Թաիլանդի նախկին վարչապետը դատապարտվել է 1 տարվա ազատազրկման
Թաիլանդի դատարանը նախկին վարչապետ Թաքսին Չինավատրային դատապարտել է մեկ տարվա ազատազրկման։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն՝ նշելով, որ սա հերթական հարվածն է այդ ազդեցիկ քաղաքական ընտանիքին։
Թաքսին Չինավատրան մի քանի տարի արտասահմանում ապրելուց հետո 2023 թվականին վերադարձել էր հայրենիք, որտեղ դատապարտվել էր 8 տարվա ազատազրկման կոռուպցիայի և իշխանության չարաշահման համար։ Սակայն այդ ժամկետը կրճատվել էր մինչև մեկ տարի։ Նախկին վարչապետն ընդամենը մեկ օր է անցկացրել բանտում, քանի որ անմիջապես տեղափոխվել էր հիվանդանոց՝ սրտի խնդիրներից դժգոհելու պատճառով, իսկ վեց ամիս անց ներում էր ստացել և վերադարձել տուն։
Սեպտեմբերի 9-ին Գերագույն դատարանը վճռել է, որ նրա հոսպիտալացումը եղել է անօրինական, և որ 76-ամյա քաղաքական գործիչը պետք է ազատազրկվի։
Թաքսինը և Չինավատրա ընտանիքը Թաիլանդի քաղաքականության մեջ գերիշխող դեր են ունեցել այն ժամանակից ի վեր, երբ նա 2001 թվականին ընտրվել է վարչապետ։ Նրա դուստր Փեթոնգթան Չինավատրան նույնպես զբաղեցնում էր վարչապետի պաշտոնը 2024 թվականից, սակայն 2025 թ. օգոստոսի 29-ին նրան հեռացրել են պաշտոնից Կամբոջայի նախկին վարչապետի հետ հեռախոսազրույցի պատճառով։
Թաքսին Չինավատրան պաշտոնից հեռացվել էր 2006 թվականին տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջումից հետո. նա տարիներ շարունակ ապրել էր աքսորում, հիմնականում՝ Դուբայում։

Бывший премьер-министр Таиланда приговорен к году тюремного заключения
Суд Таиланда приговорил бывшего премьер-министра Таксина Чинавата к году тюремного заключения. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает BBC, отмечая, что это очередной удар по влиятельной политической семье.
Прожив несколько лет за границей, Таксин Чинават вернулся на родину в 2023 году, где был приговорен к 8 годам лишения свободы за коррупцию и злоупотребление властью. Однако этот срок был сокращён до одного года. Бывший премьер-министр провёл в тюрьме всего один день, поскольку его немедленно госпитализировали из-за жалоб на проблемы с сердцем, а через полгода он был помилован и вернулся домой.
9 сентября Верховный суд постановил, что его госпитализация была незаконной, и 76-летний политик должен быть заключен в тюрьму.
Таксин и семья Чинават доминируют в политике Таиланда с момента его избрания премьер-министром в 2001 году. Его дочь Пхетхонгтхан Чинават также занимала пост премьер-министра с 2024 года, пока не была отстранена от должности 29 августа 2025 года после телефонного разговора с бывшим премьер-министром Камбоджи.
Таксин Чинават был отстранён от должности в результате военного переворота 2006 года. Он много лет жил в изгнании, в основном в Дубае.