Արտաշատում հայտնաբերվել է Հայաստանում կառուցված ամենահին եկեղեցին. Արսեն Բոբոխյանը՝ Արտաշատում պեղումների արդյունքների մասին
Հայաստանի Արտաշատ քաղաքում պեղումների ընթացքում լուրջ արդյունքներ են գրանցվել։
«Արմենպրես»-ի «Գիտության շաբաթ» փոդքասթ նախագծի շրջանակներում այս մասին հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Բոբոխյանը՝ նշելով, որ Արտաշատի պեղումներն իրականացվում են հայ-գերմանական արշավախմբի կողմից։
«Արշավախումբը գեոֆիզիկական շատ մեծ հետազոտություն իրականացրեց, ինչը նշանակում է սքանավորել տարածքը, տեսնել թե հողի տակ ինչ է գտնվում, նոր գնալ պեղումների։ Շատ մեծ մակերեսներ ներառվեցին։ Արդյունքում արդեն 3 տարի է՝ պեղվում է մի կառույց, որը, պարզվեց,եկեղեցի է՝ բնական գիտությունների մեթոդներով 4-րդ դարի սկզբով թվագրվող։ Դա հնագիտորեն փաստագրված ամենավաղ եկեղեցին  է Հայաստանում։ Շատ հավանական է, որ պատմական այն գործընթացները, որոնք մենք գիտենք մեր սկզբնաղբյուրներից, իրենց, այսպես ասած, միսն ու արյունն են ստանում հնագիտության միջոցով»,-մանրամասնեց Բոբոխյանը։
Նրա խոսքով, բացի այդ, Արտաշատը՝ որպես մայրաքաղաք, շատ մեծ առնչություններ է ունեցել և պատմամշակութային գործընթացների «վկա է», որոնք պեղումներն ի հայտ են բերում։

В Арташате обнаружена древнейшая церковь, построенная в Армении - Арсен Бобохян о результатах раскопок в Арташате
В ходе раскопок в городе Арташат (Армения) зафиксированы серьёзные результаты.
Об этом сообщил директор Института археологии и этнографии Национальной академии наук РА Арсен Бобохян в рамках подкаста «Неделя науки» агентства Арменпресс, отметив, что раскопки в Арташате проводит армяно-германская экспедиция.
«Экспедиция провела очень обширную геофизическую разведку, которая подразумевает сканирование местности, изучение того, что находится под землёй, и только затем приступила к раскопкам. Были охвачены очень большие площади. В результате в течение трёх лет раскапывалось сооружение, которое оказалось церковью, датируемой с использованием методов естественных наук началом IV века. Это самая ранняя археологически задокументированная церковь в Армении. Весьма вероятно, что исторические процессы, известные нам из первоисточников, обретают, так сказать, плоть и кровь благодаря археологии», — уточнил Бобохян.
По его словам, Арташат, как столица, имел очень тесные связи и является «свидетелем» исторических и культурных процессов, что раскрывается раскопками.