Վահագն Խաչատուրյանն ու Բարդուղիմեոս Առաջինը քննարկել են քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանության գործում համագործակցության հնարավորությունը
Նյու Յորք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Նորին Սրբություն Կոստանդնուպոլսի Արքեպիսկոպոս և Էկումենիկ Պատրիարք Բարդուղիմեոս Առաջինի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են քրիստոնեական մշակութային ժառանգության պահպանության գործում համագործակցության հնարավորությունները։
Կողմերը կարևորել են համամարդկային նշանակության մշակութային արժեքների պաշտպանության հարցը՝ ընդգծելով դրա համընդհանուր կարևորությունն ու արդիականությունը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարդասիրական գործունեությանը և հումանիտար խնդիրներում գործակցությանը։ Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Նորին Սրբության հումանիտար գործունեությունը և այդ ուղղությամբ ցուցաբերած պատրաստակամությունը։

Президент Армении и Варфоломей I обсудили возможность сотрудничества в деле сохранения христианского культурного наследия
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с Архиепископом Константинопольским и Вселенским Патриархом Варфоломеем I.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, были обсуждены возможности сотрудничества в сфере сохранения христианского культурного наследия. Стороны подчеркнули важность защиты культурных ценностей общечеловеческого значения, подчеркнув его всеобщую значимость и актуальность.
Были также затронуты вопросы гуманитарной деятельности и сотрудничества по гуманитарным вопросам. Президент Армении высоко оценил гуманитарную деятельность Варфоломея I и проявленную им готовность в этом контексте.