Հարավային Կորեան Հյուսիսային Կորեայի հետ սահմանից կհանի քարոզչական բարձրախոսները
Կորեայի Հանրապետության զինված ուժերն օգոստոսի 4-ից սկսել են ԿԺԴՀ-ի հետ սահմանից հանել բարձրախոսները, որոնք նախատեսված էին Ժողովրդական Հանրապետության կողմն ուղղված քարոզչական հեռարձակումների համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Կորեայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալը:
«Այսօրվանից զինված ուժերը սկսել են հանել բարձրախոսները, որոնք նախատեսված էին դեպի Հյուսիս հեռարձակման համար: Դա չի ազդի բանակի մարտունակության վրա և կդառնա գործնական միջոց, որը կօգնի նվազեցնելու լարվածությունը Հարավի և Հյուսիսի միջև», - ասել է նախարարության պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Լի Գյոն Հոն: Նա հավելել է, որ այդ հարցի վերաբերյալ ԿԺԴՀ-ի հետ նախնական համաձայնություն չի եղել:
Լի Գյոն Հոն պարզաբանել է, որ 2 - 3 օրվա ընթացքում կապամոնտաժվեն բոլոր ստացիոնար սարքավորումները: Yonhap գործակալության տվյալներով՝ սահմանային շրջաններում կա մոտ 20 բարձրախոս:
Հունիսի 11-ին Կորեայի Հանրապետության նոր նախագահ Լի Չժե Մյոնը կարգադրել էր դադարեցնել սահմանային հեռարձակումն այդ սարքերով: Ի պատասխան՝ ԿԺԴՀ-ն դադարեցրել էր աղմուկի հեռարձակումը:
Հունիսի սկզբին պաշտոնը ստանձնած Լի Չժե Մյոնը, ի տարբերություն իր նախորդի, հանդես է գալիս Փհենյանի հետ երկխոսության օգտին:

Южная Корея уберёт свои пропагандистские громкоговорители с границы с Северной Кореей
Военные Республики Корея 4 августа начали демонтировать с границы с КНДР громкоговорители, предназначенные для пропагандистских трансляций в адрес Корейской Народно-Демократической Республики. Как сообщает агентство “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил заместитель официального представителя Министерства обороны Республики Корея.
“С сегодняшнего дня вооруженные силы начали убирать громкоговорители, предназначенные для вещания на Север. Это не повлияет на боеспособность армии и станет практической мерой, которая поможет снизить напряженность между Югом и Севером”, - заявил заместитель официального представителя министерства Ли Гён Хо. Он добавил, что предварительных договорённостей с КНДР по этому вопросу не было.
Ли Гён Хо уточнил, что всё стационарное оборудование будет демонтировано в течение 2–3 дней. По данным агентства Yonhap, в приграничных районах было установлено около 20 громкоговорителей.
11 июня новый президент Республики Корея Ли Чжэ Мён распорядился прекратить трансграничное вещание с помощью этих устройств. В ответ КНДР прекратила помехи.
Ли Чжэ Мён, вступивший в должность в начале июня, в отличие от своего предшественника, выступает за диалог с Пхеньяном.