ՀՀ ՊԵԿ-ը հարկային ստուգումներ և ամբողջական գույքագրում է իրականացնում ՀԷՑ-ում
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲ ընկերությունում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի սկսած համալիր հարկային ստուգումների շրջանակներում սեպտեմբերի 15-ից ՀԷՑ-ի շուրջ վեց տասնյակ պահեստներում իրականացվելու են նաև ամբողջական գույքագրման աշխատանքներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀԷՑ-ից, ընկերության թվով 61 պահեստներում ապրանքանյութական արժեքների գույքագրում իրականացնելու նպատակով ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարիչ Ռոմանոս Պետրոսյանի հանձնարարականի հիման վրա ստեղծվել են հանձնաժողովներ և համապատասխան աշխատանքային խմբեր:
«Ընկերության պահեստներում կիրականացվեն հիմնական միջոցների, տեղակայման ենթակա սարքավորումների և պաշարների (ապրանքանյութական պաշարներ) մնացորդների գույքագրում և վերջիններիս փաստացի առկայության ուսումնասիրություններ:
«ՀԷՑ» ՓԲ Ընկերությունում ապրանքանյութական արժեքների գույքագրման շրջանակներում իրականացվելու են հետևյալ հիմնական գործառնությունները.
• Ապրանքների մնացորդների հաշվառման ճշտության ուսումնասիրություն:
• Ապրանքների ձեռքբերման գնման ակտերի ուսումնասիրություն:
• Ձեռքբերած կամ արտադրված, սակայն չփաստաթղթավորված պաշարների քանակների և տեսականու ուսումնասիրություն:
• Պաշարների կորուստների վերաբերյալ փաստաթղթերի ուսումնասիրություն (փաստաթղթերով հիմնավորված կորուստներ):
• Պաշարների մուտքերին և ելքերին վերաբերող փաստաթղթերի ուսումնասիրություն:
Վերոնշյալ ամբողջական գույքագրման արդյունքում հնարավորություն կստեղծվի տիրապետելու ճշգրիտ և ստուգված տվյալների, այդ թվում՝
• Ապրանքանյութական արժեքների մնացորդների իրական պատկեր պահեստներում:
• Շահագործման համար ոչ պիտանի ապրանքների ցանկ պահեստներում:
• Ընկերության բնականոն գործունեության ապահովման նպատակով անհրաժեշտ գնումները ճիշտ պլանավորելու համար պահեստներում առկա ապրանքանյութական արժեքների՝ դեռևս կիրառման համար պիտանի ապրանքների ցանկեր, որոնք կօգտագործվեն նախատեսվող ծրագրերում՝ բացառելով կրկնակի գնումներն ու դրանց հետևանքով հավելյալ ռիսկերը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

В рамках комплексных налоговых проверок КГД в отношении «ЭСА» будет проведена полная инвентаризация
В рамках комплексных налоговых проверок, инициированных Комитетом государственных доходов Республики Армения в отношении ЗАО «Электрические сети Армении» («ЭСА»), с 15 сентября текущего года будет проведена полная инвентаризация примерно в шестидесяти складах Компании.
Как сообщили Арменпресс в отделе по связям с общественностью и СМИ ЗАО «ЭСА», в частности, по поручению временного руководителя Компании Романоса Петросяна были созданы комиссии и соответствующие рабочие группы для проведения инвентаризации материальных активов на 61 складе ЗАО «ЭСА».
Процесс инвентаризации будет включать в себя учет основных средств, оборудования, подлежащего установке, а также запасов (материально-производственных запасов) и проверку их фактического наличия.
В рамках инвентаризации материальных активов в ЗАО «ЭСА» будут выполнены следующие основные задачи:
• оценка точности учета остатков на складах;
• анализ документов, подтверждающих приобретение товаров;
• изучение объема и ассортимента приобретенных или произведенных, но не задокументированных запасов;
• проверка документов, подтверждающих потери запасов (при наличии подтверждающих документов);
• анализ документации, связанной с поступлением и выбытием запасов.
В результате вышеуказанной полной инвентаризации будет получена точная и проверенная информация, в том числе:
• фактическое состояние остатков материальных ценностей на складах;
• перечень товаров на складах, непригодных для эксплуатации;
• списки еще пригодных к использованию материальных ценностей, находящихся на складах, которые будут использованы для планирования необходимых закупок в целях обеспечения бесперебойной деятельности Компании, что позволит избежать дублирующих закупок и связанных с этим рисков.