«Խաղաղության խաչմերուկ» և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնություններն ունեն շատ ընդհանրություններ․ Վան Սյաոցյուան
Հայաստանը մշտապես եղել է արևելյան ու արևմտյան քաղաքակրթությունների խաչմերուկում։ Քաղաքակրթությունների ներդաշնակության գործոնն ընկած է նաև Չինաստանի «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախագծի հիմքում, հետևաբար «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» և Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունները հրաշալի կերպով ներդաշնակվում են։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ տեսակետը «Օրբելի ֆորում 2025. կառուցելով խաղաղություն և բազմակողմանի համագործակցություն» համաժողովում հայտնեց ՉԺՀ Հասարակական գիտությունների ակադեմիայի «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» հետազոտական կենտրոնի գլխավոր քարտուղար Վան Սյաոցյուանը։
Նա հիշեցրեց, որ ընթացիկ տարում Հայաստանն ու Չինաստանն ընդունեցին համատեղ հայտարարություն ռազմավարական գործընկերություն հաստատելու մասին, որում հստակ ամրագրված է այն իրողությունը, որ Հայաստանն առաջինների թվում մեծ ներդրում է ունեցել «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության իրականացման գործում և պատրաստ է ակտիվորեն ներդաշնակել վերոհիշյալ նախաձեռնությունը «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի հետ։
«Ներկայիս աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների ֆոնին երկու նախագծերի շրջանակում զարգացող համագործակցությունը նպաստում է ոչ միայն տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրացիային, այլև խաղաղության հաստատմանն ու մշակութային կապերի խորացմանը հարավկովկասյան տարածաշրջանում։ Նշված երկու նախագծերի համակցման առումով շատ կարևոր է համագործակցություն իրականացնել իրավահավասարության սկզբունքով։ Հավասարությունը ենթադրում է այնպիսի գործոնների հաշվառում, ինչպիսիք են սուվերենության ճանաչումն ու փոխադարձ շահերի ընկալումը, ինչպես նաև գործողությունների փոխշահավետության գիտակցումը»,- ասաց Սյաոցյուանը։
Նրա կարծիքով՝ բազմակողմ համագործակցությունը նախընտրելի է ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական ու անվտանգային, հումանիտար առումներով։ «Խաղաղության խաչմերուկ»-ը, ըստ փորձագետի, նպատակ ունի Հայաստանը վերածել տարածաշրջանային հանգույցի, իսկ Չինաստանը նպատակադրվել է մինչև 2029 թվականը մեծացնել Տրանսսիբիրյան միջազգային միջանցքի թողունակությունը, ուստի Հայաստանը կարող է ինտեգրվել այդ միջանցքին տարածաշրջանային ցանցի ձևավորման միջոցով։
«Գերարդիական ճանապարհը կարող է Երևանը կապել Բաթումիի հետ, իսկ ապագայում կարելի է կառուցել երկաթուղի, որը կկապի Երևանն ու Թեհրանը։ Կենտրոնական Ասիայով անցնող երկաթուղիները կարող են նշված տարածաշրջանն ու Հարավային Կովկասը միացնել Չինաստանի հետ, ինչը կլինի եվրասիական մեծ միջանցք։ Դա հավակնոտ ծրագիր է, բայց դրա կառուցման համար կան իրական նախադրյալներ։ Տրանսպորտային կապուղիները նախևառաջ պետք է ծառայեն առևտրատնտեսական համագործակցությանը։ Հայաստանն ու Չինաստանը կարող են համատեղ մշակել փոխշահավետ ծրագրեր մի շարք ոլորտներում՝ օգտագործելով ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու արհեստական բանականությունը։ Չինաստանը կարող է կիսվել շատ բնագավառներում ունեցած իր առաջադիմական փորձով՝ սկսած թվային տեխնոլոգիաներից, վերջացրած կանաչ էներգետիկայով»,- նշեց Սյաոցյուանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները սերտացնելու և հետագայում անդամակցելու ցանկություն է հայտնել, մյուս կողմից էլ ներկայացրել է ՇՀԿ անդամ դառնալու հայտ։
«Հայաստանի դիվանագիտությունն այդ առումով տպավորիչ է, քանի որ միտված է Չինաստանի հետ ռազմավարական կապերի հաստատմանն ու Ռուսաստանի հետ կապերի լավարկմանը։ Այդ ամենը վկայում է Հայաստանի արտաքին համագործակցության թափանցիկության և հավասարակշռվածության մասին, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի ինտեգրման համար «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» նախաձեռնության և ավելի լայն իմաստով՝ եվրասիական համագործակցության համատեքստում»,- եզրափակեց չինացի փորձագետը։

Инициативы «Один пояс, один путь» и «Перекресток мира» удивительным образом гармонируют друг с другом: китайский эксперт
Армения всегда находилась на перекрестке восточной и западной цивилизаций. Фактор гармонии цивилизаций лежит также в основе китайского проекта «Один пояс, один путь», поэтому инициативы «Один пояс, один путь» и «Перекресток мира» удивительным образом гармонируют друг с другом.
