ, ռազմավարական ինքնավարության անհրաժեշտությամբ և գլոբալ ուժի կենտրոն դառնալու ձգտումից դրդված՝ ԵՄ-ն զգալի քաղաքական կամք և ֆինանսական ռեսուրսներ է ուղղել ինչպես իր սեփական պաշտպանությանը, այնպես էլ հարևանների դիմակայունությանը:
Հայաստանի համար Եվրոպայի այս շրջադարձը կենսական հնարավորություն է, որը կարելի է օգտագործել ԵՄ նոր ճարտարապետության մեջ ընդգրկվելու համար։ Գործելով վճռականորեն և ցուցաբերելով հուսալիություն՝ Հայաստանը կարող է համագործակցությունը վերածել արժեքավոր, կայուն գործընկերության, ինչը կնպաստի երկրի ինքնիշխանության ու կայունության ամրապնդմանը։
Վարդուհի Հարությունյան, միջազգայնագետ
Հոդվածում արտահայտված տեսակետները հեղինակի անձնական կարծիքն են և պարտադիր չէ, որ համընկնեն խմբագրության պաշտոնական դիրքորոշման հետ։

In the context of a changing world order, where security, sovereignty, as well as economic and technological competition occupy a central role, European politics is also undergoing profound transformation. Today, the strategic agenda of the European Union and its member states centers on several interconnected and vital priorities: positioning as a geopolitical center in international relations, reassessing relations with key partners, pursuing a favorable resolution to the conflict in Ukraine, rearmament and strengthening defense capabilities, economic challenges, ensuring internal stability, institutional reforms and digital autonomy.
The European agenda can no longer be viewed solely through the prism of foreign relations or internal developments: they are now intertwined and require strategic solutions from the European political elite. In the context of foreign relations, Europe is facing an increasingly competitive and unpredictable international environment, which calls for a more flexible, robust, and forward-looking approach to security and diplomacy.
Considering these challenges and the potential and inevitable shifts in the EU’s external relations and engagement with neighboring countries, Armenia must also prioritize the study of key trends in the European agenda and evolving dynamics of European policies. In particular, this year the National Assembly of the Republic of Armenia adopted the law “On Launching Accession Process of the Republic of Armenia to the European Union”, highlighting the Armenian society’s commitment to democratic values and its aspiration toward democratic reforms and sustainable progress. Certain notable developments are also being observed in the EU enlargement policy, making it important to assess the opportunities that may arise.
Europe as a Geopolitical Center
The nearly three-decade period of peace and prosperity in Europe has been confronted with serious challenges. After the end of the Cold War, the European Union operated for decades within a relatively stable international system, where it was expected that economic interdependence and multilateral diplomacy would prevent large-scale conflicts. Under these conditions, the European Union paid comparatively less attention to defense and security matters, relying primarily on NATO. Although discussions on security issues took place previously as well, the foundations of that system began to deteriorate significantly starting in 2022, with the outbreak of war in Ukraine. This shift was further intensified by the change in US strategic priorities, the strengthening of China and increasing global competition. Together, these factors underscored the EU’s strategic vulnerability.
The aspiration to restore Europe’s role as a geopolitical center stems from the understanding that the EU must be capable of influencing the resolution of regional and global issues and safeguarding its security across all fronts. This objective is closely linked to the reassessment of relations with allies, the rearmament agenda and the settlement of the conflict in Ukraine.
To restore its role as a global actor, Europe has advanced numerous initiatives and is actively pursuing diplomatic efforts. One such initiative is the “Global Gateway” program, which envisions the willingness to invest up to 300 billion euros in infrastructure projects worldwide, often viewed as an alternative to China’s “Belt and Road” initiative. Another important instrument is the enlargement policy, which in recent years had entered a phase of stagnation. Today, enlargement is considered in a broader context, not only in terms of membership, but also as a means of strengthening the security and resilience of the EU’s immediate neighbors, deepening integration and thereby enhancing the Union’s attractiveness for partners. For the EU to act cohesively in foreign policy, it is essential that EU institutions and member states coordinate their external actions effectively. In this regard, the Union certainly faces numerous challenges, as national interests and government priorities of member states sometimes contradict one another. A significant step towards overcoming this issue would be adopting qualified majority voting for decisions on foreign and security policy. The “2024 Annual Report on the Implementation of the Common Foreign and Security Policy”, adopted by the European Parliament on April 2, 2025, calls on the European Council to gradually apply qualified majority voting in these domains.
At the same time, it should be emphasized that after the outbreak of the conflict in Ukraine, we have witnessed numerous expressions of European solidarity. For example, following BrExit, the United Kingdom has cooperated closely with France and Germany on issues of common European concern. Another indication of Europe’s consolidation is that Sweden and Finland abandoned their neutral status to join NATO. Unity on the Ukrainian issue, reinforcing its position at the negotiation table for conflict resolution and maintaining a resolute stance will enable the EU to function effectively as a geopolitical center.
