Ղազախստանի նախագահն առաջարկում է երկպալատ խորհրդարանը վերացնելու հարցով հանրաքվե իրականացնել
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը առաջարկել է երկրում իրականացնել խորհրդարանական բարեփոխումներ և ստեղծել միապալատ խորհրդարան՝ ներկայիս երկպալատ խորհրդարանի փոխարեն։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Kazinform-ը, այս մասին նախագահը հայտարարել է Ղազախստանի ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում։
Տոկաևը նշել է, որ հարցը լուրջ է, ուստի կարիք չկա այս հարցում հապշտապ որոշումներ կայացնել ու անհրաժեշտ է այն լայն քննարկման դնել՝ հատկապես քաղաքացիական հասարակության ներսում։
Ղազախստանի նախագահի կարծիքով՝ հարցի քննարկումը առնվազն մեկ տարի կարող է տևել։ «Դրանից հետո 2027 թվականին կարելի է համազգային հանրաքվե իրականացնել, իսկ հետո անհրաժեշտ փոփոխությունները մտցնել Սահմանադրության մեջ։ Ես բազմիցս եմ ասել, որ պետության համար ճակատագրական բոլոր հարցերը պետք է որոշվեն ժողովրդի համաձայնությամբ»,- նշել է նա։
Տոկաևը հայտնել է նաև, որ երկրում կստեղծվի արհեստական բանականության հարցերով նախարարություն, որը գլխավորելու է փոխվարչապետը։ Ղազապստանի նախագահի խոսքով՝ տնտեսության բոլոր ճյուղերի մոդեռնիզացիայի համար հարկավոր է արհեստական բանականության զանգվածային ներդրում։

Президент Казахстана предлагает провести референдум об упразднении двухпалатного парламента
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев предложил провести парламентскую реформу в стране и создать однопалатный парламент вместо нынешнего двухпалатного. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Казинформ, об этом президент заявил в своем послании народу Казахстана.
Токаев отметил, что вопрос серьезный, поэтому не нужно принимать поспешных решений по нему и необходимо вынести его на широкое обсуждение, особенно в гражданском обществе.
По словам президента Казахстана, обсуждение этого вопроса может продлиться не менее года.
«После этого в 2027 году можно провести общенациональный референдум, и тогда в Конституцию можно будет внести необходимые изменения. Я неоднократно говорил, что все важные для государства вопросы должны решаться на основе консенсуса народа», — отметил он.
Токаев также объявил о создании в стране Министерства искусственного интеллекта, которое возглавит вице-премьер. По словам президента Казахстана, для модернизации всех секторов экономики необходимо масштабное внедрение искусственного интеллекта.