Как сообщает Арменпресс, на «Форуме Орбели 2025: построение мира и многостороннего сотрудничества» такую ​​точку зрения высказал генеральный секретарь исследовательского центра «Один пояс, один путь» Китайской академии общественных наук Ван Сяоцюань.
Он напомнил, что в этом году Армения и Китай приняли совместное заявление об установлении стратегического партнерства, в котором четко указано, что Армения в числе первых внесла значительный вклад в реализацию инициативы «Один пояс, один путь» и готова активно гармонизировать ее с инициативой «Перекресток мира».
«На фоне текущих геополитических изменений сотрудничество, развивающееся в рамках двух проектов, способствует не только экономической интеграции региона, но и установлению мира и углублению культурных связей в регионе Южного Кавказа. В контексте объединения двух упомянутых проектов крайне важно осуществлять сотрудничество на основе принципа равноправия. Равенство подразумевает учет таких факторов, как признание суверенитета и понимание взаимных интересов, а также осознание взаимовыгодности действий», — сказал Сяоцюань.
По его мнению, многостороннее сотрудничество предпочтительнее не только в экономическом, но и в политическом, безопасностном и гуманитарном аспектах. «Перекресток мира», по словам эксперта, призван превратить Армению в региональный хаб, а Китай поставил цель увеличить пропускную способность Транссибирского международного коридора к 2029 году, чтобы Армения могла интегрироваться в этот коридор посредством формирования региональной сети.
«Сверхсовременная дорога может соединить Ереван с Батуми, а в перспективе может быть построена железная дорога, которая соединит Ереван и Тегеран. Железные дороги, проходящие через Центральную Азию, могут соединить этот регион и Южный Кавказ с Китаем, что станет большим евразийским коридором. Это амбициозный проект, но для его реализации есть реальные предпосылки. Транспортные связи должны, прежде всего, служить развитию торгово-экономического сотрудничества. Армения и Китай могут совместно развивать взаимовыгодные проекты в ряде областей, используя современные технологии и искусственный интеллект. Китай может поделиться своим передовым опытом во многих областях, начиная от цифровых технологий и заканчивая зеленой энергетикой», — отметил Сяоцюань.
Он добавил, что Армения выразила желание укрепить отношения и в дальнейшем присоединиться к ЕС, с другой стороны, подала заявку на членство в ШОС.
«Дипломатия Армении в этом плане впечатляет, поскольку она направлена ​​на установление стратегических связей с Китаем и улучшение отношений с Россией. Всё это свидетельствует о прозрачности и сбалансированности внешнеполитического сотрудничества Армении, что создает хорошие предпосылки для интеграции проекта «Перекресток мира» в инициативу «Один пояс, один путь» и, в более широком смысле, в контекст евразийского сотрудничества», — заключил китайский эксперт.