Iran Khodro. իրանական ամենախոշոր ավտոարտադրողը զարգացման մեծ ներուժ ունի, սակայն սանկցիաների պատճառով հնարավորությունները սահմանափակ են
Իրանական Iran Khodro արդյունաբերական ընկերությունը Իրանում ամենախոշոր ավտոարտադրողն է։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 1962 թվականին և, տարիների ընթացքում ընդլայնվելով, այժմ դարձել է իրանական ամենախոշոր ավտոարդատրողը՝ զբաղեցնելով իրանական շուկայի 48-52 տոկոսը։
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության ստեղագործական խումբը Իրան կատարած այցի շրջանակներում հյուրընկալվել էր Iran Khodro-ի՝ Թեհրանում գտնվող գործարաններից մեկում, ծանոթացել ավտոմեքենաների արտադրության գործընթացին։
Iran Khodro ընկերության միջազգային հարաբերությունների փորձագետ Ալի Խոսրավին հայտնեց, որ ընկերության ավտոմեքենաների արտադրության համար օգտագործվող սարքավորումների և կոմպոնենտների 85 տոկոսն արտադրվում է Իրանում, 15-ը ներմուծվում է այլ երկրներից։
Սարքավորումների արտադրության համար պատասխանատու է Iran Khodro-ի մաս կազմվող Sapko ընկերությունը, որը համագործակցության պայմանագրեր ունի Իրանում գործող ավելի քան 500 արտադրողների հետ։
Sapko ընկերության համար աշխատող կազմակերպություններից մեկն Itrac-ն է, որը պատասխանատու է արտադրված սարքավորումների թեստավորման համար։ «Ավտոարտադրության համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումները պետք է թեստավորում անցնեն Itrac ընկերությունում»,- նշում է Խոսրավին։
TAMIRANKHODRO ընկերությունն էլ պատասխանատու է ավտոարտադրության գործընթացում կիրառվող ավտոմատացված համակարգերի համար։ Ռոբոտների սպասարկումը իրականացնում են TAMIRANKHODRO ընկերության ինժեներները, որի աշխատակիցների մեծամասնությունը Իրանից են, նրանցից ոմանք կրթություն են ստացել արտերկրի տարբեր համալսարաններում։
Իրանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների պատճառով ընկերությունն ավտոմեքենաների արտահանման հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունի։ Ալի Խոսրավին մանրամասնեց, որ այս պահին կարողանում են իրենց ավտոմեքենաները Իրաք արտահանել, սակայն նախկինում մոտավորապես 50 հազար ավտոմեքենա էին արտահանում, հատկապես Ռուսաստան։
«Ռուսաստանում մենք նախկինում 25 դիլեր ունեինք։ Հայաստանում՝ Երևանում, մենք դիլերային կետ ունենք, բայց այն այս պահին ակտիվ չէ։ Մենք հիմա աշխատում ենք խոչընդոտներն ու խնդիրները հաղթահարելու ուղղությամբ, որպեսզի կարողանանք արտահանում իրականացնել։ Հատկապես մեր վերջին արտադրանքները՝ Dera և Tara մակնիշի ավտոմեքենաները նվազագույնը կարող էին արտահանվել մեր հարևան երկրներ։ Բայց հիմա մենք խնդիրներ ունենք»,- ասաց Խոսրավին՝ նշելով, որ նախկինում արտահանում էին իրականացնում նաև Սիրիա, սակայն այդ երկրում տեղի ունեցած իշխանափոխությունից հետո արտահանումը դադարել է։
Խոսրավին հայտնեց, որ այս պահին ավտոմեքենաների համատեղ արտադրություն ունեն Իրաքի, ինչպես նաև սերտ համագործակցություն չինական Haima ընկերության հետ։
Iran Khodro-ն տարեկան շուրջ 700 հազար ավտոմեքենա է արտադրում։ Բացի սեդաններից, ընկերությունն արտադրում է նաև ավտոբուսներ, միկրոավտոբուսներ բեռնատարներ և ամենագնացներ։
Ընկերության արտադրած առաջին ավտոմեքենան եղել է Samand-ը, երկրորդը՝ Runna-ն։ «Դրանից հետո մենք սկսել ենք արտադրել Tara մակնիշի ավտոմեքենաները, իսկ մեր ամենավերջին արտադրանքը Dera-ն է, որն ամենագնաց է, որը մեր արտադրած ամենաշքեղ մեքենան է»,- նշեց Խոսրավին։
Iran Khodro-ում ավտոարտադրության պրոցեսն 80 տոկոսով ավտոմատացված է, ավտոմեքենաները հավաքվում են գերմանական ռոբոտ սարքերի միջոցով։ Այնուամենայնիվ, չնայած այն հանգամանքին, որ արտադրության գործընթացը մեծամասամբ ավտոմատացված է՝ ընկերությունն ունի մոտ 20 հազար աշխատակից։
Ընկերության՝ Թեհրանում գտնվող արտադրամասում շրջայցի ընթացքում նկատեցինք, որ աշխատակիցների մեծամասնությունը երիտասարդներ են։ Ընկերության ներկայացուցիչները նշեցին, որ իրենց ղեկավարությունը որդեգրել է երիտասարդ կադրերով համալրվելու քաղաքականությունը՝ վստահ լինելով, որ Իրանում ավտոարտադրությունը շարունակելու է զարգանալ և ապագա ունի։
Ընկերության արտադրած ավտոմեքենաները մեծ պահանջարկ ունեն իրանական շուկայում։ Քանի որ երրորդ երկրներից մեքենաների ներմուծման մաքսատուրքերը շատ բարձր են Իրանում, երկրում հիմնականում սպառվում են տեղական արտադրության ավտոմեքենաները, իսկ այս շուկայում գերիշխող դիրք ունի հենց Iran Khodro-ն։ Երկրում երկրորդ խոշոր ավտոարտադրողը SAIPA-ն է։ Կան նաև այլ ավտոարտադրողներ, ինչպես նաև ներմուծվում են ավտոմեքենաներ տարբեր երկրներից։ Մասնավորապես, Թեհրանում որոշակի ժամանակ շրջելու դեպքում կարելի է նկատել, որ արտասահմանյան ավտոմեքենաներից ավելի շատ պահանջարկ ունեն չինական արտադրության մեքենաները։ Հազվադեպ կարելի է նկատել նաև գերմանական, կորեական արտադրության հայտնի բրենդների մեքենաներ։

