Հայաստանն ու Չինաստանը հաստատում են ռազմավարական գործընկերություն. տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Սի Ծինփինի հանդիպումը
Թիենծին քաղաքում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ՉԺՀ նախագահը ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և մասնակցությունը ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը: Սի Ծինփինն արժևորել է երկու երկրների միջև առկա բազմադարյա բարեկամական հարաբերությունները և հավելել, որ երկկողմ փոխգործակցությունը կայուն զարգացում է ապրում: Նա շեշտել է, որ ՉԺՀ-ն անվերապահորեն աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական անկախությանը, ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը: Միաժամանակ, ՉԺՀ նախագահը շեշտել է, որ Չինաստանն աջակցում է ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը: Սի Ծինփինը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը: Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին` նա կարևորել է Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը` ընդգծելով, որ այն պետք է լիարժեք բացահայտի երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության ներուժն ու հետևողական քայլեր ձեռնարկի այն իրացնելու համար:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար: Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ երկու երկրների միջև ձևավորված քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակն իր արտացոլումն է գտնում նաև միմյանց համար կարևորություն ներկայացնող հարցերում փոխաջակցության ցուցաբերմամբ։ Վարչապետի խոսքով` Հայաստանը վերահաստատում է իր աջակցությունը «Մեկ Չինաստան» սկզբունքին: Երկրի ղեկավարը կարևորել է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջտարածաշրջանային կայունության և ինտեգրացիայի բարձրացմանն ուղղված ՀՀ Կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի կյանքի կոչումը և նշել, որ այն լավագույնս կարող է շաղկապվել նաև Չինաստանի «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության հետ, որին Հայաստանն առաջիններից է պաշտոնապես միացել։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` երկկողմ բարձր մակարդակի հարաբերություններն այսօրվա հանդիպման արդյունքում նորովի կզարգանան ու կամրապնդվեն: ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ հետևողական կերպով կբարձրանա առևտրատնտեսական համագործակցության մակարդակը, կիրականացվեն ներդրումային համատեղ նոր ծրագրեր: Երկրի ղեկավարը շեշտել է, որ ՀՀ Կառավարությունը շահագրգիռ է չինական ընկերությունների կողմից ՀՀ-ում ներդրումային ծրագրերի ընդլայնմամբ:
Նշվում է, որ հանդիպման արդյունքներով կողմերը հայտարարել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև հաստատվում է ռազմավարական գործընկերություն, ինչի մասին ընդունվում է համատեղ հայտարարություն:
Հանդիպման ընթացքում երկու երկրների առաջնորդները կարևորել են համագործակցության խթանումը նաև գիտության, կրթության, մշակույթի, զբոսաշրջության, տեղեկատվության, չափագիտության և այլ ուղղություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատել է Հայաստանի ցանկությունը` անդամակցելու Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորացնելու համագործակցությունը ՇՀԿ շրջանակում:
ՀՀ վարչապետի աշխատանքային այցը ՉԺՀ մեկնարկել է դիմավորման արարողությամբ։ Նրան և տիկնոջը՝ Աննա Հակոբյանին Թիենծինի «Բինհայ» միջազգային օդանավակայանում պատվո պահակախմբի մասնակցությամբ դիմավորել են ՉԺՀ Առողջապահության ազգային հանձնաժողովի ղեկավար Լեյ Հայչաոն և Թիենծին քաղաքի ժողովրդական քաղաքական խորհրդատվական համաժողովի նախագահ Շենգ Մաոլին:
Այցի շրջանակում վարչապետը կմասնակցի ՇՀԿ գագաթնաժողովի ՇՀԿ+ ձևաչափի հանդիպմանը և դրա շրջանակում կայանալիք միջոցառումներին:

Армения и Китай устанавливают стратегическое партнерство: Никол Пашинян встретился с Си Цзиньпином
В Тяньцзине состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Республики Армения, председатель Китайской Народной Республики приветствовал визит премьер-министра Республики Армения и его участие в саммите ШОС в формате ШОС+. Си Цзиньпин высоко оценил многовековые дружественные отношения между двумя странами и отметил, что двустороннее сотрудничество стабильно развивается.
Он подчеркнул, что Китайская Народная Республика безоговорочно поддерживает политическую независимость, суверенитет и территориальную целостность Республики Армения. В то же время председатель КНР подчеркнул, что Китай поддерживает проект правительства Армении «Перекресток мира» и разблокирование региональных коммуникаций. Си Цзиньпин приветствовал мирный процесс между Арменией и Азербайджаном. Коснувшись перспектив развития двусторонних отношений, он подчеркнул важность активной деятельности Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между двумя странами, отметив, что она должна в полной мере раскрыть потенциал двустороннего экономического взаимодействия и предпринять последовательные шаги для его реализации.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность за теплый прием. Никол Пашинян отметил, что высокий уровень установившегося между двумя странами политического диалога отражается также во взаимной поддержке по представляющим для сторон особое значение вопросам. По словам премьер-министра, Армения подтверждает свою приверженность принципу «Одного Китая». Глава государства подчеркнул важность реализации разработанного правительством Республики Армения проекта «Перекресток мира», который направлен на укрепление как региональной, так и межрегиональной стабильности и интеграции, а также отметил, что этот проект может быть тесно увязан с инициативой Китая «Пояс и путь», к которой Армения официально присоединилась одной из первых.
По словам Никола Пашиняна, в результате сегодняшней встречи двусторонние отношения на высоком уровне будут развиваться и укрепляться по-новому. Премьер-министр Армении выразил надежду на последовательное повышение уровня торгово-экономического сотрудничества и на реализацию новых совместных инвестиционных проектов. Глава государства подчеркнул заинтересованность правительства Армении в расширении инвестиционных проектов в Армении со стороны китайских компаний.
По итогам встречи стороны заявили, что между Арменией и Китаем устанавливается стратегическое партнерство, о чем было принято совместное заявление.
В ходе встречи лидеры двух стран также подчеркнули важность развития сотрудничества в области науки, образования, культуры, туризма, информации, метрологии и в других сферах.
Никол Пашинян подтвердил стремление Армении вступить в Шанхайскую организацию сотрудничества. Была достигнута договоренность об углублении взаимодействия в рамках ШОС.
Рабочий визит премьер-министра Республики Армения в Китайскую Народную Республику начался с церемонии встречи. В международном аэропорту «Биньхай» города Тяньцзинь состоялась церемония встречи с участием почетного караула. Премьер-министра Армении и его супругу встретили председатель Национальной комиссии по здравоохранению КНР Лэй Хайчао и председатель Народного политического консультативного совета города Тяньцзинь Шэн Маоли.
Запланирована встреча премьер-министра Армении с председателем КНР Си Цзиньпином. В рамках визита премьер-министр примет участие в заседании саммита ШОС в формате ШОС+ и проводимых в его рамках мероприятиях.