Բրիտանացի երգեհոնահար Ջոնաթան Սքոթը համերգով է հանդես եկել Երևանում
Վահագն Ստամբոլցյանի անվան Երգեհոնային երաժշտության երրորդ միջազգային փառատոնի շրջանակում հոկտեմբերի 25-ին մենահամերգով է հանդես եկել բրիտանացի հանրահռչակ երգեհոնահար Ջոնաթան Սքոթը։
Համերգի մեկնարկին երաժիշտը ողջույնի խոսք է հղել հանդիսատեսին՝ նշելով, որ առաջին անգամ է Հայաստանում և խորապես տպավորված է։ Նա ընդգծել է, որ երևանյան իր մենահամերգի ծրագրում ընդգրկել է այնպիսի ստեղծագործություններ, որոնք լավագույնս բացահայտում են Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան հիասքանչ երգեհոնի բազմազան հնչերանգներն ու հնարավորությունները։
Երեկոյի ընթացքում երաժշտասեր հանդիսատեսը վայելել է վիրտուոզ կատարողի բացառիկ վարպետությունը և Բախի, Հենդելի ու Վիվալդիի ստեղծագործությունների նրա ինքնատիպ մեկնաբանությունը։
Ջոնաթան Սքոթն իր հեղինակային մշակումներով նոր շունչ է հաղորդում ոչ երգեհոնային դասական էջերին՝ բացահայտելով գործիքային նոր հնչերանգներ և տպավորիչ գունային լուծումներ։
Երաժշտական երեկոյի վերջին հատվածում երգեհոնահարը կատարել է Վիվալդիի հանրահայտ «Տարվա եղանակներ» ստեղծագործությունը՝ երգեհոնի համար իր իսկ հեղինակային մշակմամբ։ Տպավորիչ կատարումը ստեղծել է բացառիկ երաժշտական մթնոլորտ, որն արժանացել է հանդիսատեսի երկարատև ծափերին։
Իսկ վերջում՝ երաժիշտը համերգն ամփոփել է Կոմիտասի «Շուշիկի» ստեղծագործությամբ, ինչը ևս բուռն ու ջերմ արձագանքի է արժանացել հանդիաստեսի կողմից։
Ջոնաթան Սքոթը ևս մեկ համերգ կունենա հոկտեմբերի 26-ին, Չարենցավանի Արամ Խաչատրյանի անվան երաժշտական դպրոցում։

Британский органист Джонатан Скотт выступил в Ереване
В рамках Третьего Международного фестиваля органной музыки имени Ваагна Стамболцяна 25 октября известный британский органист Джонатан Скотт дал сольный концерт.
В начале концерта музыкант обратился к зрителям, отметив, что в Армении он впервые и находится под глубоким впечатлением. Скотт подчеркнул, что в программу его сольного концерта в Ереване вошли произведения, наилучшим образом раскрывающие многогранность тембров и возможности великолепного органа Дома камерной музыки имени Комитаса.
В течение вечера любители классической музыки смогли насладиться исключительным мастерством виртуозного исполнителя и его уникальной интерпретацией произведений Баха, Генделя и Вивальди.
Джонатан Скотт вдохнул новую жизнь в неорганную классику своими оригинальными аранжировками, открывая новые инструментальные тональности и впечатляющие колористические решения.
В заключительной части музыкального вечера органист исполнил знаменитые «Времена года» Вивальди в собственной оригинальной аранжировке для органа. Впечатляющее исполнение создало исключительную музыкальную атмосферу, которая была вознаграждена продолжительными аплодисментами публики.
В завершение концерта музыкант исполнил произведение Комитаса «Шушики́», которое также вызвало тёплый и восторженный отклик у публики.
Джонатан Скотт даст ещё один концерт 26 октября в музыкальной школе имени Арама Хачатуряна в Чаренцаване.