Վարչապետ Փաշինյանն ընդունել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցներն անդրադարձել են օրերս Գյումրիում բացված Հայ-շվեյցարական հյուրընկալության ակադեմիայի (SAAH) գործունեությանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ակադեմիայի դերը Հայաստանի կրթական և զբոսաշրջային ոլորտների զարգացման գործում՝ նշելով, որ այն հնարավորություն է ստեղծում երիտասարդների և մասնագետների համար ստանալու միջազգային որակի մասնագիտական կրթություն՝ առանց երկիրը լքելու։
SAAH-ը հիմնվել է աշխարհի առաջատար հյուրընկալության կառավարման կրթական հաստատության՝ Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի հետ համագործակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վահե Գաբրաշի կողմից Հայաստանում իրականացվող տնտեսական ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր։
Վարչապետը բարձր է գնահատել ներդրումային ծրագրերի իրականացումը՝ երկրի զարգացման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և միջազգային բիզնես կապերի ընդլայնման համատեքստում: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու ակտիվ համագործակցությունը մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ։

PM Pashinyan and Mr. Gabrache discussed the activities of the Swiss-Armenian Academy of Hospitality (SAAH), which recently opened in Gyumri, the Prime Minister’s Office said in a readout. Vahé Gabrache is the founder of SAAH.
“Prime Minister Pashinyan emphasized the Academy’s role in the development of Armenia’s education and tourism sectors, noting that it provides an opportunity for young people and professionals to receive international-quality professional education without leaving the country,” the Prime Minister’s Office added.
The SAAH was established in cooperation with the world’s leading institution in hospitality management education — the EHL Hospitality Business School in Lausanne.
During the meeting, the progress of economic projects being implemented in Armenia by Mr. Gabrache was also discussed.
Prime Minister Pashinyan highly appreciated the execution of these investment projects in the context of the country’s development, the creation of new jobs, and the expansion of international business connections. He further emphasized the Government’s readiness to continue active cooperation with representatives of the private sector.