Ուկրաինան Ֆրանսիայից 100 Rafale կործանիչ կգնի. կայացել է Մակրոն-Զելենսկի հանդիպումը
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ֆրանսիայում նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ մտադրությունների հուշագիր է ստորագրել, համաձայն որի Կիևը ձեռք կբերի մինչև 100 Rafale կործանիչներ և հակաօդային պաշտպանության նոր համակարգեր: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է France24 պարբերականը:
Ըստ Ելիսեյան պալատի հաղորդագրության՝ կործանիչները կտամակարարվեն իրենց համապատասխան զինամթերքի հետ: Բացի այդ, նոր համաձայնությունը թույլ կտա Կիևին ձեռք բերել նոր սերնդի SAMP-T հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, որոնք դեռ մշակվում են, ինչպես նաև ռադարային համակարգեր և անօդաչու թռչող սարքեր:
Ֆրանսիայի նախագահի գրասենյակն ընդգծում է, որ մտադրությունների հուշագիրը, որը գնման և վաճառքի պայմանագիր չէ, նախատեսվում է իրականացնել մոտ տասը տարվա ընթացքում:
Մակրոնի հետ հանդիպումից առաջ Զելենսկին X սոցիալական հարթակում գրել էր, որ բանակցությունները կհանգեցնեն «պատմական համաձայնության»:
Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 16-ին Ուկրաինան Հունաստանի հետ համաձայնություն էր ձեռք բերել ձմռան ընթացքում բնական գազի մատակարարումների շուրջ: Նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին այդ մասին մտադրությունների հուշագիր էր ստորագրել Աթենքում Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսի հետ հանդիպման ժամանակ: Մատակարարումները կսկսվեն հունվարին: Զելենսկին կարևորել է այս համաձայնագիրը՝ հաշվի առնելով ուկրաինական էներգետիկ օբյեկտների դեմ ռուսական հարձակումները:

Украина закупит у Франции 100 истребителей Rafale: состоялась встреча Макрона и Зеленского
Президент Украины Владимир Зеленский подписал с президентом Франции Эммануэлем Макроном меморандум о намерениях, согласно которому Киев приобретет до 100 истребителей Rafale и новые системы ПВО. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета France24.
Согласно сообщению Елисейского дворца, истребители будут оснащены соответствующими боеприпасами. Кроме того, новое соглашение позволит Киеву приобрести зенитные ракетные комплексы нового поколения SAMP-T, которые пока находятся в стадии разработки, а также радиолокационные системы и беспилотные летательные аппараты.
В администрации президента Франции подчёркивают, что меморандум о намерениях, который не является договором купли-продажи, планируется реализовать примерно в течение десяти лет.
Накануне встречи с Макроном Зеленский написал в социальных сетях X, что переговоры приведут к «историческому соглашению».
Ранее, 16 ноября, Украина достигла соглашения с Грецией о поставках природного газа в зимний период. Президент Владимир Зеленский подписал меморандум о взаимопонимании по этому вопросу во время встречи с премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом в Афинах. Поставки начнутся в январе. Зеленский подчеркнул важность этого соглашения в связи с российскими атаками на украинские энергетические объекты.