ՀՀ ֆինանսների նախարարն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավարին
Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան առաքելության ղեկավար Ալեքսանդր Ֆերենց Թիմանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման շրջանակներում կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի միջև Տնտեսական և ֆինանսական քաղաքականության հուշագրի 5-րդ վերանայման ուղղություններին և նոր՝ 6-րդ վերանայման նախագծին, ինչպես նաև ԱՄՀ աջակցությամբ իրականացվող պահուստային ծրագրի կատարման ընթացքին:
ՎԱՀԵ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՀՀ հանրային ֆինանսների կառավարման ոլորտում իրականացված բարեփոխումները՝ ուղղված բյուջետային գործընթացների հստակեցմանը, ներդրումների արդյունավետության բարձրացմանը, հարկային քաղաքականության հիմնական ուղղություններին և ֆինանսական ռիսկերի նվազեցմանը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը կարևորել են շարունակական և արդյունավետ երկխոսության պահպանումը՝ որպես կայուն և կառուցողական համագործակցության ամրապնդման նախադրյալ:

Finance Minister Vahe Hovhannisyan has met with (International Monetary Fund) IMF Mission Chief to Armenia Alexander Tieman.
“During the meeting, the parties discussed the directions of the 5th review of the Memorandum of Economic and Financial Policies between the Republic of Armenia and the International Monetary Fund, as well as the draft of the upcoming 6th review, and the implementation progress of the Stand-By Arrangement carried out with IMF support,” the finance ministry said in a press release.
During the meeting, Finance Minister Vahe Hovhannisyan highlighted recent reforms in Armenia’s public financial management system. These efforts focus on streamlining budgetary procedures, enhancing the effectiveness of public investments, refining key aspects of tax policy, and mitigating financial risks.
Both sides underscored the importance of maintaining ongoing, constructive dialogue as a foundation for stable and productive cooperation.