ՇՀԿ գագաթնաժողովը վերջնական հռչակագիր է ընդունել
Չինաստանի Տյանցզին քաղաքում Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) պետությունների ղեկավարները գագաթնաժողովից հետո ընդունել են համագործակցությունն ամրապնդելու մասին հռչակագիր, այդ թվում՝ ռազմական, էներգետիկ և տրանսպորտային ոլորտներում, ինչպես նաև արհեստական ​​բանականության համակարգերի անվտանգության ոլորտում համատեղ աշխատելու վերաբերյալ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Deutsche Welle-ն։
ՇՀԿ պետությունների ղեկավարները նաև կոչ են արել Միավորված Ազգերի Կազմակերպությունը հարմարեցնել ժամանակակից քաղաքական-տնտեսական իրողություններին և չափավոր բարեփոխումների միջոցով՝ զարգացող երկրների ներկայացվածությունն ապահովել ՄԱԿ-ի կառավարման մարմիններում։
Փաստաթղթում նաև արտահայտված է ՇՀԿ երկրների խորը մտահոգությունը պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության շարունակական սրման վերաբերյալ։ Նրանք խիստ դատապարտվում են այն գործողությունները, որոնք հանգեցրել են բազմաթիվ քաղաքացիական զոհերի և Գազայի հատվածում աղետալի մարդասիրական իրավիճակի։
Բացի այդ, հռչակագիրը դատապարտում է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի կողմից Իրանի տարածքում իրականացված հարվածները, որոնք ուղղված են իրանական միջուկային ծրագիրը չեզոքացնելուն։
Փաստաթղթում նշվում է, որ պետությունների ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության, հավասարության, փոխադարձ օգուտի, ներքին գործերին չմիջամտելու, ուժի կամ դրա կիրառման սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքները միջազգային հարաբերությունների կայուն զարգացման հիմքն են։

Cаммит ШОС принял итоговую декларацию
В декларации, принятой 1 сентября, по итогам саммита глав стран-участниц Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) в китайском городе Тяньцзинь, государства ШОС заявили о намерении укреплять сотрудничество, в том числе в военной, энергетической и транспортной сферах, а также совместно работать над безопасностью систем искусственного интеллекта (ИИ).
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Deutsche Welle, кроме того они призвали адаптировать Организацию Объединенных Наций "к современным политическим и экономическим реалиям путем проведения выверенной реформы в целях обеспечения представленности развивающихся стран в органах управления ООН".
В документе также выражены "глубокая обеспокоенность" стран ШОС продолжающейся эскалацией палестино-израильского конфликта и "решительное осуждение" действий, "приведших к многочисленным жертвам среди мирного населения и катастрофической гуманитарной ситуации в секторе Газа". Кроме того, в тексте декларации содержится осуждение ударов Израиля и США по территории Ирана с целью нейтрализации иранской ядерной программы.
В документе говорится, что "принципы взаимного уважения суверенитета, независимости, территориальной целостности государств, равноправия, взаимной выгоды, невмешательства во внутренние дела, неприменения силы или угрозы ее применения являются основой устойчивого развития международных отношений".