Իրանի նախագահը ներկայացրել է Հայաստան և Բելառուս կատարելիք այցերի առաջնահերթությունները
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ Հայաստան և Բելառուս իր առաջիկա այցերի ընթացքում կկենտրոնանա իրանական մասնավոր ընկերությունների դերի բարձրացման և նախկինում կնքված համաձայնագրերի, մասնավորապես համատեղ ներդրումային նախագծերի առաջխաղացման վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդել է իրանական Mehrnews գործակալությունը, Իրանի նախագահն այս մասին ասել է Հայաստան և Բելառուս այցերին ընդառաջ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ունեցած հանդիպմանը։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկումները կենտրոնացած են եղել հիմնական ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկայի, տրանսպորտի, առևտրի, ներդրումների, առողջապահության, շրջակա միջավայրի, գիտության, մշակույթի և զբոսաշրջության ոլորտներում հնարավոր համագործակցության վրա։
Պաշտոնյաները բացահայտել են համագործակցության հիմնական մարտահրավերներն ու հնարավորությունները և քննարկել դրանց հասցեագրման ռազմավարությունները։
Քննարկվել է նաև Վաշինգտոնում վերջերս ստորագրված հռչակագիրը Թրամփի ուղու ստեղծման վերաբերյալ՝ Իրանի ազգային շահերի պահպանման շեշտադրմամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Իրանի և Հայաստանի, ինչպես նաև Իրանի և Բելառուսի միջև կնքվելիք համագործակցության համաձայնագրերն ու հուշագրերը՝ շեշտելով դրանց՝ ժամանակին իրականացման անհրաժեշտությունը։
Փեզեշքիանը վերահաստատել է Իրանի հանձնառությունը՝ ընդլայնելու տարածաշրջանային համագործակցությունը և ամրապնդելու հարևան երկրների հետ կապերը՝ կառուցողական ներգրավվածության և փոխադարձ օգուտների միջոցով։

Iranian President Masoud Pezeshkian has said his upcoming visits to Armenia and Belarus will focus on boosting the role of Iranian private companies and advancing previous agreements, particularly joint investment projects, Iranian state media reported.
Pezeshkian made the remarks on Sunday during a meeting with senior officials to review Iran’s relations with Armenia and Belarus, Mehr News Agency reported citing a press release by Pezeshkian’s office.
According to the report, the discussions focused on potential collaboration in key sectors, including energy, transportation, trade, investment, healthcare, environment, science, culture, and tourism.
Officials identified major challenges and opportunities for cooperation and discussed strategies to address them.
The news agency said the Iranian top officials also discussed “with emphasis on protecting Iran’s national interest” the recent Armenian-Azerbaijani agreement on unblocking transport connections.
The meeting further reviewed upcoming cooperation agreements and memorandums between Iran and Armenia and Iran and Belarus, aiming for their timely implementation.
Pezeshkian reiterated Iran’s commitment to expanding regional cooperation and strengthening ties with neighboring countries through constructive engagement and mutual benefits.