«Տատիկ-պապիկ»-ը վանդալիզմի է ենթարկվել Ադրբեջանի կողմից
«Մենք ենք մեր սարերը» («Տատիկ-պապիկ») արձանն Ադրբեջանի կողմից վանդալիզմի է ենթարկվել։ «Արմենպրես»–ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամից՝ ներկայացնելով սոցցանցերում տարածված փաստող տեսանյութեր։
Մասնավորապես՝ ազգությամբ թալիշ ադրբեջանցի լրագրող Ռահիմ Շալիևն այս մասին գրառում է կատարել «X»-ի իր միկրոբլոգում՝ արձանի տեսանյութը հրապարակելով։
«Ադրբեջանցիների կողմից վանդալիզմի է ենթարկվել «Մենք ենք մեր սարերը» պատմական հուշարձանը, որը համարվում է Արցախի խորհրդանիշ»,- տեսանյութին կից գրել է Շալիևը։
Նրա ներկայացրած տեսանյութում արձանի վրա՝ առջևի հատվածում, երևում են ադրբեջաներենով արված տարբեր գրառումներ։
Ատելության խոսքի վառ օրինակ է հուշարձանի վրա արված գրառումներից մեկը՝ «itləri qovluq», որն ադրբեջաներենից թարգմանաբար նշանակում է՝ «մենք քշեցինք շներին»։
Один из примеров разжигающей ненависть речи на памятнике, написанный на азербайджанском языке — «itləri qovluq» — переводится как: «Мы прогнали собак».
Լրագրողի հրապարակման մեկնաբանություններում մեկ ուրիշ օգտատեր այլ տեսանյութ է հրապարակել, որում հուշարձանի տարբեր մասում ևս երևում են ադրբեջաներենով արված փորագրումներ ու գրառումներ։
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը հիշեցնում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից, դրան հաջորդած էթնիկ զտումից ու հայաթափումից հետո է հատկապես «Մենք ենք մեր սարերը» արձանը գտնվում ադրբեջանցիների թիրախում։ Այս ընթացքում համացանցում պարբերաբար տարածվել են տարբեր լուսանկարներ ու տեսանյութեր՝ արձանը վանդալիզմի ենթարկելու, Ադրբեջանի դրոշով կոթողի մոտ լուսանկարվելու, հայերի հասցեին վիրավորական արտահայտություններ անելու և գրառելու հետ կապված։
«Ժամանակ առ ժամանակ Ադրբեջանում նույնիսկ հայտարարություններ են հնչում հայկական այս հուշարձանը քանդելու վերաբերյալ։
Մասնավորապես՝ այս տարվա օգոստոսին, Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի պատգամավոր, «Արդարություն, իրավունք, ժողովրդավարություն» կուսակցության նախագահ Գուդրատ Հասանգուլիևն արձանը քանդելու առաջարկ էր արել։
ԼՂ–ում հայկական հետքի վերացման հայտարարություններին աջակցել է նաև Մեջլիսի մեկ այլ պատգամավոր Ֆազաիլ Իբրահիմլին»,– մանրամասնում են հիմնադրամից։
«Մենք ենք մեր սարերը» հուշարձանը տեղադրվել է 1967 թվականին: Հեղինակը քանդակագործ Սարգիս Բաղդասարյանն է, ճարտարապետը՝ Յուրի Հակոբյանը: Բլրի գագաթին գտնվող քանդակը պատրաստված է կարմիր տուֆից: Այն խորհրդանշում է ԼՂ հողի և ժողովրդի արմատների միջև կապը։ Հուշարձանն իրենից ներկայացնում է ավանդական տարազով տարեց արցախցի ամուսինների՝ ուս ուսի, հպարտ ու անհողդողդ կեցվածքով ու սևեռուն հայացքով։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանին նույնիսկ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ դեռևս 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի որոշումը հետ չի պահում ԼՂ հայկական կրոնական ու մշակութային ժառանգության ոչնչացման քայլերից։ Դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է «ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ կանխելու և պատժելու վանդալիզմի և պղծման այն գործողությունները, որոնք ազդում են հայկական մշակութային ժառանգության վրա․․․»։
Հիմնադրամն ընդգծում է, որ չնայած ԼՂ–ում իր վարած մշակութային վանդալիզմի քաղաքականությանը՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 24–ին Ադրբեջանը նորից ընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ՝ պարտավորվելով պահպանել մշակութային հուշարձանները։