Iran Khodro. Крупнейший иранский автопроизводитель имеет большой потенциал развития, но его возможности ограничены из-за санкций
Промышленная компания Iran Khodro - крупнейший производитель автомобилей в Иране. Компания была основана в 1962 году и, расширяясь с годами, стала крупнейшим иранским производителем автомобилей, заняв 48–52% иранского рынка.
Творческая группа информационного агентства “Арменпресс” в рамках своего визита в Иран посетила один из заводов Iran Khodro, расположенный в Тегеране, и ознакомилась с процессом производства автомобилей.
Али Хосрави, эксперт по международным отношениям Iran Khodro, рассказал жирналистам, что 85% оборудования и комплектующих, используемых в автомобильном производстве компании, производятся в Иране, а 15% импортируются из других стран.
За производство оборудования отвечает компания Sapko, входящая в состав Iran Khodro, которая имеет соглашения о сотрудничестве с более чем 500 производителями, работающими в Иране.
Одной из организаций, работающих на Sapko, является Itrac, которая отвечает за тестирование производимого оборудования. “Все оборудование, необходимое для производства автомобилей, должно пройти тестирование в компании Itrac”, - отметил Хосрави.
Компания TAMIRANKODRO отвечает за автоматизированные системы, используемые в процессе производства автомобилей. “Обслуживание роботов осуществляют инженеры компании TAMIRANKODRO, большинство сотрудников которой из Ирана, некоторые из них получили образование в различных университетах за рубежом”.
Из-за санкций, введённых в отношении Ирана, компания столкнулась с серьёзными проблемами в экспорте автомобилей. Али Хосрави уточнил, что в настоящее время они могут экспортировать свои автомобили в Ирак, но ранее они экспортировали около 50 000 автомобилей, и в основном в Россию. “Раньше у нас было 25 дилеров в России. В Армении, в Ереване, у нас есть дилерский центр, но теперь он не действует. Сейчас мы работаем над преодолением препятствий и проблем, чтобы вновь иметь возможность экспортировать. В частности, наши последние новинки, автомобили Dera и Tara, можно было бы, как минимум, экспортировать в наши соседние страны. Но на данный момент у нас есть проблемы”, - сказал Хосрави, отметив, что раньше они экспортировали продукцию и в Сирию, но после смены власти в этой стране экспорт прекратился.
Хосрави сообщил, что в настоящее время у них налажено совместное производство автомобилей с Ираком, а также тесное сотрудничество с китайской компанией Haima.
Iran Khodro производит около 700000 автомобилей в год. Помимо седанов, компания также выпускает автобусы, микроавтобусы, грузовики и внедорожники.
Первым автомобилем, выпущенным компанией, был Samand, вторым - Runna. “После мы начали производить автомобили Tara, а наш последний продукт - Dera, внедорожник, самый роскошный автомобиль из всех, что мы производили”, - сказал Хосрави.
Производственный процесс на Iran Khodro автоматизирован на 80 %, машины собираются с использованием немецких роботизированных устройств. Однако, несмотря на значительную автоматизацию производства, на предприятии работает около 20 000 сотрудников.
Во время экскурсии по заводу компании в Тегеране мы заметили, что большинство сотрудников - молодые люди. Представители компании отметили, что руководство компании проводит политику привлечения молодых кадров, будучи уверенным в том, что автомобильная промышленность Ирана будет развиваться и она имеет будущее.
Автомобили, производимые компанией, пользуются большим спросом на иранском рынке. Поскольку таможенные пошлины на импорт автомобилей из третьих стран в Иране довольно высоки, страна потребляет преимущественно автомобили местного производства, и Iran Khodro занимает доминирующее положение на этом рынке. Вторым по величине производителем автомобилей в стране является SAIPA. Есть также и другие автопроизводители, также импортируются автомобили из разных стран. В частности, если вы проведете некоторое время в Тегеране, то увидите, что китайские автомобили здесь пользуются большим спросом, чем иностранные. И редко можно увидеть автомобили известных марок немецкого, корейского производства.