Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը ԵՄ-ին մեղադրել է երկրում «ահաբեկիչներին» աջակցելու համար
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին Բրյուսելին մեղադրել է երկրում անկարգություններ կազմակերպող «ահաբեկիչներին» աջակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Facebook-ում։
«Այն, որ Բրյուսելի ընտրած հակավրացական ուղին հանգեցրել է ահաբեկիչների աջակցությանը, վաղուց էր ակնհայտ։ Մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք այդ իրողությանը», - գրել է Պապուաշվիլին Facebook-ում։
Պապուաշվիլին հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ անցյալ տարվա վերջին բողոքի ցույցի մասնակիցներից մեկը՝ պատիժ կրող Զվիադ Ցեցխլաձեն, պատմում է, թե ինչպես պետք է դիմակայել Թբիլիսիի անվտանգության ուժերին։ Տեսանյութում, որը տեսագրվել է 2024 թ. նոյեմբերի 30-ին, երբ Թբիլիսիում տեղի էին ունենում լայնածավալ բողոքի ցույցեր, Ցեցխլաձեն օրինակ է բերում ուկրաինական մայդանը և նկարագրում, թե ինչ միջոցներով է անհրաժեշտ գրոհել ուժայինների վրա խորհրդարանի շենքի մոտ։
«Երեկ մենք իմացանք, որ կառավարության տապալման փորձից (խմբ.՝ 2025 թ. հոկտեմբերի 4) մի քանի օր առաջ ԵՄ դեսպանն աջակցության նամակ է ուղարկել բանտ՝ Զվիադ Ցեցխլաձեին՝ անցյալ տարվա ընտրություններից հետո բռնության կազմակերպիչներից մեկին», - գրել է Պապուաշվիլին։
Վրաստանի խորհրդարանի նախագահը հիշեցրել է, որ ավելի վաղ գրել էր այն մասին, որ դիվանագետները պետք է կառուցեն կամուրջներ, այլ ոչ թե պատեր երկրների միջև։
«Պարզվում է, որոշ մարդիկ կարող են անել թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը. նրանք վրաց ժողովրդի համար պատ են կառուցում, իսկ ահաբեկիչների և բռնության մասնակիցների համար՝ կամուրջ», - նշել է Պապուաշվիլին։
2024 թ. նոյեմբերի վերջին-դեկտեմբերի սկզբին Թբիլիսիում տեղի ունեցան լայնածավալ բողոքի ցույցեր այն բանից հետո, երբ վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն նոյեմբերի 28-ին հայտարարեց, որ երկիրը սառեցնում է ԵՄ-ի հետ բանակցությունների մեկնարկի գործընթացը։ Բողոքի ցույցերն ուղեկցվում էին անվտանգության ուժերի հետ ամենօրյա բախումներով։ Իրավապահները կիրառում էին հատուկ միջոցներ ցուցարարներին ցրելու համար։ Անկարգությունների շատ մասնակիցների ձերբակալել են։ 2025 թ. հոկտեմբերի 4-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններից հետո ընդդիմությունը կազմակերպեց բողոքի ցույց։ Ցուցարարները փորձեցին գրոհել նախագահական պալատը, սակայն հատուկ նշանակության ուժերը թույլ չտվեցին նրանց շենք մտնել:

Спикер Парламента Грузии обвинил ЕС в поддержке “террористов” в стране
Спикер Парламента Грузии Шалва Папуашвили обвинил Брюссель в поддержке “террористов”, устраивающих беспорядки в стране. Как сообщает “Арменпресс”, это он написал в Facebook.
Папуашвили опубликовал видео, на котором один из участников протестов конца прошлого года, осуждённый Звиад Цецхладзе, рассказывает, как противостоять тбилисским силовикам. В видео, записанном 30 ноября 2024 года, когда в Тбилиси проходили масштабные протесты, Цецхладзе приводит в пример украинский Майдан и описывает способы, которыми необходимо атаковать силовиков у здания парламента.
“Вчера мы узнали, что за несколько дней до попытки свержения власти (4 октября текущего года), посол Евросоюза написал письмо поддержки в тюрьму одному из организаторов насилия после прошлогодних выборов Звиаду Цецхладзе”, — написал Папуашвили.
Спикер Парламента Грузии напомнил, что ранее писал о том, что дипломаты должны строить мосты, а не стены между странами.
“Как выяснилось, некоторые [дипломаты] могут делать и то и другое, только стену строят грузинскому народу, а мост - террористам и участникам насилия”, — отметил Папуашвили.
В конце ноября — начале декабря 2024 года в Тбилиси прошли масштабные акции протеста после того, как 28 ноября премьер-министр Ираклий Кобахидзе объявил о заморозке процесса начала переговоров с ЕС. Акции протеста сопровождались ежедневными столкновениями с силовиками. Сотрудники правоохранительных органов применяли спецсредства для разгона протестующих. Многие участники беспорядков были арестованы. 4 октября 2025 года, после местных выборов, оппозиция организовала акцию протеста. Протестующие попытались штурмовать президентский дворец, но спецназ не позволил им войти в здание.