Հանցավորության դեմ պայքարի շրջանակում Վաշինգտոնում մեկ գիշերվա ընթացքում շուրջ 70 մարդ է ձերբակալվել
Վաշինգտոնում մեկ գիշերվա ընթացքում 68 մարդ է ձերբակալվել հանցագործության դեմ պայքարի դաշնային միջոցառումների շրջանակներում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին X սոցիալական ցանցում արված գրառմամբ հայտարարել է ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Պամելա Բոնդին։
«Վաշինգտոնում ավելի քան 300 ձերբակալություն է գրանցվել, և դրանց թիվը շարունակում է աճել։ Միայն անցած գիշեր մեր դաշնային գործընկերները և Վաշինգտոնի իրավապահ մարմինները 68 ձերբակալություն են կատարել և առգրավել 15 ապօրինի զենք», - գրել է նա։
Բոնդին տեղեկացրել է, որ մեղադրանքներ են առաջադրվել սպանության մեջ կասկածվող քաղաքացիների, թմրանյութ վաճառողների և այլ հանցագործների դեմ։
Նախորդ շաբաթ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր մայրաքաղաք Վաշինգտոնում հանցագործության դեմ պայքարի նոր՝ ուժեղացված միջոցառումների մեկնարկի մասին։ Հայտարարվել էր, որ տեղական ոստիկանությունը անցնում է դաշնային կառավարության անմիջական վերահսկողության տակ։ Բացի այդ, Վաշինգտոն էին ուղարկվել Ազգային գվարդիայի զորքերը։

Nearly 70 arrested overnight in Washington amid crackdown on crime
Nearly 70 people were arrested in Washington, D.C. on Saturday night, as US President Donald Trump's crackdown on crime continues, Fox News reported.
The White House shared the arrest numbers with Fox News on Sunday. A total of 68 people were arrested on Saturday night.
According to officials, 15 illegal firearms were seized, Fox News reported. Some of the many charges included aggravated assault, assault on a police officer and resisting arrest.
Other charges included fugitive from justice, felony grand larceny and possession of a controlled substance. Additional arrestees were accused of fleeing from law enforcement and driving with a revoked permit.
Three homeless encampments were also cleared on Saturday. No arrests were recorded, and the dismantling happened without incident, a White House official said, according to Fox News.
Taylor Rogers, a White House spokesperson, told Fox News Digital that Trump's leadership is "quickly making our nation’s capital safer."
"In less than ten days, over 300 dangerous criminals have already been arrested and taken off the streets of Washington, D.C.," Rogers said, according to Fox News.
"President Trump is delivering on his campaign promise to clean up this city and restore American Greatness to our cherished capital."
Since the law enforcement operation began on Aug. 7, 308 arrests have been documented in total. Those arrests include 135 illegal immigrants whom the White House identified as gang members or violent criminals.
The report comes just a week after Trump vowed to make Washington, D.C., "safer and more beautiful."