France, under the leadership of President Emmanuel Macron, stands as the primary drive behind Europe's strategic autonomy and defense agenda. Paris actively promotes both the idea of EU enlargement and the implementation of qualified majority voting mechanisms. At the same time, France places great emphasis on ensuring the EU’s autonomy in the defense domain. The National Strategic Review 2025 officially reaffirms the central role of nuclear deterrence as the cornerstone of France’s independent defense policy. France has also announced the launch of a strategic dialogue with interested European partners regarding the potential role of nuclear deterrence in collective European defense. According to France’s 2025 budget, an additional 6.7 billion euros has been allocated to maintain and modernize the country’s armed forces and nuclear capabilities. Among European states, France is the strongest supporter of establishing an EU army and actively backs the European Defence Fund and the EU Rapid Deployment Capacity. Furthermore, France maintains a permanent military presence in the Indo-Pacific region, regarded as one of the key arenas of geopolitical competition.
Parallel to France, Germany has also been increasingly active under the leadership of Friedrich Merz, with its influence rooted in its substantial economic power and its position as the EU’s largest and most central country. Contemporary Germany continues to follow the course outlined during Olaf Scholz’s tenure with the proclamation of the “Zeitenwende” (Turning Point), primarily referring to the country’s shift toward becoming a major actor in security and geopolitics. Germany has established a €100 billion special fund for the modernization of its armed forces, aimed at addressing a decade-long investment deficit and enhancing military readiness. In addition, Berlin has aligned its defense spending with NATO’s requirement of 2% of GDP, making it one of the leading contributors to collective defense in Europe. In political matters, Germany largely shares France’s approach and actively promotes it.
Other strong proponents of a more assertive European policy include Poland, Italy, Spain, Belgium, the Netherlands and the Baltic states.
At the same time, to restore its strategic significance, Europe has initiated a reassessment of its relations with key global actors. The transatlantic partnership remains indispensable, yet it has experienced significant shifts. Washington’s long-term focus is increasingly shifting toward the Indo-Pacific region and systemic competition with China and American involvement in European defense remains uncertain, particularly during Donald Trump’s tenure. Europe also intends to re-evaluate its relations with China, which can now be characterized as a complex combination of cooperation, competition and strategic caution.
Defense and Security
Regarding Ukraine, it must be noted that the war has become the central pivot around which Europe’s new strategic thinking revolves. In the early stages of the conflict, Europe’s unity in providing military and financial support to Kyiv, as well as in imposing sanctions on Russia, was crucial for Ukraine’s resilience. However, that unity has faced growing challenges, driven by domestic political pressures, economic difficulties, and fundamental disagreements over a long-term strategy to bring the war to an end. The most pressing factor remains Hungary, which has consistently used its veto power to obstruct EU-wide actions, delaying key financial aid, sanction packages and progress in Ukraine’s accession negotiations with the EU. Additionally, the burden of military support has been unevenly distributed: Northern and Eastern European states have made substantial contributions to Ukraine’s defense, while some major Southern countries have been reluctant to increase their military assistance. This internal tension was further exacerbated by US President Donald Trump’s peace proposal presented in November 2025, which was not fully accepted by European countries. While it was not outright rejected, both France, Germany and other states voiced their reservations. European leaders cannot categorically dismiss Trump’s proposal, but there are “red lines” that Europe is determined to defend. The EU opposes any recognition of border changes through the use of force, limitations on Ukraine’s defense capabilities and nullification of Ukraine’s sovereign right to join alliances. At the same time, it is likely that at some stage, European countries may have to consider certain concessions if the United States and Russia reach a comprehensive agreement. Despite EU leaders’ determination to support Ukraine, public opinion is largely indifferent and often even unfavorable toward Kyiv. This is the result of both public fatigue and ongoing hybrid threats, which further undermine European unity.
Europe’s strategic reorientation cannot succeed without a comprehensive transformation of its defense strategy. Over the past two years, the process of rearmament across Europe has accelerated significantly. As illustrated by the examples of France and Germany, European countries have begun raising defense budgets and implementing major programs for the modernization of armed forces and military equipment. The EU has also started to pay greater attention to strengthening its defense-industrial base, promoting joint procurement and supporting research and innovation initiatives.
