Փաշինյանը բացառում է օգոստոսի 8-ի օրակարգի տապալումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացառում է, որ օգոստոսի 8-ի օրակարգը՝ Վաշինգտոնյան համաձայնությունը, տապալվի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանը նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանի հարցին:
«Բացառված է, որ օգոստոսի 8-ի օրակարգը տապալվի: Ես այդ թվում միջազգային կառույցներում արձանագրումն արել եմ, որ չի կարող տապալվել, որ խաղաղությունն իրականություն է, և խաղաղությունը դառնալու է ավելի ու ավելի ինստիտուցիոնալ»,- ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանն ու Ադրբեջանը օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում նախաստորագրել են խաղաղության համաձայնագիրը։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրել են «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար Թրամփի երթուղու» համար (Trump Route for International Peace and Prosperity) հռչակագիրը: Հռչակագրի 4-րդ կետով, մասնավորապես, սահմանվում է.

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan ruled out the possibility of the August 8 agenda-the Washington accords-failure.
"It is out of the question that the August 8 agenda will fail. I have made it clear, including in international forums, that it cannot be derailed, that peace is a reality, and that peace will become more institutionalized," Pashinyan said.
Armenia and Azerbaijan signed a peace agreement on August 8 in Washington, D.C.
On August 8, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, US President Donald Trump, and Azerbaijani President Ilham Aliyev signed the Declaration on 'Trump Route for International Peace and Prosperity' (TRIPP) project in Washington. Point 4 of the Declaration, in particular, stipulates:
“ The Republic of Armenia will work with the United States of America and mutually determined third parties, to set forth a framework for the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP) connectivity project in the territory of the Republic of Armenia. We confirm our determination to pursue efforts in good faith to achieve this goal in the most expeditious manner.”