Կընդլայնվի Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքներին աջակցության միջոցառումների շրջանակը
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է Ղարաբաղից բռնի տեղահանված առանձին ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շահառուների ցանկը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ որոշումը հաստատվել է ՀՀ կառավարության օգոստոսի 28-ի նիստում։
Որոշման նպատակը բնակարանային ապահովման պետական աջակցության տրամադրումն է 2020 թ. պատերազմի հետևանքով տեղահանված մի խումբ անձանց, մասնավորապես՝ պատերազմական գործողությունների հետևանքով զոհված (մահացած) կամ անհայտ բացակայող ճանաչված անձանց տեղահանված ընտանիքներին։
Որոշման ընդունումը պայմանավորված է տեղահանված ընտանիքներին աջակցության միջոցառումների շրջանակի ընդլայնմամբ։ Տեղահանումից հետո նշված ընտանիքները «ԱՄԻՕ ԲԱՆԿ» ՓԲ ընկերության միջոցով հիփոթեքային վարկավորմամբ ձեռք են բերել անշարժ գույք ՀՀ-ում և սկսած 2023 թ. սեպտեմբեր ամսից այդ վարկերի գծով ամսական մարումները չեն իրականացվում, ինչը կարող է հանգեցնել բանկի կողմից գրավի առարկա հանդիսացող գույքերի բռնագանձման հաշվին վարկային պարտավորությունների մարման գործընթացի։
Որոշմամբ առաջարկվում է «ԱՄԻՕ ԲԱՆԿ» ՓԲ ընկերության միջոցով ծրագրի՝ ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերած շահառուներին տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ամսական մարումները (մայր գումար և տոկոսագումար) իրականացնել ՀՀ պետբյուջեի միջոցներով՝ վճարման ժամանակացույցերին համապատասխան։
Ընդ որում, որոշման ընդունման պահին ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող շահառուների համար հիփոթեքային վարկերի մարման գործընթացը կմեկնարկի ՀՀ քաղաքացիություն ձեռք բերելուց հետո՝ հաջորդ ամսվա 20-ից։

Будут расширены рамки мер поддержки семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха
Правительство Армении утвердило список бенефициаров программы государственной поддержки в обеспечении жильем отдельных семей, насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха.
Как сообщает «Арменпресс», решение было принято на заседании правительства РА 28 августа.
Целью решения является оказание государственной поддержки в обеспечении жильем группы лиц, насильственно перемещенных в результате войны 2020 года, в частности, семей лиц, погибших (умерших) или признанных пропавшими без вести в результате боевых действий.
Принятие решения обусловлено расширением рамок мер поддержки насильственно перемещенных семей. После перемещения указанные семьи приобрели недвижимость в РА посредством ипотечного кредитования через ЗАО «АМИО БАНК», и, начиная с сентября 2023 года, ежемесячные платежи по этим кредитам не производятся, что может привести к процессу погашения кредитных обязательств за счет изъятия банком недвижимости, являющейся предметом залога.
Решением предлагается осуществлять ежемесячные платежи (основного долга и процентов) по ипотечным кредитам, предоставленным бенефициарам программы, получившим гражданство РА через ЗАО «АМИО БАНК», за счет средств государственного бюджета РА, в соответствии с графиками платежей.
При этом процесс погашения ипотечных кредитов для бенефициаров, не имеющих гражданства РА на момент принятия решения, начнется после получения гражданства РА, с 20-го числа следующего месяца.