Հայաստանը ցանկանում է միջազգային ներդրումներ ներգրավել հանքարդյունաբերության ոլորտում
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Ասատուր Վարդանյանը՝ ներկայացնելով հանքարդյունաբերության ոլորտում իրականացվող քայլերը և առաջիկա ծրագրերը։
«Այդ ուղղությամբ մենք մեծ աշխատանք ենք իրականացնում՝ հանքարդյունաբերության ոլորտի ներկայացուցիչների աջակցությամբ։ Ստեղծում ենք նախադրյալներ, որպեսզի օտարերկրյա կազմակերպությունները, որոնք ունեն հարուստ փորձ, ներդրումներ իրականացնեն Հայաստանում։ Համաշխարհային շուկայում մետաղների, այդ թվում՝ կրիտիկական մետաղների պահանջարկի կտրուկ աճը մեծացրել է հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ»,– ասաց Վարդանյանը։
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ օտարերկրյա կազմակերպությունների հետ պարբերաբար հանդիպումներ են ունենում և փորձում են Հայաստան բերել այնպիսի ընկերությունների, որոնք կարող են ներդրումների հետ միասին բերել նաև միջազգային լավագույն փորձը։
«Հայաստանի համար սա կնշանակի նոր ներդրումներ, նոր աշխատատեղեր և ավելացված արժեք՝ պահպանելով բոլոր բնապահպանական և սոցիալական նորմերը»,-նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ ներկայում իրականացվում է պաշարների համապարփակ գնահատում՝ հասկանալու համար երկրի ներուժը և ապագա տնտեսական քաղաքականությունը համաշխարհային պահանջարկին համապատասխանեցնելու նպատակով։
«Հանքերը ուղղակի ազդեցություն ունեն տարածքային զարգացման վրա, հետևաբար այս աշխատանքը ռազմավարական նշանակություն ունի»,– հավելեց Վարդանյանը։
ՏԿԵ փոխնախարարն ասաց, որ նախարարության ռազմավարությամբ նախատեսվում է մինչև 2027 թվականը ստեղծել երկրաբանական ծառայություն։
«Մենք արդեն գործուն քայլեր ենք անում՝ համագործակցելով տարբեր երկրների և միջազգային կառույցների հետ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի երկրաբանական ծառայությունների հետ։ Մեր նպատակն է լավագույն փորձը բերել Հայաստան և պետական պատվերով իրականացնել լայնածավալ տարածաշրջանային ուսումնասիրություններ»,-նշեց Վարդանյանը։
Փոխնախարարի խոսքով՝ նոր ուսումնասիրությունները հնարավորություն կտան բացահայտել նոր հանքավայրեր, որոնք հետագայում կարող են դառնալ հետաքրքիր օտարերկրյա ներդրողների համար՝ ապահովելով կանխատեսելիություն և ներդրումների պաշտպանվածություն։

Армения стремится привлечь международные инвестиции в горнодобывающую сферу
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил на брифинге журналистам заместитель министра территориального управления и инфраструктур (ТУИ) Асатур Варданян, представив предпринимаемые в горнодобывающей отрасли шаги и предстоящие программы.
«Мы ведем большую работу в этом направлении при поддержке представителей горнодобывающей отрасли. Мы создаем предпосылки для того, чтобы иностранные организации, имеющие богатый опыт, инвестировали в Армению. Резкий рост спроса на металлы, в том числе критически важные, на мировом рынке усилил интерес к Армении», — сказал Варданян.
Заместитель министра подчеркнул, что они регулярно встречаются с зарубежными организациями и стараются привлекать в Армению компании, способные наряду с инвестициями использовать передовой международный опыт.
«Для Армении это означает новые инвестиции, новые рабочие места и добавленную стоимость при сохранении всех экологических и социальных норм», — отметил он.
По его словам, в настоящее время проводится комплексная оценка запасов для понимания потенциала страны и согласования будущей экономической политики с мировым спросом.
«Горнодобывающие предприятия оказывают непосредственное влияние на развитие регионов, поэтому эта работа имеет стратегическое значение», — добавил Варданян.
Заместитель министра ТУИ сообщил, что стратегия министерства предусматривает создание геологической службы к 2027 году.
«Мы уже предпринимаем активные шаги, сотрудничая с различными странами и международными организациями, в том числе с геологическими службами США и ЕС. Наша цель — привнести в Армению передовой опыт и по государственному заказу провести масштабные региональные исследования», — отметил Варданян.
По словам заместителя министра, новые исследования позволят открыть новые месторождения, которые в будущем могут быть интересны иностранным инвесторам, обеспечивая предсказуемость и защиту инвестиций.