Վրաստանի նախագահի նստավայրը գրավելու փորձի համար ձերբակալված 36 անձանց մեծ մասին մեղադրանք է առաջադրվել
Վրաստանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարել է, որ հոկտեմբերի 4-ին Թբիլիսիում նախագահական նստավայրը գրավելու փորձին մասնակցելու համար ձերբակալված 36 անձանց մեծ մասին արդեն մեղադրանք է առաջադրվել: Առաջիկայում նրանք կկանգնեն դատարանի առաջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մասնավորապես, ընդդիմադիր ակտիվիստ Նանա Սանդերին, որը ներկայում նախնական կալանքի տակ է, մեղադրանք է առաջադրվել խմբային բռնություն կազմակերպելու և Թբիլիսիում ռազմավարական օբյեկտ գրավելու փորձ կատարելու համար։ «Սոցիալական ցանցերի միջոցով Սանդերը ակտիվորեն բռնության կոչ է արել, մոբիլիզացրել է միջոցներ անկարգությունների մասնակիցների համար համապատասխան սարքավորումներ և որոշակի միջոցներ գնելու նպատակով և նրանց հրաման է տվել դիմադրել իրավապահ մարմիններին», - ասվում է դատախազության հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 4-ին Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել է, որ տեղական ընտրությունների արդյունքների դեմ բողոքի ակցիայի մասնակիցները վնասել են Թբիլիսիում նախագահական նստավայրի ցանկապատերը և փորձել են ներս մտնել։ Ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ օգտագործել է ջրցան մեքենա և արցունքաբեր գազ։

Большинству из 36 арестованных за попытку захвата резиденции президента Грузии предъявлены обвинения
Генеральная прокуратура Грузии объявила, что большинству из 36 арестованных за участие в попытке захвата президентской резиденции в Тбилиси 4 октября уже предъявлены обвинения. В ближайшее время они предстанут перед судом.
Как сообщает Арменпресс, в частности, находящейся в предварительном заключении оппозиционной активистке Нане Сандер предъявлены обвинения в организации группового насилия и попытке захвата стратегически важного объекта в Тбилиси. «Сандер активно призывала к насилию через социальные сети, мобилизовала средства на закупку необходимого оборудования и определенных средств для участников беспорядков, а также отдавала им приказы оказывать сопротивление правоохранительным органам», — говорится в заявлении прокуратуры.
4 октября МВД Грузии сообщило, что протестующие против результатов местных выборов повредили ограждение президентского дворца в Тбилиси и попытались прорваться внутрь. Полиция применила против протестующих водометы и слезоточивый газ.