Thus, on March 21, 2022, the EU Council adopted the “Strategic Compass for Security and Defence”, the EU’s first comprehensive military doctrine in its history. It provides a unified strategic vision and a concrete action plan for the EU’s security and defense policy through 2030. The Strategic Compass shifts the EU from abstract security discussions toward the development of tangible military capabilities. Its cornerstone was the commitment to establish, by 2025, a Rapid Deployment Capacity of up to 5,000 personnel, enabling the EU to act decisively in crisis situations without relying on NATO or US support. In May 2025, the EU announced that this Rapid Deployment Capacity was fully operational.
In 2023, the European Defence Industry Reinforcement through Common Procurement Act (EDIRPA) came into effect. With a budget of €300 million, this instrument is designed to address critical gaps in defense capabilities. Through EDIRPA, the EU budget is used to promote joint procurement of defense equipment among member states.
In 2025, the European Parliament officially approved the European Defence Industry Programme (EDIP), a medium-term initiative with a budget of €1.5 billion that establishes a set of rules concerning European arms procurement and supply chains.
Another important document is the Joint White Paper for European Defence – Readiness 2030, which sets the goal for the EU to achieve full defense preparedness by 2030. It provides a comprehensive strategic framework for political and financial programs, including Europe’s rearmament plan, which aims to mobilize up to €800 billion.
When discussing Europe’s defense and security, NATO cannot be overlooked. Although final figures are not yet available, according to statements, in 2025 the 23 EU member states that are also NATO members are expected to contribute between 28% and 32% of the Alliance’s collective defense expenditures. It is also important to note the high-profile NATO summit held in The Hague in June 2025, where all member states agreed to allocate 5% of their GDP annually to national security and defense-related expenditures by 2035. Additionally, the summit reaffirmed Article 5 of the North Atlantic Treaty, which states that an attack on one ally is considered an attack on all allies. On one hand, this demonstrates NATO’s unity, on the other, the very need to reaffirm it already sends a cautionary signal.
Despite the observed positive developments, Europe’s defense sector faces complex challenges. The most serious issue is the lack of cohesion among the 27 EU member states, which slows down the decision-making process. A fully agreed-upon policy on defense procurement has also not been established, leading to inefficient spending that weaken the collective industrial base. Furthermore, the principle of unanimous decision-making creates political obstacles, particularly in the defense and security sector, and especially in situations requiring rapid response. European defense remains heavily dependent on the United States from intelligence sharing to the nuclear umbrella. This means that true operational independence remains, for now, only a long-term objective.
Opportunities for Strategic Shifts for Armenia
The European Union’s efforts to strengthen its geopolitical role, develop its own military capabilities, enhance the independence of its foreign policy decisions, and revive the pace of enlargement present significant opportunities for Armenia.
Equally notable is the EU’s sustained interest in deepening its relations with Armenia, as evidenced by the adoption of the new Armenia–EU Partnership Strategic Agenda on December 2 and the elevation of cooperation to a strategic level. Accordingly, Yerevan can consider several strategic moves to accelerate Armenia’s integration into the EU’s key strategic priorities. By proactively aligning its national interests with the evolving European agenda, Armenia seeks to strengthen its sovereignty, continue diversifying its security and secure critical investments during this historically decisive period.
- Armenia can accelerate its reform agenda by moving as close as possible to the Copenhagen criteria. In this regard, it is particularly important to focus on sectors that correspond with the EU’s new priorities, such as internal stability and resilience.
2. Develop close cooperation with the European Defence Fund and the European Peace Facility. Given the recurring challenges related to funding, Armenia should also seek participation in EU defense research, development and exchanges of expertise. It is equally important to work on support mechanisms aimed at countering hybrid threats.
3. Another important opportunity for Armenia is the “Global Gateway” initiative. Given the EU’s interest, it is crucial to work on unblocking transit routes, including attracting European investments for projects such as Armenia’s “Crossroads of Peace” and TRIPP.
4. Considering all potential risks, Armenia can explore participation in military exercises and training programs under the framework of the Strategic Compass, particularly those related to the Rapid Deployment Capacity. Notably, Armenia and the EU have already outlined the scope of Armenia’s involvement in EU crisis management operations.
5. Armenia can also work closely with France, Greece and Germany to identify opportunities for involvement in supply chains or joint procurement projects funded by EDIRPA and EDIP.
Europe is currently undergoing a profound strategic reorientation. Driven by the prolonged conflict in Ukraine, the need for strategic autonomy, and the aspiration to become a global geopolitical center, the EU will need substantial political will and financial resources to strengthen both its own defense capabilities and the resilience of its neighbors.
For Armenia, this European shift presents an important opportunity to integrate into the EU’s new strategic framework. By acting decisively and demonstrating reliability, Armenia can transform this cooperation into a valuable and sustainable partnership, contributing to the strengthening of the country’s sovereignty and stability.
International Relations Specialist
The views expressed in the article are the personal opinion of the author and do not necessarily represent the official position of the editorial board.