Սևանա լճում նկատվում է սիգի պաշարների դրական դինամիկա
Սիգի բնօգտագործման վճարների դրույքաչափերը փոփոխության են ենթարկվել։ 2026 թվականի հունվարի 1-ից դրույքաչափն ավելացվել է մոտ 3 անգամ՝ դառնալով 1 կգ-ի համար 200 դրամ՝ գործող 65 դրամի փոխարեն։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Ռազմավարական քաղաքականության վարչության պետ Լուսինե Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն վերանայվել են ընդհանուր կենսապաշարների բնօգտագործման վճարները։
«Հարկային օրենսգրքի փոփոխությամբ ամբողջությամբ վերանայվել են կենդանական աշխարհի օբյեկտների օգտագործման համար սահմանված բնօգտագործման վճարի դրույքաչափերը։ Դրանք ավելացվել են հիմնականում մոտ 2 անգամ, բացառությամբ սիգ ձկնատեսակի, որը բարձրացել է 3 անգամ։ Ասեմ, որ վերջին անգամ դրույքաչափերը վերանայվել են 2006 թվականին, այնուհետև կիրառվել են որոշակի գործակիցներ, սակայն միևնույն է բավական ցածր են շարունակում մնալ։ Դրույքաչափերի վերանայումը նպատակ ունի արժևորել եղած ռեսուրսները։ Սիգը կարևոր դեր ունի Սևանա լճի էկոհամակարգի համար, պարենային անվտանգության տեսանկյունից այն նշանակալի ռեսուրս է։ Այսօր սիգի շուկայական արժեքը 1000-1500 դրամ է, իսկ բնօգտագործման վճարն ընդամենը 65 դրամ է։ Հունվարի 1-ից արդեն փոփոխված տարբերակը ուժի մեջ կլինի»,-ասաց Լուսինե Ավետիսյանը՝ հավելելով, որ չի բացառվում շուկայում սիգի գնի վերանայում այս փոփոխությամբ պայմանավորված։
Բնօգտագործման վճարները տնտեսական ռեսուրների կառավարման մեխանիզմներ են և դրանք գեներացվում են պետական բյուջեում։ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության Կենսառեսուրսների կառավարման վարչության պետ Սևակ Բալոյանը տեղեկացրեց, որ նոր կարգավորումը միայն դրույքաչափի փոփոխությամբ պայմանավորված չէ։ Փոխվել է նաև վճարման ընթացակարգը։ Այսօր բնօգտագործման վճարը կատարվում է փաստացի օգտագործման համար, սակայն հունվարի 1-ից վճարները պետք է իրականացվեն արդեն որսի համար թույլատրված չափաքանակի համար։
«Այսօր ինչպե՞ս է կարգավորվում։ Երբ սիգի որսի թույլտվությունը պաշտոնապես լինում է, իրավաբանական անձինք կամ անհատ ձեռներեցները դիմում են որոշակի չափաքանակով որս կատարելու քվոտա ստանալու համար։ Փորձը ցույց է տալիս, որ որոշ շահառուներն ավելի շատ չափաքանակի թույլտվություն են ձեռք բերում, քան գործնականում որս կատարում են։ Արդյունքում՝ այն մյուս տնտեսվարողները, որ կարող էին ավելի շատ չափաքանակի համար դիմել, հնարավորություն չէին ունենում։ Հիմա այս նոր մոտեցմամբ կգործի արդարացի բաշխման մեխանիզմը։ Անձը կվճարի ոչ թե փաստացի կատարած որսի, այլ թույլատրված չափաքանակի համար»,-ասաց Սևակ Բալոյանը։
Նախարարության ներկայացուցիչը նկատեց, որ սիգի որսի համար չափաքանակ սահմանելու որոշումն իր դրական ազդեցությունն է տալիս։ Սևանա լճում Գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից կատարված վերջին ուսումնասիրությունը կատարվել է հուլիսի-օգոստոս ամիսներին։ Ըստ ուսումնասիրությունների՝ Սևանա լճում նկատվում էր սիգի պաշարների դրական դինամիկա։ Լճում առկա է 1550 տոննա արդյունագործական չափի ձկնային պաշար, որից որսի համար թույլատրվել էր 620 տոննա։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ 2025 թվականի նոյեմբերի 20-ից մինչև 2026 թվականի փետրվարի 1-ը Սևանա լճում խստիվ արգելվում է սիգի արդյունագործական որսը։

В озере Севан отмечена положительная динамика ресурсов сига
Изменены ставки платы за природопользование для сига. С 1 января 2026 года она увеличивается примерно в 3 раза и составит 200 драмов за 1 кг вместо действующих 65 драмов. На пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс начальник Управления стратегической политики Министерства окружающей среды Республики Армения Лусине Аветисян сообщила, что в соответствии с законодательными изменениями пересмотрены ставки платы за природопользование для основных биологических ресурсов.
«С внесением поправок в Налоговый кодекс ставки платы за природопользование, установленные для объектов животного мира, были полностью пересмотрены. Они были увеличены в основном примерно в 2 раза, за исключением сига, для которого она выросла в 3 раза. Стоит отметить, что последний раз ставки пересматривались в 2006 году, тогда применялись определённые коэффициенты, но они всё ещё остаются довольно низкими. Пересмотр ставок направлен на оценку существующих ресурсов. Сиг играет важную роль в экосистеме озера Севан, это значимый ресурс с точки зрения продовольственной безопасности. Сегодня рыночная цена сига составляет 1000-1500 драмов, а плата за природопользование — всего 65 драмов. Изменённая версия вступит в силу с 1 января», — сказала Лусине Аветисян, добавив, что пересмотр рыночной цены на сига в связи с этим изменением не исключен.
Плата за природопользование — это механизм управления экономическими ресурсами, и она формируется в государственном бюджете. Начальник Управления по управлению биоресурсами Министерства окружающей среды Республики Армения Севак Балоян сообщил, что новое регулирование обусловлено не только изменением ставки. Изменился также порядок оплаты. Сегодня плата за природопользование взимается за фактическое использование, но с 1 января необходимо вносить платежи уже за разрешенный объем ловли.
«Как это регулируется сегодня? При официальной выдаче разрешения на вылов сига юридические лица или индивидуальные предприниматели подают заявку на квоту на определенный объем ловли. Опыт показывает, что некоторые бенефициары получают разрешение на больший объем, чем фактически добывают. В результате другие хозяйствующие субъекты, которые могли бы претендовать на больший объем, не имели такой возможности. Теперь, благодаря новому подходу, будет действовать справедливый механизм распределения. Человек будет платить не за фактический улов, а за разрешенный объем», — сказал Севак Балоян.
Представитель министерства отметил, что решение об установлении квоты на ловлю сига дает положительные результаты. Последнее исследование, проведенное Национальной академией наук на озере Севан, было проведено в июле-августе. Согласно исследованиям, в озере Севан наблюдалась положительная динамика запасов сига. Запасы рыбы в озере составляют 1550 тонн промысловой рыбы, из которых 620 тонн разрешены к вылову.
Министерство окружающей среды Республики Армения сообщает, что с 20 ноября 2025 года по 1 февраля 2026 года промышленный лов сига в озере Севан строго запрещен.