ՀՀ ՊԵԿ-ը հարկային ստուգումներ և ամբողջական գույքագրում է իրականացնում ՀԷՑ-ում
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերությունում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի սկսած համալիր հարկային ստուգումների շրջանակներում սեպտեմբերի 15-ից ՀԷՑ-ի շուրջ վեց տասնյակ պահեստներում իրականացվելու են նաև ամբողջական գույքագրման աշխատանքներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԷՑ-ից, ընկերության թվով 61 պահեստներում ապրանքանյութական արժեքների գույքագրում իրականացնելու նպատակով ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հանձնարարականի հիման վրա ստեղծվել են հանձնաժողովներ և համապատասխան աշխատանքային խմբեր:
«Ընկերության պահեստներում կիրականացվեն հիմնական միջոցների, տեղակայման ենթակա սարքավորումների և պաշարների (ապրանքանյութական պաշարներ) մնացորդների գույքագրում և վերջիններիս փաստացի առկայության ուսումնասիրություններ:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերությունում ապրանքանյութական արժեքների գույքագրման շրջանակներում իրականացվելու են հետևյալ հիմնական գործառնությունները.
• Ապրանքների մնացորդների հաշվառման ճշտության ուսումնասիրություն:
• Ապրանքների ձեռքբերման գնման ակտերի ուսումնասիրություն:
• Ձեռքբերած կամ արտադրված, սակայն չփաստաթղթավորված պաշարների քանակների և տեսականու ուսումնասիրություն:
• Պաշարների կորուստների վերաբերյալ փաստաթղթերի ուսումնասիրություն (փաստաթղթերով հիմնավորված կորուստներ):
• Պաշարների մուտքերին և ելքերին վերաբերող փաստաթղթերի ուսումնասիրություն:
Վերոնշյալ ամբողջական գույքագրման արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի տիրապետելու ճշգրիտ և ստուգված տվյալների, այդ թվում՝
• Ապրանքանյութական արժեքների մնացորդների իրական պատկեր պահեստներում:
• Շահագործման համար ոչ պիտանի ապրանքների ցանկ պահեստներում:
• Ընկերության բնականոն գործունեության ապահովման նպատակով անհրաժեշտ գնումները ճիշտ պլանավորելու համար պահեստներում առկա ապրանքանյութական արժեքների՝ դեռևս կիրառման համար պիտանի ապրանքների ցանկեր, որոնք կօգտագործվեն նախատեսվող ծրագրերում՝ բացառելով կրկնակի գնումներն ու դրանց հետևանքով հավելյալ ռիսկերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

State Revenue Committee conducts tax audits and complete inventory at ENA
Within the framework of comprehensive tax audits initiated by the State Revenue Committee of the Republic of Armenia at "Electric Networks of Armenia" CJSC (ENA), a full inventory will also be conducted in about sixty warehouses of the Company starting from September 15 of this year, according to the press service of the ENA.
Specifically, based on the instructions of Romanos Petrosyan, Preliminary Head of the Company, in order to conduct inventory of material assets in 61 warehouses of "ENA" CJSC, committees and corresponding working groups have been established.
The inventory process will include the stocktaking of fixed assets, equipment subject to installation, and reserves (material inventories), as well as examination of their actual availability.
Within the framework of the inventory of material assets at "ENA CJSC", the following key activities will be carried out:
- Examination of the accuracy of inventory records.
- Review of procurement documents related to purchased goods.
- Study of the quantity and range of acquired or produced but undocumented inventories.
- Review of documentation related to inventory losses (losses substantiated by documentation).
- Examination of documents related to the inflow and outflow of inventories.
As a result of the above-mentioned full inventory, it will be possible to obtain accurate and verified data, including:
- The actual condition of the remaining material assets in the warehouses.
- A list of goods in the warehouses that are unsuitable for operation.
- For the purpose of ensuring the normal operation of the Company and properly planning the necessary procurements, lists of material assets available in the warehouses that are still fit for use shall be prepared. These lists will be utilized in the planned programs, thereby preventing duplicate purchases and the additional risks arising therefrom.