Նոր գիրք»-36/25. Միքայելյան, Ուելս, Քոլինզ
Գրքում ներառված են պատմվածքներ, խոհափիլիսոփայական էսսեներ և արձակ բանաստեղծություններ, որոնց առանցքում մարդն է: Նուշիկ Միքայելյանի արձակը բարձրացնում է հարցեր և որոնում պատասխաններ մարդկային կյանքի, ժամանակի և հավերժության, նյութի և հոգու, մահվան և անմահության վերաբերյալ:
Գիրքն ամբողջությամբ ուղղված է մարդու հոգու չբացահայտված շերտերի բացահայտմանը։ Հեղինակն օգնում է ընթերցողին գնալ դեպի ինքնաճանաչում, կյանքի իմաստի յուրովի ընկալում, ինչպես նաև մահվան և անմահության գաղափարների վերծանում։
Գրքում արտացոլվում է մեր ժամանակի փոփոխությունների ազդեցությունը մարդու ներաշխարհի վրա։ Նուշիկ Միքայելյանը ոչ միայն բարձրացնում է հարցեր, այլ ընթերցողին տալիս է մտածելու ուղի, երբեմն՝ լուծումներ և պատասխաններ։ Նրա արձակը անմիջական է, սուր, անկեղծ և հուզական․ այն խոսում է հենց այնպիսի լեզվով, որը հասնում է մարդու սրտին։ Գիրքը լույս է ընծայել «Զանգակ»-ը:
Թարգմանական գրականություն. Հերբերտ Ուելս, «Ժամանակի մեքենան»
Հերբերտ Ուելսի ամենահայտնի վեպը՝ առաջին գրական ճանապարհորդությունը ժամանակի մեջ, ապագայի տեսլական է՝ ներկայացված 19-րդ դարի քաղաքակիրթ եվրոպացու հայացքով, որը կանխատսում է 20-րդ դարի բարբարոսական միտումները։ Վեպում առաջին անգամ ներկայացված են բազմաթիվ գաղափարներ, որոնք վերաբերում են ժամանակի մեջ ճանապարհորդություններին և որոնք դեռ երկար ժամանակ չեն կորցնի իրենց գրավչությունը ընթերցողների և նոր ստեղծագործությունների հեղինակների համար։ Անգլերենից թարգմանությունը Քրիստինե Չիլինգարյանի: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը։
Փաստավավերագրական գրականություն. Ջիմ Քոլինզ, «Լավից դեպի լավագույնը»
Մեծության բանալիները գտնելու համար Քոլինզի 21 հոգանոց հետազոտական խումբը հինգ տարվա նախագծում կարդացել և կոդավորել է 6000 հոդված, ստեղծել ավելի քան 2000 էջ հարցազրույցի սղագրություններ և ստեղծել 384 մեգաբայթ համակարգչային տվյալներ: Արդյունքները կզարմացնեն շատ ընթերցողների և, անկեղծ ասած, կվրդովեցնեն ուրիշներին: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:

“Новая книга” - 36/25: Нушик Микаэлян, Герберт Уэллс, Джим Коллинз
Информационное агентство “Арменпресс” представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе “Арменпресс” выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2025 году.
Произведения армянских авторов
Нушик Микаэлян: Падение формы
В книге собраны рассказы, философские эссе и прозаические стихотворения, в центре которых – человек. Проза Нушик Микаэляна поднимает вопросы о человеческой жизни, времени и вечности, материи и душе, смерти и бессмертии и ищет на них ответы.
Книга целиком и полностью направлена на раскрытие неизведанных пластов человеческой души. Автор помогает читателю двигаться к самопознанию, уникальному восприятию смысла жизни, а также к расшифровке идей смерти и бессмертия.
В ней отражено влияние современных перемен на внутренний мир человека. Нушик Микаэлян не только поднимает вопросы, но и даёт читателю возможность для размышлений, а порой и для поиска решений и ответов. Ее проза непосредственная, острая, искренняя и эмоциональная, она говорит на языке, который доходит до человеческого сердца. Издательство: “Зангак”.
Герберт Уэллс: Машина времени
Самый известный роман Герберта Уэллса, первое литературное путешествие во времени, представляет собой видение будущего в глазах цивилизованного европейца XIX века, предвосхищающего варварские тенденции XX века. Роман вводит множество идей, связанных с путешествиями во времени, которые ещё долго будут увлекать читателей и писателей. Перевод с английского: Кристин Чилингарян. Издательство: “Эдит Принт”.
Джим Коллинз: От хорошего к великому
Чтобы найти ключ к величию, члены исследовательской группы Коллинза из 21 человека в течение 5 лет прочли и изучили 6000 статей, создав более 2000 страниц стенограмм интервью и сгенерировав 384 мегабайта компьютерных данных. Результаты удивят многих читателей и, честно говоря, могут возмутить других. Издательство: “Антарес”.