Վարչապետը ներկա է գտնվել Երևանի պատմական «Կարմիր կամուրջ» հուշարձանի բացման արարողությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում ներկա է գտնվել Երևանի պատմական «Կարմիր կամուրջ» հուշարձանի բացման արարողությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, արտակարգ և լիազոր դեսպան Վասիլիս Մարագոսը և այլք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, Երևանի պատմական Կարմիր կամրջի բացմամբ ամփոփվել է նաև «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը, որն իրականացվել է ԿԳՄՍ նախարարության և ԵՄ համագործակցության շրջանակում:
Հուշարձանի ամրակայման, նորոգման և վերականգնման աշխատանքներն իրականացվել են բարերար Յուրի Աֆրիկյանի միջոցներով՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու բարերարի միջև 2022 թվականին կնքված հուշագրի շրջանակում:
«Կարմիր կամուրջը» հանրապետական նշանակության հուշարձան է, գտնվում է Հրազդան գետի վրա։ Այն Երևանում պահպանված ամենահին կամուրջն է և համարվում է միջնադարյան Հայաստանի ամենախոշոր ինժեներական կառույցներից մեկը․ունի 11 մ բարձրություն, 80 մ երկարություն, 6,5մ լայնություն։ Հրազդանի կիրճի ափերը միմյանց կապելով՝ կամուրջը ճանապարհային հաղորդակցություն է ապահովել Երևանի բերդից դեպի Արարատյան դաշտավայր: Կամուրջը 10-13 րդ դարերի կառույց է, սրբատաշ ճակատներով, թաղերով և թաղակիր ատամնաձև շարվածքով եռաշերտ պրոֆիլավոր ճակատային կամարներով:
Վերակառուցման և հիմնանորոգման աշխատանքներ են արվել 1830-ական, 1960- ական թվականներին, որոնց ընթացքում կամրջի երկու եզրերում ամրաշինական նպատակներով ավելացվել են բազալտե հենապատեր: Հետագայում՝ 1980-ականներին իրականացված վերականգնման աշխատանքներն անավարտ են մնացել: Մինչ ամբողջական վերականգնումը՝ պահպանվել էին միայն կամրջի հարավային մեծ կամարը և հյուսիսային խուցը․ կամուրջը, ըստ էության, ավերված էր և ուներ հրատապ վերականգնման կարիք։ 2024-2025 թթ. «Կարմիր կամուրջը» վերականգնվել է` պահպանելով վերակառուցումների արժեք ներկայացնող բոլոր պատմական շերտերը:

Премьер-министр Пашинян присутствовал на церемонии открытия исторического памятника «Красный мост»
Премьер-министр Никол Пашинян в административном районе Кентрон города Еревана присутствовал на церемонии открытия исторического памятника «Красный мост».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, на церемонии присутствовали руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, мэр Еревана Тигран Авинян, министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, глава делегации Европейского союза в Республике Армения, посол Василис Марагос и другие.
Открытием исторического Красного моста в Ереване также была завершена программа «Дни европейского наследия», которая реализуется в рамках сотрудничества министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и ЕС.
Работы по укреплению, реставрации и восстановлению памятника были осуществлены на средства мецената Юрия Африкяна в рамках меморандума, подписанного в 2022 году между министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Армения и г-ом Африкяном.
«Красный мост» — памятник республиканского значения, расположенный на реке Раздан. Это старейший сохранившийся мост в Ереване, один из крупнейших инженерных сооружений средневековой Армении. Его высота составляет 11 м, длина — 80 м, ширина — 6,5 м. Соединяя берега Разданского ущелья, мост обеспечивал дорожное сообщение между Ереванской крепостью и Араратской долиной. Мост относится к X—XIII векам.
Работы по реконструкции и ремонту моста проводились в 1830-х и 1960-х годах. Тогда к обоим концам моста для усиления конструкции были пристроены базальтовые опоры. Позднее, в 1980-х годах, реставрационные работы остались незавершенными. До полной реставрации сохранялись только южная большая арка и северная камера. Мост был практически разрушен и требовал срочной реставрации. В 2024–2025 годах «Красный мост» был отреставрирован с сохранением всех представлявших ценность исторических слоев.