ՀՀ-ում Լիբանանի նորանշանակ դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել նախագահին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Լիբանանի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Դիմա Հադդադը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ ՀՀ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նրա գործունեությունը կնպաստի Հայաստանի և Լիբանանի միջև հարաբերությունների ամրապնդմանը։ Նախագահն իր խոսքում շեշտել է երկու երկրների և ժողովուրդների պատմական առանձնահատուկ կապերը և ջերմությունը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և փոխանցել Լիբանանի նախագահի ողջույններն ու բարեմաղթանքները։
Հանդիպման ընթացքում շեշտվել է, որ Հայաստանի և Լիբանանի հարաբերությունները հիմնված են պատմական բարեկամության, մշակութային ընդհանրությունների և փոխադարձ հարգանքի վրա։ Ընդգծվել է արդյունավետ համագործակցությունը, այդ թվում՝ բազմակողմ ձևաչափերում, և նշվել է, որ Լիբանանը տարածաշրջանում Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է։
Քննարկվել են երկկողմ փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները՝ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։ Կարևորվել են քաղաքական երկխոսության խթանման ուղղությամբ ջանքերի ներդրումը և գործնական կապերի ամրապնդումը։
Նշվում է, որ կողմերը նաև ընդգծել են քաղաքական և ինստիտուցիոնալ համագործակցության և առկա մեծ ներուժի իրականացման, ու միջմշակութային ու պատմական կապերի պահպանման և զարգացման կարևորությունը։
Լիբանանի դեսպան Դիմա Հադդադը իր հերթին հավաստիացրել է, որ կնպաստի երկկողմ կապերի ամրապնդմանը և նոր նախաձեռնությունների առաջխաղացմանը։

Новоназначенный посол Ливана вручила верительные грамоты президенту Республики Армения
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Ливана в Армении Дима Хаддад вручила верительные грамоты президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян поздравил посла с назначением и выразил надежду, что ее деятельность будет способствовать укреплению отношений между Арменией и Ливаном. Президент подчеркнул особые исторические связи и теплоту отношений между двумя странами и народами.
Посол выразила благодарность за прием и передала приветствия и наилучшие пожелания президента Ливана.
Было подчеркнуто, что отношения между Арменией и Ливаном основаны на исторической дружбе, культурной общности и взаимном уважении. Было отмечено эффективное сотрудничество, в том числе в многосторонних форматах, подчеркнуто также, что Ливан является одним из важных партнеров Армении в регионе.
Были обсуждены возможности расширения двустороннего сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях. Была отмечена важность усилий для содействия политическому диалогу и укрепления практических связей.
Стороны также подчеркнули важность политического и институционального сотрудничества и реализации имеющегося большого потенциала, а также сохранения и развития межкультурных и исторических связей.
Посол Ливана Дима Хаддад, в свою очередь, заверила, что будет способствовать укреплению двусторонних связей и продвижению новых инициатив.