ՀՀ ՆԳ նախարարն ու ԱՄՆ դեսպանը քննարկել են համագործակցության նոր ուղղություններն ու համատեղ ծրագրերը
Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել ոստիկանության բարեփոխումներին Միացյալ Նահանգների շարունակական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ այդ համագործակցության շնորհիվ արձանագրվել են տեսանելի արդյունքներ։
Դեսպան Քվինը նշել է, որ ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված ռազմավարական հարաբերությունները։ Նա ընդգծել է ՀՀ ՆԳ նախարարության և ԱՄՆ դեսպանատան միջև առկա արդյունավետ համագործակցությունը։
Կողմերը կարևորել են օգոստոսի 8-ին վաշինգտոնյան հանդիպումները, ինչը ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական համագործակցության նոր ուղղությունների հիմք է դարձել։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության նոր ուղղություններն ու համատեղ ծրագրերը, այդ թվում՝ Պարեկային ծառայության, Քրեական ոստիկանության, Ոստիկանության Գվարդիայի և ՆԳՆ կրթահամալիրի զարգացմանն ուղղված միջոցառումները։
Կողմերն անդրադարձել են նաև կիբեռլաբորատորիայի ստեղծման, Ոստիկանության Գվարդիայի ծառայողների վերապատրաստման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերին։

Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan has met with U.S. Ambassador to Armenia Kristina Kvien.
Sargsyan expressed gratitude to the U.S. for the continuous support for police reforms, emphasizing the visible results, the ministry said in a readout.
The Ambassador said that the U.S. highly values the strategic relations with Armenia. She highlighted the productive cooperation between the Ministry of Internal Affairs and the U.S. Embassy.
The parties attached importance to the August 8 Washington meetings, which have become the foundation for strategic cooperation in new directions between the Armenia and the U.S.
The minister and the ambassador discussed joint projects and new directions of partnership, including the steps towards the development of the patrol service, the criminal police, the police national guard and the Ministry of Internal Affairs Academy.
The steps towards launching the cyber-laboratory and training of police guard officers were addressed.