Փեզեշքիանը կրկին առաջարկել է մայրաքաղաքը տեղափոխել Թեհրանից
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը կրկին հայտարարել է  երկրի մայրաքաղաքը Թեհրանից այլ վայր տեղափոխելու անհրաժեշտության մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Fars գործակալությունը:
Ըստ գործակալության տեղեկատվության՝ նախագահի որոշման պատճառ է դարձել քաղաքի գերբնակեցումը և այնտեղ ջրի պակասը: Փեզեշքիանն ընդգծել է, որ եթե մեգապոլիսի բնակչությունը շարունակի աճել, ապա ջրի պաշարները բավարար չեն լինի բոլոր բնակիչներին ապահովելու համար:
«Մենք ընտրություն չունենք: Դա անհրաժեշտություն է», - հայտարարել է նախագահը:
Փեզեշքիանը հավելել է, որ այդ խնդիրը վերաբերում է ոչ միայն Թեհրանին, այլև Իրանի որոշ այլ տարածաշրջանների:
Ավելի վաղ ծովային պաշարների կառավարման հարցերով Իրանի նախագահի ներկայացուցիչ Ալի Աբդոլալիզադեն հայտարարել էր, որ երկրի մայրաքաղաքը Թեհրանից այլ վայր տեղափոխելու հարցը հանվել է օրակարգից, քաղաքում ջրի պակասի խնդիրը լուծելու համար մշակվել է Պարսից ծոցից ջրի մղման նախագիծ:

Пезешкиан вновь предложил перенести столицу из Тегерана
Президент Ирана Масуд Пезешкиан вновь заявил о необходимости переноса столицы страны из Тегерана. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Fars.
По данным агентства, причиной решения президента стали перенаселенность и нехватка воды в городе. Пезешкиан подчеркнул, что если население мегаполиса продолжит расти, запасов воды будет недостаточно для обеспечения всех жителей.
«У нас нет выбора. Это необходимость», — заявил президент.
Пезешкян добавил, что эта проблема касается не только Тегерана, но и некоторых других регионов Ирана.
Ранее представитель президента Ирана по управлению морскими ресурсами Али Абдолализаде заявил, что вопрос переноса столицы страны из Тегерана снят с повестки дня, и разработан проект по откачке воды из Персидского залива для решения проблемы нехватки воды в городе.