Վրաստանը հոկտեմբերին 121 օտարերկրացու է արտաքսել
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի դեպարտամենտի աշխատակիցները 2025 թվականի հոկտեմբերին երկրից արտաքսել են 121 օտարերկրացու, որոնք խախտել են միգրացիոն օրենքները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ Վրաստանից արտաքսվել են Բանգլադեշի, Եգիպտոսի, Հնդկաստանի, Իրանի, Իրաքի, Հորդանանի, Կոտ դ'Իվուարի, Լիբանանի, Մարոկկոյի, Նիգերիայի, Պակիստանի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ֆիլիպինների, Չադի և այլ երկրների քաղաքացիներ: Նրանց մուտքը երկիր արգելվել է։
Հոկտեմբերին Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ 2025 թվականի առաջին ինը ամիսներին երկրից արտաքսվել է ավելի քան 850 անօրինական ներգաղթյալ, ինչը աննախադեպ թիվ է և զգալիորեն ավելի բարձր, քան 2022, 2023 և 2024 թվականների ցուցանիշները միասին վերցրած։
Հոկտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած միգրացիոն օրենսդրության նոր փոփոխությունների համաձայն՝ Վրաստանում սահմանված ժամկետից ավելի երկար մնալու դեպքում օտարերկրացին կտուգանվի 1000-ից 3000 լարիի չափով (369 դոլարից մինչև ավելի քան 1100 դոլար): Տուգանքի չափը կախված կլինի Վրաստանում անօրինական գտնվելու տևողությունից: Տուգանքի հետ մեկտեղ, անօրինական միգրանտին կարգելվի մուտք գործել Վրաստան:

Департамент миграции МВД Грузии депортировал в октябре 121 иностранца
Департамент миграции МВД Грузии депортировал в октябре 2025 года 121 иностранца, нарушившего миграционное законодательство. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба ведомства.
По данным МВД, из Грузии были депортированы граждане Бангладеш, Египта, Индии, Ирана, Ирака, Иордании, Кот-д’Ивуара, Ливана, Марокко, Нигерии, Пакистана, Румынии, России, Турции, Филиппин, Чада и других стран. Въезд в страну им был запрещён.
В октябре МВД Грузии сообщило, что за первые девять месяцев 2025 года из страны было депортировано более 850 нелегальных иммигрантов, что является беспрецедентным показателем и значительно превышает показатели за 2022, 2023 и 2024 годы вместе взятые.
Согласно новым поправкам в миграционное законодательство, вступившим в силу 1 октября, иностранец, нарушивший срок своего пребывания в Грузии, будет оштрафован на сумму от 1000 до 3000 лари (от 369 до 1100 долларов США). Размер штрафа будет зависеть от продолжительности незаконного пребывания в Грузии. Вместе со штрафом нелегальному мигранту будет запрещён въезд в Грузию.