ՀՀ ՄԻՊ-ը մասնակցել է Քրեակատարողական ծառայության կազմավորման 106-ամյակին և Քրեակատարողական ծառայողի օրվան նվիրված միջոցառմանը
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հոկտեմբերի 19-ին մասնակցել է ՀՀ արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության կազմավորման 106-ամյակին և Քրեակատարողական ծառայողի օրվան նվիրված միջոցառմանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Պաշտպանը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով՝ ընդգծելով քրեակատարողական համակարգի կարևոր դերը մարդու իրավունքներին առնչվող տարբեր խնդիրների հասցեավորման տեսանկյունից․ «Սրտանց շնորհավորում եմ ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության կազմավորման 106-րդ տարեդարձի կապակցությամբ և մաղթում եմ արժանապատիվ, արդյունավետ, պրոֆեսիոնալ և իրավունքահեն ծառայություն: Պատշաճ մակարդակով իրականացվելու դեպքում այս ծառայությունն իրական առաքելություն է, որը կարող է առանցքային ազդեցություն ունենալ մարդկանց ճակատագրերի վրա: Թեև մեր հաղորդակցությունը հիմնականում տեղի է ունենում ՄԻՊ կողմից խնդիրների արձանագրման համատեքստում, սակայն ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Քրեակատարողական ծառայության հետ ձևավորված են գործընկերային և կառուցողական հարաբերություններ։ Ինչպես Արդարադատության նախարարությունը, այնպես էլ Քրեակատարողական ծառայությունը ցուցաբերում են կառուցողական մոտեցում՝ մեր կողմից արձանագրված խնդիրների հասցեավորման և դրանց լուծման ուղղությամբ աշխատանքների կազմակերպման հարցում: Այս համակարգը կարիք ունի ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող լուրջ բարեփոխումների, որոնք պետք է իրականացվեն այն տրամաբանությամբ, որ հնարավոր չէ կառուցել նոր համակարգ՝ հին մոտեցումներով»,- ասել է Անահիտ Մանասյանը:
Ամփոփելով խոսքը՝ Պաշտպանը քրեակատարողական ծառայողներին մաղթել է արդյունավետ, արգասաբեր, բարձր պրոֆեսիոնալիզմով և արժանապատիվ ծառայություն:
Ըստ աղբյուրի՝ միջոցառմանը մասնակցել են Արդարադատության նախարարության, Քրեակատարողական ծառայության, այլ պետական մարմինների, ՄԻՊ աշխատակազմի, ակադեմիական համայնքի ղեկավար կազմն ու ներկայացուցիչները։
Այնուհետև Պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ներկա է եղել Քրեակատարողական ծառայողների պարգևատրման արարողությանը:
Միջոցառման շրջանակում անցկացվել է նաև «Քրեակատարողական համակարգ․ բարեփոխումներ և մարտահրավերներ» թեմայով գիտաժողով:

Омбудсмен РА приняла участие в мероприятии, посвященном 106-летию создания Уголовно-исполнительной службы и Дню работника уголовно-исполнительной системы
19 октября Защитник прав человека Анаит Манасян приняла участие в мероприятии, посвященном 106-летию создания Уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции РА и Дню работника уголовно-исполнительной системы.
Как сообщили Арменпресс в аппарате Защитника прав человека РА, ЗПЧ выступила с поздравительной речью, подчеркнув важную роль пенитенциарной системы в решении различных проблем, связанных с правами человека.
«Сердечно поздравляю Уголовно-исполнительную службу Министерства юстиции Республики Армения со 106-летием со дня её основания и желаю ей достойной, эффективной, профессиональной и законной службы. При реализации на должном уровне эта служба – реальная миссия, способная оказать решающее влияние на судьбы людей. Хотя наше общение в основном происходит в контексте регистрации проблем Омбудсменом, хотел бы особо подчеркнуть, что с Уголовно-исполнительной службой сложились партнёрские и конструктивные отношения. Как Министерство юстиции, так и Пенитенциарная служба демонстрируют конструктивный подход к решению выявленных нами проблем и организации работы по их решению. Эта система нуждается в серьёзных реформах, соответствующих современным стандартам, которые необходимо проводить, исходя из логики, что невозможно построить новую систему со старыми подходами», — сказала Анаит Манасян.
Подводя итоги своего выступления, Защитник прав человека РА пожелала сотрудникам пенитенциарной системы эффективной, продуктивной, высокопрофессиональной и достойной службы.
По данным источника, в мероприятии приняли участие руководство и представители Министерства юстиции, Пенитенциарной службы, других государственных органов, сотрудники аппарата Защитника, а также представители академической общественности.
Затем Защитник Анаит Манасян присутствовала на церемонии награждения сотрудников уголовно-исполнительной системы.
В рамках мероприятия также прошла конференция на тему «Уголовно-исполнительная система: реформы и вызовы».