Վրաստանում ևս 14 ցուցարար է ձերբակալվել՝ բողոքի ցույցերի մասին նոր օրենքը խախտելու համար
Վերջին երկու օրերի ընթացքում իրավապահ մարմինները Թբիլիսիում փոքր բողոքի ակցիաների ևս 14 մասնակից են ձերբակալել ճանապարհներ փակելու արգելքի մասին նոր օրենքը խախտելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Թբիլիսիի ոստիկանության դեպարտամենտի պետ Վաժա Սիրաձեն:
«Վերջին երկու օրերի ընթացքում Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները 14 մարդու են ձերբակալել հավաքների և ցույցերի կանոնները խախտելու համար՝ համաձայն վարչական իրավախախտումների օրենսգրքի», - ասել է Սիրաձեն՝ նշելով, որ վերջին երեք օրերին բողոքի ակցիաների ժամանակ հայտնաբերվել է օրենքի 53 խախտում:
Ոստիկանության դեպարտամենտի պետը հավելել է, որ նոր օրենքի համաձայն՝ կրկնակի խախտողները կենթարկվեն քրեական պատասխանատվության:
Ըստ աղբյուրի՝ հոկտեմբերի 16-ին Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է վարչական և քրեական օրենսգրքերի փոփոխություններ: Ըստ այդմ՝ հետիոտնային գոտում բողոքի ակցիա իրականացնողները ենթակա են 15-օրյա կալանքի՝ ճանապարհը փակելու համար: Նմանատիպ պատիժ է սահմանվում, եթե ցուցարարը թաքցնում է դեմքը դիմակով կամ կրում է արցունքաբեր գազ կամ թունավոր նյութեր: Ներքին գործերի նախարարության՝ բողոքի ցույցը դադարեցնելու վերաբերյալ հրամանները չկատարելու, զենք կամ հրավառ նյութեր ունենալու դեպքում նրանց սպառնում է 60-օրյա կալանք: Կրկնակի խախտումները ենթադրում են մեկ տարվա ազատազրկում:

В Грузии задержали еще 14 участников акций в рамках нового закона о протестах
Правоохранители задержали в Тбилиси за последние два дня еще 14 участников акций протеста за нарушение нового закона о запрете перекрытия дороги. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил на брифинге глава департамента полиции Тбилиси Важа Сирадзе.
"Сотрудники МВД за последние два дня за нарушение правил собраний и манифестаций, в соответствии с кодексом об административных правонарушениях, задержали 14 человек", - сообщил Сирадзе.
Также, как отметил Сирадзе, за последние три дня было выявлено 53 случая нарушения закона на акциях протеста. Из 42 идентифицированных лиц, нарушивших закон, часть уже задержана. Сирадзе также напомнил, что по новому закону, в случае повторного нарушения, задержанным будет грозить уголовная ответственность.
Парламент Грузии 16 октября принял поправки к административному и уголовному кодексам. Теперь участнику акции протеста, которая умещается в отведенной для пешеходов зоне, за перекрытие проезжей части дороги положен арест сроком на 15 дней. Аналогичное наказание предусмотрено, если демонстрант скрывает лицо под маской, имеет при себе слезоточивые или отравляющие вещества. В случае неподчинения требованиям МВД прекратить акцию, при наличии оружия или пиротехники предусматривается арест на 60 суток. Повторное нарушение влечет за собой лишение свободы сроком на один год. Как заявляли власти, новый закон нацелен в первую очередь на борьбу с протестующими, которые ежедневно вечером перекрывают центральный проспект при том, что акции немногочисленны.