Կոբախիձեն չեղարկել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հետ հանդիպումը
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն չեղարկել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենի հետ նախատեսված հանդիպումը, քանի որ վերջինս մասնակցել է Թբիլիսիում անցկացվող հանրահավաքին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը։
«Վարչապետը չեղյալ է հայտարարել Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ նախատեսված հանդիպումը՝ անօրինական հանրահավաքին մասնակցելու և երեկ արված կեղծ հայտարարությունների պատճառով», – ասվում է Վրաստանի կառավարության հայտարարության մեջ։
Էլինա Վալտոնենը հոկտեմբերի 14-ին մասնակցել է Վրաստանի խորհրդարանի առջև ընթացող հանրահավաքին։ Նա նաև Ռուսթավելի պողոտայից տեսաուղերձ է հրապարակել սոցիալական ցանցերում։
ԵԱՀԿ գործող նախագահը Թբիլիսի է ժամանել հոկտեմբերի 14-ին և հանդիպում ունեցել Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլիի հետ։
Մինչ այդ Էլինա Վալտոնենին ընդունել էր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Վալտոնենը շնորհավորել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման առիթով՝ վստահություն հայտնելով, որ դա էապես կնպաստի Հայաստանի կայուն ապագայի կառուցմանն ու տարածաշրջանում համագործակցության զարգացմանը։

Премьер-министр Грузии отменил встречу с действующим председателем ОБСЕ
Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе отменил запланированную встречу с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Финляндии Элиной Валтонен в связи с ее участием в митинге в Тбилиси. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила Грузинская общественная телерадиокомпания.
“В связи с участием в незаконном митинге и ложными заявлениями, сделанными вчера, премьер-министр отменил запланированную встречу с министром иностранных дел Финляндии”, — говорится в заявлении правительства Грузии.
Элина Валтонен 14 октября участвовала в митинге перед зданием Парламента Грузии. Она также опубликовала в социальных сетях видеообращение с проспекта Руставели.
Действующий председатель ОБСЕ прибыла в Тбилиси 14 октября и встретилась с министром иностранных дел Грузии Макой Боджоришвили.
Ранее Элину Валтонен находилась в Армении. Ее принял премьер-министр Армении Никол Пашинян. Валтонен поздравила с установлением мира между Арменией и Азербайджаном, выразив уверенность, что это внесет значительный вклад в построение стабильного будущего Армении и развитие сотрудничества в регионе.