«Ակնհայտ է, որ ԼՂ հայկական կրոնական, պատմական ու մշակութային ժառանգությունը շարունակում է վտանգված լինել։ Բաքուն չի հրաժարվել ու չի հրաժարվելու ԼՂ բնակավայրերից հայկական հետքը վերացնելու, դրանց հայկականության դիմագիծը փոխելու և ադրբեջանականացնելու գործընթացից»,– եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հոդվածը։

Iconic Armenian monument in Karabakh vandalized with hate speech
We Are Our Mountains (Menk Enk Mer Sarery – literally We and Our Mountains), a 1967 sculpture made from volcanic tuff depicting an old man and woman and widely regarded as a symbol of Nagorno-Karabakh by its currently displaced Armenian population, has been vandalized with obscenities under Azerbaijani control.
The Geghard Scientific Analytical Foundation, a Yerevan-based research institution, released photos showing obscene writings in the Azerbaijani language on the monument.
The research center warned that Armenian cultural heritage across Karabakh remains at risk.
One particular instance of hate speech on the monument, written in Azerbaijani — 'itləri qovluq' — translates as: 'We chased away the dogs.'
The photos were first posted online by journalist Rahim Shaliyev.
"The historical monument 'We Are Our Mountains,' considered a symbol of Artsakh [NK], was vandalized by Azerbaijanis," said Shaliyev, an ethnic Talysh Azerbaijani journalist, on X.
The historical monument "We Are Our Mountains", considered a symbol of Artsakh, was vandalized by Azerbaijanis. pic.twitter.com/19rVDzlLvZ
— Rahim Shaliyev (@rahimsaliyev) November 20, 2025
In a press release, the Geghard Foundation warned that the monument has been targeted by vandals ever since Azerbaijan took control of Nagorno-Karabakh in 2023.
“Since September 19, 2023, after Azerbaijan’s military aggression against Nagorno-Karabakh, followed by ethnic cleansing and the depopulation of Armenians, the We Are Our Mountains monument has been particularly targeted by Azerbaijanis. During this period, various photos and videos have repeatedly appeared online showing acts of vandalism against the monument, people taking photos next to it with the Azerbaijani flag, making insulting statements about Armenians, and leaving offensive inscriptions. From time to time, statements are even made in Azerbaijan calling for the destruction of this Armenian monument,” the Geghard foundation said, pointing out the infamous statement by Gudrat Hasanguliyev, a member of Azerbaijan’s Milli Majlis and chairman of the “Justice, Law, Democracy” party who called for the monument’s destruction.
Another member of the Milli Majlis, Fazail Ibrahimli, has also supported statements about removing Armenian traces in Karabakh.
haha I have a similar video too 😆 pic.twitter.com/4aaexsTMy7
— Bayquş 🦉 🇦🇿 (@bayqus01) November 20, 2025
“It is noteworthy that Azerbaijan is not restrained even by the decision of the International Court of Justice from December 7, 2021, which obliged Azerbaijan to “take all necessary measures to prevent and punish acts of vandalism and desecration affecting Armenian cultural heritage…” Despite its policy of cultural vandalism in Artsakh [NK], yesterday Azerbaijan was once again elected a member of the UNESCO World Heritage Committee, thereby formally committing itself to preserving cultural monuments. It is evident that Armenian religious, historical, and cultural heritage in Artsakh [NK] remains under threat. Baku has not abandoned, and will not abandon its efforts to erase Armenian traces from the settlements of Artsakh, change their Armenian character, and “Azerbaijanize” them,” the scientific-analytical center said.