Բացահայտվել են հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու, գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքեր
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում հավաքներին մասնակցելուն հարկադրելու, ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելու և խոշոր չափերով վստահված գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակներում կատարվել են մի շարք խուզարկություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից, կատարված երկու տասնյակից ավելի խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, էլեկտրոնային տեղեկատվություն պարունակող կրիչներ, առանձնապես խոշոր չափերով գումար, ոսկյա, արծաթյա մեծաքանակ զարդեր, մի շարք առևտրային կազմակերպությունների անվամբ տրված բազմաթիվ վառելիքի կտրոններ, այլ իրեր ու առարկաներ:
«Կատարված մեծածավալ քննչական ու վարութային գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Հ.Պ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելը պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով), Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը), Ա.Ա.-ի նկատմամբ՝ 46-236-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը) և Ն.Ա.-ի նկատմամբ՝ 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով խոշոր չափերով վստահված գույքը հափշտակելը)»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վերոնշյալ անձինք ձերբակալվել են:
Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Выявлены факты принуждения к участию в митингах, воспрепятствования реализации избирательных прав, хищения имущества
В рамках предварительного следствия уголовного дела, возбужденного в отделе по расследованию тяжких преступлений следственного управления города Ереван Следственного комитета Республики Армения по фактам принуждения к участию в собраниях, воспрепятствования осуществлению избирательных прав и хищения вверенного имущества в особо крупном размере, был проведен ряд обысков.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК Армении, в результате более двух десятков обысков были обнаружены и изъяты документы, имеющие значение для уголовного производства, электронные носители информации, денежные средства в особо крупных размерах, золотые и серебряные украшения в большом количестве, многочисленные талоны на топливо, выданные на имя ряда коммерческих организаций, а также другие предметы и вещи.
На основании полученных в результате проведения масштабных следственных и процессуальных действий фактов в отношении А.П. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 4 части 2 статьи 149 УК от 18.04.2003 г. (совершенное с использованием должностного положения воспрепятствование осуществлению избирательного права, работе избирательных комиссий или осуществлению своих полномочий лицом, участвующим в выборах), части 3 статье 236 УК (совершенное с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия воспрепятствование проведению или принуждение к проведению собрания или участию в нем), в отношении А.А. – по части 3 статьей 46-236 УК (соучастие в совершенном с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия воспрепятствовании проведению или принуждении к проведению собрания или участию в нем), в отношении Н.А. – по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 УК (хищение вверенного имущества, совершенное с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия в крупных размерах).