Իրանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի ավելանում է
Իրանից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների թիվը տարեցտարի շարունակում է կայուն աճ գրանցել։ 2024 թվականին Հայաստան է ժամանել շուրջ 180 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ, ինչը 30 հազարով ավելի է դրան նախորդած տարվա ցուցանիշից։  2021 թվականի համեմատ՝ Հայաստան այցելող իրանցի զբոսաշրջիկների թիվը կրկնապատկվել է։
Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահ Լուսինե Գևորգյանը։
«Կարելի է վստահորեն ասել, որ Իրանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների թիվը տարեկան ավելանում է ավելի քան 10 տոկոսով։ 2025 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալներն էլ վկայում են շարունակվող դրական միտման մասին։ Եթե 2024-ի նույն ժամանակահատվածում ունեցել ենք 69 հազար այցելու Իրանից, ապա այս տարի՝ արդեն 77 հազար» ,-նշեց Գևորգյանը։
Զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուները կարևորում են իրադարձային զբոսաշրջության դերը, որը հատկապես գրավիչ է Իրանից ժամանող այցելուների համար։
«Շատ հաճախ զբոսաշրջիկները Հայաստան են գալիս հատուկ որևէ միջոցառման մասնակցելու նպատակով։ Սա խոսում է այն մասին, որ իրադարձային զբոսաշրջությունն իրական ներուժ ունի՝ տնտեսական և մշակութային առումներով»,- ասաց Զբոսաշրջության կոմիտեի նախագահը՝ ընդգծելով նաև գործընկեր կառույցների հետ համատեղ աշխատանքի կարևորությունը:

Число туристов, прибывающих в Армению из Ирана, увеличивается с каждым годом
Число туристов из Ирана, посещающих Армению, продолжает стабильно расти из года в год. В 2024 году Армению посетили около 180 000 иранских туристов, что на 30 000 больше, чем годом ранее. По сравнению с 2021 годом число иранских туристов, посетивших Армению, удвоилось.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре “Арменпресс” сообщила председатель Комитета по туризму Министерства экономики Республики Армения Лусине Геворкян.
“Можно с уверенностью сказать, что число туристов, прибывающих в Армению из Ирана, ежегодно увеличивается более чем на 10 %. Данные за первое полугодие 2025 года также свидетельствуют о сохраняющейся положительной тенденции. Если за тот же период 2024 года Армению посетило 69 000 туристов из Ирана, то в этом году их уже 77 000”, - сообщила Геворкян.
Руководители сферы туризма особо отмечают роль событийного туризма, который особенно привлекателен для гостей из Ирана.
“Очень часто туристы приезжают в Армению, чтобы принять участие в каком-либо мероприятии. Это свидетельствует о том, что событийный туризм имеет реальный потенциал, как в экономическом, так и в культурном плане”, - отметила председатель Комитета по туризму, подчеркнув и важность совместной работы с партнёрскими организациями.