ԵՄ-ն 2025 թվականին ԱՄՆ-ից 200 միլիարդ դոլարի էներգառեսուրսներ է գնել
Եվրամիությունը 2025 թվականին ԱՄՆ-ից արդեն գնել է 200 միլիարդ դոլարի էներգառեսուրսներ, ԱՄՆ-ից ԵՄ ներմուծված հեղուկացված բնական գազի բաժինը 45%-ից աճել է մինչև 60%: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այս մասին հայտարարել է ԵՄ առևտրի հարցերով հանձնակատար Մարոշ Շեֆչովիչը՝ ամփոփելով Բրյուսելում ԱՄՆ առևտրի նախարար Հովարդ Լաթնիքի հետ հանդիպումը։
«ԵՄ-ն ոչ միայն հանձնառու է իր պարտավորություններին, այլև գործնականում կատարում է դրանք։ Այսպես, ԵՄ-ի կողմից էներգառեսուրսների ռազմավարական գնումները (ԱՄՆ-ից), ինչպիսիք են հեղուկացված բնական գազը, միջուկային վառելիքն ու նավթը, այս տարի արդեն հասել են 200 միլիարդ դոլարի։ ԱՄՆ-ի բաժինը հեղուկացված բնական գազի՝ ԵՄ ներմուծման մեջ 45%-ից աճել է մինչև 60%՝ շնորհիվ երկարաժամկետ պայմանագրերի», - ասել է նա։
Հուլիսի 27-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը առևտրային համաձայնագիր են կնքել, ըստ որի ԵՄ-ից ԱՄՆ արտահանվող գրեթե բոլոր ապրանքներն այժմ կենթարկվեն 15%-ի չափով մաքսատուրքերի: Բացի այդ, Եվրամիությունը պարտավորվել է մինչև 2028 թվականը Միացյալ Նահանգներից գնել 750 միլիարդ դոլարի հեղուկացված բնական գազ, միջուկային վառելիք և զենք, ինչպես նաև առնվազն 40 միլիարդ դոլարի ամերիկյան չիպեր՝ իր հաշվողական կենտրոնների համար: ԵՄ-ն նաև պլանավորում է զգալիորեն ավելացնել ռազմական և պաշտպանական սարքավորումների գնումներն ԱՄՆ-ից:

В 2025 году ЕС закупил у США энергоресурсы на $200 миллиардов
В 2025 году ЕС закупил у США энергоресурсы на сумму $200 миллиардов долларов. Доля импортируемого из США в ЕС сжиженного природного газа увеличилась с 45% до 60%. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на агентство РИА Новости, об этом заявил комиссар ЕС по торговле Марош Шефчович, подводя итоги встречи с министром торговли США Говардом Латником в Брюсселе.
“ЕС не только привержен своим обязательствам, но и выполняет их на практике. Так, стратегические закупки ЕС энергоресурсов (из США), как СПГ, ядерное топливо и нефть, уже достигли 200 миллиардов долларов в этом году. Доля США в импорте СПГ в ЕС выросла с 45% до 60% благодаря долгосрочным контрактам”, — сказал он.
27 июля председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и президент США Дональд Трамп подписали торговое соглашение, согласно которому практически весь экспорт ЕС в США теперь будет облагаться 15%-ными пошлинами. Кроме того, ЕС взял на себя обязательство к 2028 году закупить у США сжиженный природный газ, ядерное топливо и оружие на сумму $750 млрд, а также американские чипы для своих центров обработки данных на сумму не менее $40 млрд. ЕС также планирует значительно увеличить закупки от США военной и оборонной техники.