Պակիստանում ահաբեկչության հետևանքով 15 մարդ է զոհվել
Պակիստանի Բելուջիստանի նահանգի Քվետտա քաղաքում մահապարտ ահաբեկչի իրականացրած պայթյունի հետևանքով զոհվել է 15 մարդ, 38 մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Geo TV-ն։
Ահաբեկիչը պայթեցրել է ռումբը, երբ Բելուջիստանի ազգային կուսակցության կողմնակիցները դուրս էին գալիս «Շահվանի» մարզադաշտում անցկացվող քաղաքական հանրահավաքից։
Ըստ տեղի իշխանությունների՝ մահապարտ ահաբեկիչը չի կարողացել հասնել հանրահավաքի վայր՝ չափազանց խիստ անվտանգության միջոցառումների պատճառով։ Ստեղծվել է քննչական հանձնաժողով՝ միջադեպը հետաքննելու համար։
Պակիստանի նախագահ Ասիֆ Ալի Զարդարին և վարչապետ Շեհբազ Շարիֆը խստորեն դատապարտել են Բելուջիստանի ազգային կուսակցության քաղաքական հավաքի դեմ ուղղված ահաբեկչական հարձակումը։
Ցավակցություն և համերաշխություն հայտնելով զոհվածների ընտանիքներին՝ նախագահ Զարդարին հանձնարարել է համապատասխան հաստատություններին սկսել միջադեպի համապարփակ հետաքննություն և ապահովել, որպեսզի մեղավորները պատասխանատվության ենթարկվեն։
Իսլամաբադում գործող Պակիստանի հակամարտությունների և անվտանգության ուսումնասիրությունների ինստիտուտի հրապարակած զեկույցի համաձայն՝ հունիսին երկրում տեղի է ունեցել 78 ահաբեկչական հարձակում, որոնց հետևանքով զոհվել է առնվազն 100 մարդ։

15 человек погибли в результате теракта в Пакистане
В результате теракта в Кветте, пакистанской провинции Белуджистан, террорист-смертник убил 15 человек и ранил 38. Об этом сообщает телеканал Geo TV, передает Арменпресс.
Бомбардир привёл в действие бомбу, когда сторонники Национальной партии Белуджистана покидали политический митинг на стадионе «Шахвани».
По данным местных властей, террорист-смертник не смог добраться до места проведения митинга из-за усиленных мер безопасности. Для расследования инцидента был создан следственный комитет.
Президент Пакистана Асиф Али Зардари и премьер-министр Шехбаз Шариф решительно осудили теракт на политическом митинге Национальной партии Белуджистана.
Выразив соболезнования и солидарность семьям погибших, президент Зардари поручил соответствующим органам начать всестороннее расследование инцидента и обеспечить привлечение виновных к ответственности. Согласно отчету, опубликованному Пакистанским институтом исследований конфликтов и безопасности в Исламабаде, в июне в стране произошло 78 терактов, в результате которых погибло не менее 100 человек.