Վրաստանի դատախազությունը պետական հեղաշրջման կոչերի համար մեղադրանք է առաջադրել 5 ընդդիմադիր գործչի
Վրաստանի դատախազությունը պաշտոնապես մեղադրանք է առաջադրել 5 ընդդիմադիր գործչի նկատմամբ տեղական ինքնակառավարման մարմինների՝ հոկտեմբերի 4-ի ընտրության օրը երկրում պետական հեղաշրջման ու իշխանության տապալման կոչերի համար։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Վրաստանի դատախազության պաշտոնական կայքը։
Մասնավորապես, մեղադրանքներ են առաջադրվել Պաատա Բուրչուլաձեին, Մուրթազ Զորդելավային, Իրակլի Նարդիլաձեին, Լաշա Բերիձեին, Պաատա Մանջգալաձեին։
Նրանք մեղադրվում են Վրաստանում սահմանադրական կարգի բռնի տապալման կոչերի, բռնի գործողություններ կազմակերպելու, դրանք ղեկավարելու ու դրանց մասնակցելու, ռազմավարական նշանակության հաստատությունների նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու փորձ կատարելու կամ այդ հաստատություններն արգելափակելու մեջ։ Նրանց սպառնում է մինչև 9 տարվա ազատազրկում։

Прокуратура Грузии предъявила обвинения пяти оппозиционным деятелям за призывы к государственному перевороту
Прокуратура Грузии предъявила официальные обвинения пятерым оппозиционерам в призывах к государственному перевороту и свержению власти в стране в день выборов в органы местного самоуправления 4 октября. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение на официальном сайте прокуратуры Грузии.
В частности, обвинения предъявлены Паате Бурчуладзе, Муртазу Зорделава, Ираклию Нардиладзе, Лаше Беридзе и Паате Манджгаладзе.
Их обвиняют в призывах к насильственному свержению конституционного строя Грузии, организации, руководстве и участии в насильственных действиях, попытке установления контроля над стратегически важными учреждениями или их блокировании. Им грозит до 9 лет лишения свободы.