ՀՀ-ում Լիբանանի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Լիբանանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դիմա Հադդադը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Նախագահն իր խոսքում շեշտել է երկու երկրների և ժողովուրդների պատմական առանձնահատուկ կապերը և ջերմությունը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել Լիբանանի նախագահի ողջույններն ու բարեմաղթանքները։
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է, որ Հայաստանի և Լիբանանի հարաբերությունները հիմնված են պատմական բարեկամության, մշակութային ընդհանրությունների և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Ընդգծվել է արդյունավետ համագործակցությունը, այդ թվում՝ բազմակողմ ձևաչափերում, և նշվել է, որ Լիբանանը տարածաշրջանում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է։
Քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Կարևորվել են քաղաքական երկխոսության խթանման ուղղությամբ ջանքերի ներդրումը և գործնական կապերի ամրապնդումը։
Նշվում է, որ կողմերը նաև ընդգծել են քաղաքական և ինստիտուցիոնալ համագործակցության և առկա մեծ ներուժի իրականացման, ու միջմշակութային ու պատմական կապերի պահպանման և զարգացման կարևորությունը։
Լիբանանի դեսպան Դիմա Հադդադը իր հերթին հավաստիացրել է, որ կնպաստի երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և նոր նախաձեռնությունների առաջխաղացմանը։

The newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Lebanon to Armenia, Dima Haddad, presented her credentials to the President of the Republic of Armenia, Vahagn Khachaturyan, the Presidential Office said in a readout.
President Khachaturyan congratulated the Ambassador on her appointment and expressed hope that her activities would contribute to the strengthening of relations between Armenia and Lebanon. The President praised the special historical ties and warmth between the two countries and peoples.
The Ambassador expressed her gratitude for the reception and conveyed the greetings and best wishes of the President of Lebanon.
During the meeting, it was noted that relations between Armenia and Lebanon are based on historical friendship, cultural commonalities, and mutual respect. It was highlighted that “Lebanon is one of Armenia's important partners in the region.”
The parties discussed the possibilities of expanding bilateral cooperation in areas of common interest. The importance of investing efforts in promoting political dialogue and strengthening business ties was emphasized.
The parties also underscored the importance of political and institutional cooperation, the implementation of existing potential, and the preservation and development of intercultural and historical ties.
Lebanese Ambassador Dima Haddad, in turn, assured that she would contribute to the strengthening of bilateral ties and the promotion of new initiatives.