Փաշինյանը բացառում է օգոստոսի 8-ի օրակարգի տապալումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառում է, որ օգոստոսի 8-ի օրակարգը՝ Վաշինգտոնյան համաձայնությունը, տապալվի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին:
«Բացառված է, որ օգոստոսի 8-ի օրակարգը տապալվի: Ես այդ թվում միջազգային կառույցներում արձանագրումն արել եմ, որ չի կարող տապալվել, որ խաղաղությունն իրականություն է, և խաղաղությունը դառնալու է ավելի ու ավելի ինստիտուցիոնալ»,- ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղու» համար (Trump Route for International Peace and Prosperity) հռչակագիրը: Հռչակագրի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է.

Пашинян исключил провал повестки 8 августа
Премьер-министр Армении Никол Пашинян исключает возможность провала повестки 8 августа – Вашингтонского соглашения.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в НС, отвечая на вопрос депутата фракции «Армения» Кристине Варданян.
«Провал повестки 8 августа исключен. Я зафиксировал, в том числе и в международных структурах, что эта повестка не может быть провалена, что мир — это реальность, и мир будет становиться всё более институциональным», — отметил Пашинян.
Армения и Азербайджан парафировали мирное соглашение в столице США, Вашингтоне, 8 августа.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент США Дональд Трамп и президент Азербайджана Ильхам Алиев 8 августа в Вашингтоне подписали Декларацию о программе «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания» («Trump Route for International Peace and Prosperity», TRIPP). В пункте 4 Декларации, в частности, говорится:
«Республика Армения будет работать с Соединенными Штатами Америки и согласованными совместно третьими сторонами над выработкой рамок проекта транспортной связанности «Дорога Трампа во имя международного мира и процветания» («Trump Route for International Peace and Prosperity», TRIPP) на территории Республики Армения. Мы подтверждаем нашу решимость прилагать добросовестные усилия для достижения этой цели в максимально сжатые сроки».