Հայտարարվել է գրականության Նոբելյան մրցանակի հաղթողի անունը
Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիան 2025 թվականին գրականության Նոբելյան մրցանակը շնորհել է հունգարացի գրող Լասլո Կրասնահորկայիին:
BREAKING NEWS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2025
The 2025 #NobelPrize in Literature is awarded to the Hungarian author László Krasznahorkai “for his compelling and visionary oeuvre that, in the midst of apocalyptic terror, reaffirms the power of art.” pic.twitter.com/vVaW1zkWPS
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նոբելյան հանձնաժողովը հայտարարել է, որ մրցանակը 71-ամյա գրողին է շնորհվում «համոզիչ և վիզիոներական աշխատանքի համար, որը ապոկալիպտիկ սարսափի մեջ վերահաստատում է արվեստի ուժը»։
Լասլո Կրասնահորկային 2015 թվականին արժանացել է նաև Բուքերյան միջազգային մրցանակի:
Կրասնոհորկայիի ստեղծագործություններից են «Սատանայական տանգո», «Դիմադրության մելանխոլիա», «Հյուսիսից՝ լեռ, հարավից՝ լիճ, արևելքից՝ ճանապարհ, արևմուտքից՝ գետ», «Անդրերկրային ավերածություն և տխրություն», «Վերջին գայլը» վեպերը:
Նոբելյան կոմիտեի Facebook-յան էջում առանձնացվում է նաև Ֆիբոնաչիի հաջորդականությամբ դասավորված 17 պատմվածքների ժողովածուն՝ «գեղեցկության և գեղարվեստական ստեղծագործության դերի մասին՝ կուրության և անկայունության աշխարհում»:
Հոկտեմբերի 8-ին քիմիայի բնագավառում 2025 թվականի Նոբելյան մրցանակի են արժանացել Սուսումու Կիտագավան, Ռիչարդ Ռոբսոնը և Օմար Յաղին՝ «մետաղաօրգանական կաղապարների մշակման համար»:
Հոկտեմբերի 7-ին ֆիզիկայի բնագավառում 2025 թվականի Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Ջոն Քլարկին, Միշել Հ. Դևորեին և Ջոն Մ. Մարտինիսին՝ «էլեկտրական շղթայում մակրոսկոպիկ քվանտային մեխանիկական թունելավորման և էներգիայի քվանտացման հայտնաբերման համար»։
Իսկ հոկտեմբերի 6-ին բժշկության բնագավառում Նոբելյան մրցանակի են արժանացել ամերիկացիներ Մերի Բրունկոուն, Ֆրեդ Ռամսդելը և ճապոնացի Շիմոն Սակագուչին՝ «պերիֆերիկ իմունային հանդուրժողականության վերաբերյալ իրենց հայտնագործությունների համար»։

Объявлено имя лауреата Нобелевской премии по литературе
Шведская королевская академия наук присудила Нобелевскую премию по литературе 2025 года венгерскому писателю Ласло Краснахоркаи.
BREAKING NEWS
The 2025 #NobelPrize in Literature is awarded to the Hungarian author László Krasznahorkai “for his compelling and visionary oeuvre that, in the midst of apocalyptic terror, reaffirms the power of art.” pic.twitter.com/vVaW1zkWPS
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2025
Как сообщает “Арменпресс”, Нобелевский комитет объявил о присуждении премии 71-летнему писателю “за его убедительное и дальновидное творчество, которое посреди апокалиптического ужаса подтверждает силу искусства”.
Ласло Краснохоркаи в 2015 году был удостоен Международной Букеровской премии.
Среди известных произведений Краснохоркаи — романы "Сатанинское танго", "Меланхолия сопротивления", "С севера - гора, с юга - озеро, с востока - дорога, с запада - река", "Последний волк" и другие, а также несколько киносценариев и сборников рассказов.
8 октября Нобелевская премия по химии 2025 года была присуждена Сусуму Китагаве, Ричарду Робсону и Омару Яги за разработку металлоорганических шаблонов.
7 октября Нобелевская премия по физике 2025 года была присуждена Джону Кларку, Мишелю Х. Девору и Джону М. Мартинису за открытие макроскопического квантово-механического туннелирования и квантования энергии в электрических цепях.
6 октября Нобелевская премия по медицине была присуждена американцам Мэри Брункоу, Фреду Рамсделлу и японцу Шимону Сакагучи за открытия, касающиеся периферической иммунной толерантности.