Ֆոն դեր Լայենը և Կոշտան ողջունել են Մոլդովայում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Մոլդովային շնորհավորել է խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առթիվ և հայտարարել է ԵՄ-ին անդամակցելու ձգտման հարցում Քիշնևին աջակցելու մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է X սոցիալական հարթակում։
«Մոլդովա, ձեզ մոտ կրկին ստացվեց։ Վախ կամ պառակտում սերմանելու ոչ մի փորձ չկարողացավ կոտրել ձեր վճռականությունը։ Դուք հստակ ընտրություն կատարեցիք՝ Եվրոպա, ժողովրդավարություն, ազատություն։ Մեր դռները բաց են։ Եվ մենք Ձեզ հետ կլինենք ճանապարհի յուրաքանչյուր փուլում», - գրել է քաղաքական գործիչը:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան X-ում նույնպես հայտարարել է, որ Մոլդովայի ժողովուրդը, «չնայած Ռուսաստանի կողմից ճնշմանը և միջամտությանը», հստակ ընտրություն է կատարել ժողովրդավարության, բարեփոխումների և եվրոպական ապագայի օգտին։
Ըստ սեպտեմբերի 28-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների նախնական արդյունքների՝ եվրոպամետ «Գործողության և համերաշխության կուսակցությունը» ստացել է ձայների 50,2%-ը: Ռուսամետ «Հայրենասիրական դաշինքի» օգտին քվեարկել է ընտրողների 24,2%-ը:
Մոլդովայի ընդդիմությունը հայտարարել է, որ չի ընդունում խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։ Քիշնևի կենտրոնում ընդդիմության հանրահավաքին հարյուրավոր մարդիկ են հավաքվել։

Фон дер Ляйен и Кошта приветствовали результаты парламентских выборов в Молдове
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен поздравила Молдову с результатами парламентских выборов и заявила о своей поддержке Кишинёва в его стремлении вступить в ЕС. Как сообщает Арменпресс, об этом она написала на социальной платформе X.
«Молдова, вы снова добились успеха. Никакие попытки посеять страх или раздор не смогли сломить вашу решимость. Вы сделали чёткий выбор: Европа, демократия, свобода. Наши двери открыты. И мы будем с вами на каждом шагу пути», — написала председатель ЕК.
Председатель Европейского совета Антонио Кошта также заявил на X, что народ Молдовы, «несмотря на давление и вмешательство со стороны России», сделал чёткий выбор в пользу демократии, реформ и европейского будущего.
Согласно предварительным результатам парламентских выборов, состоявшихся 28 сентября, проевропейская «Партия действия и солидарности» получила 50,2% голосов. Пророссийский «Патриотический альянс» получил 24,2% голосов.
Молдавская оппозиция заявила о непризнании результатов парламентских выборов. Сотни людей собрались на митинг оппозиции в центре Кишинёва.