Երևանում անցկացվելիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի համար նախատեսվում է ծախսել 1 մլրդ դրամ
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի բյուջեով հաջորդ տարի նախատեսվել է 1 մլրդ դրամ Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովի անցկացման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2026 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Բյուջեով հաջորդ տարվա ընթացքում նախատեսված է իրականացնել Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը: Եվրոպայից շուրջ 50 պատվիրակություններ ժամանելու են Հայաստան»,-ասաց Հարությունյանը:
Նա հիշեցրեց՝ գագաթնաժողովն ամեն կես տարին մեկ Եվրոպայում տեղի ունեցող միջոցառում է, որտեղ երկրների ղեկավարները հավաքվում են, քննարկում ընթացիկ հարցեր:
«Նախատեսում ենք այս միջոցառումն իրականացնել մայիսի սկզբին: Աշխատակազմի բյուջեով նախատեսված է 1 մլրդ դրամ: Հիմա մրցույթ է հայտարարված: Նաև պահուստային ֆոնդում նախատեսված գումարներ կան, ըստ մրցույթի՝ կնախատեսենք ավել գումարներ, եթե դրա անհրաժեշտությունը լինի»,-ասաց Հարությունյանը:
Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովը կանցկացվի Երևանում, 2026 թվականի մայիսի 4-ին։ Գագաթնաժողովի կազմակերպչական աշխատանքներով զբաղվելու է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը։

Around 50 delegations from Europe are expected to arrive in Armenia in May 2026 for the 8th European Political Community Summit, a senior Armenian official said on Wednesday.
Arayik Harutyunyan, Chief of Staff of the Prime Minister’s Office, shared technical details during a joint committee hearing on the 2026 state budget in parliament. The Prime Minister’s Office will handle organizational matters for the summit.
Mr. Harutyunyan told lawmakers that the Prime Minister’s Office budget for next year allocates 1 billion drams for organizing the event.
“Next year, the [hosting] of the 8th Summit of the European Political Community is planned according to the budget, with around 50 delegations from Europe expected to arrive in Armenia,” Harutyunyan said.
“The Prime Minister’s Office budget has allocated 1 billion drams. A tender has now been announced. There are also funds set aside in the reserve, and depending on the results of the tender, we will allocate additional funds if necessary,” he added.
The 8th European Political Community Summit is scheduled to be held on 4 May 2026 in Yerevan, Armenia. The EPC is an intergovernmental forum for political and strategic discussions about the future of Europe.