Սահմանադրության նորմերը սկսել են գործել թավշյա հեղափոխությունից հետո. ՀՀ նախագահը հարցազրույց է տվել «Khaleej Times»-ին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հարցազրույց է տվել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում լույս տեսնող «Khaleej Times» ամսագրին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախագահն անդրադարձել է 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին, նշել, որ դրանք ամրապնդել են օրենքի գերակայությունը, կանխարգելել կոռուպցիան և հավասար պայմաններ ստեղծել ներդրողների համար:
«2018 թվականից հետո Սահմանադրությամբ ամրագրված նորմերը սկսել են գործել։ Խոսքը ժողովրդավարության մասին է. մարդկանց՝ իշխանության ղեկին գտնվելու հնարավորություն տալը, տնտեսության մեջ հավասար մրցակցություն ապահովելը, օրենքի գերակայության պահպանումը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը»,- նշել է նախագահը:
Հարցազրույցում արձանագրվել է, որ Արաբական Միացյալ Էմիրություններն այս տարի դարձել է Հայաստանի խոշորագույն օտարերկրյա ուղղակի ներդրողը և մեծությամբ երկրորդ առևտրային գործընկերը:
«Հայաստանը ոգեշնչվում է Էմիրությունների պատմությունից։ ԱՄԷ-ի օրինակը և պատմությունը լավ դաս է սերտելու համար․Համերաշխություն, ներդաշնակություն, երազանքներ, ծրագրեր և դրանց իրականացում»,- ընդգծել է Վահագն Խաչատուրյանը:
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը բարձր է գնահատել Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ երկկողմ հարաբերությունները և անդրադարձել փոխադարձ հետաքրքրության ոլորտներին:
«Շնորհակալություն եմ հայտնում ԱՄԷ իշխանություններին՝ հայ համայնքի կայացման և զարգացման բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար»,- նշել է Խաչատուրյանը:
«Khaleej Times»-ի համարում հրապարակվել են նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանի, Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի և Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի հարցազրույցները:

После 2018 года закрепленные в Конституции нормы начали действовать: интервью президента Армении изданию «Khaleej Times»
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян дал интервью журналу «Khaleej Times», который издается в Объединенных Арабских Эмиратах.
Как сообщает Арменпресс, президент коснулся проведенных в Армении после революции 2018 года реформ, отметив, что они укрепили верховенство закона, предотвратили коррупцию и создали равные условия для инвесторов.
«После 2018 года закрепленные в Конституции нормы начали действовать. Речь идет о демократии: о предоставлении людям возможности управления, об обеспечении равной конкуренции в экономике, о соблюдении верховенства закона и борьбе с коррупцией», — отметил президент.
Он подчеркнул, что в этом году Объединенные Арабские Эмираты стали крупнейшим прямым иностранным инвестором Армении и вторым по величине торговым партнером.
«Армения вдохновляется историей Эмиратов. Пример и история ОАЭ — хороший урок: солидарность, гармония, мечты, программы и их реализация», — подчеркнул Ваагн Хачатурян.
Президент Армении высоко оценил двусторонние отношения между Арменией и Объединёнными Арабскими Эмиратами и коснулся сфер, представляющих взаимный интерес.
«Выражаю благодарность властям ОАЭ за создание благоприятных условий для становления и развития армянской общины», — отметил Хачатурян.
В номере «Khaleej Times» также были опубликованы интервью с министром экономики Республики Армения Геворгом Папояном, министром территориального управления и инфраструктур Давидом Худатяном, министром финансов Ваге Ованнисяном и председателем Центрального банка Мартином Галстяном.