Ֆոն դեր Լայենը հայտարարել է Չինաստանի հետ հարաբերություններում շրջադարձային կետի հասնելու մասին
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ հուլիսի 24-ին Պեկինում կայացած հանդիպմանը կոչ է արել «էականորեն վերահավասարակշռել առևտրային հարաբերությունները»՝ ընդգծելով, որ կողմերի միջև հարաբերությունները գտնվում են շրջադարձային կետում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը։
«Մեր համագործակցության խորցմանը զուգընթաց խորացել են նաև անհավասարակշռությունները։ Մենք հասել ենք շրջադարձային կետի։ Կարևոր է մեր երկկողմ հարաբերությունների վերահավասարակշռումը․․․ Կենսական անհրաժեշտություն է Չինաստանի և Եվրոպայի համար հասկանալու մեր համապատասխան մտահոգությունները և առաջարկելու իրական լուծումներ»,- Եվրահանձնաժողովի ղեկավարն ասել է Ծինփինի հետ հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաև Եվրոպական հանձնաժողովի ղեկավար Անտոնիու Կոշտան։
Reuters-ը նշում է, որ ֆոն դեր Լայենի հայտարարությունը կապված է ԵՄ-Չինաստան առևտրային դեֆիցիտի հետ, որը անցյալ տարի աճել էր պատմական 305,8 միլիարդ եվրոյի։
Չինաստան-ԵՄ գագաթնաժողովի բացմանը ելույթով հանդես եկած Կոշտան իր հերթին նշել է, որ ԵՄ-ն շարունակում է հանձնառու լինել երկկողմ համագործակցության խորացմանը։ «Մենք հստակ առաջընթացի կարիք ունենք առևտրի և տնտեսության հետ կապված հարցերում։ Եվ մենք երկուսս էլ ցանկանում ենք, որ մեր համագործակցությունը լինի հավասարակշռված, փոխադարձության և փոխշահավետության հիմքի վրա»,- Կոշտայի խոսքերը մեջբերում է ԵՄ պաշտոնական կայքը։
Նա ընդգծել է, որ ինչպես ԵՄ-ն, այնպես էլ Չինաստանը համաշխարհային խոշոր տնտեսություններ ու դերակատարներ են ու կիսում են կանոնների վրա հիմնված կարգը պահպանելու և գլոբալ մարտահրավերներին դիմակայելու պատասխանատվությունը։ «Մենք ունենք տարբեր քաղաքական ու տնտեսական համակարգեր։ Մենք միշտ չէ, որ համաձայն ենք իրար հետ։ Սակայն մենք երկուսս էլ հետաքրքրված ենք առաջ մղելու կառուցողական ու կայուն հարաբերություններ»,- նշել է Կոշտան։
Իր հերքին Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինը հայտարարել էր, որ Չինաստանի և Եվրամիության առաջնորդները պետք է հեռատեսություն դրսևորեն և ճիշտ ռազմավարական որոշումներ կայացնեն համաշխարհային փոփոխությունների պայմաններում։
«Համաշխարհային փոփոխությունների և անկայուն միջազգային իրադրության պայմաններում Չինաստանի և ԵՄ առաջնորդները պետք է կրկին հեռատեսություն ու պատասխանատվություն դրսևորեն, ընդունեն ճիշտ ռազմավարական որոշումներ, որոնք կհամապատասխանեն ժողովրդի ակնկալիքներին ու կդիմակայեն պատմության քննությանը»,- Xinhua-ի փոխանցմամբ, ասել էր Ծինփինը։

Фон дер Ляйен заявила, что отношения с Китаем находятся на переломном этапе
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен во время встречи с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине 24 июля призвала к «существенной перебалансировке торговых отношений», подчеркнув, что отношения между двумя сторонами находятся на переломном этапе. Об этом, как передает «Арменпресс», сообщает Reuters.
«По мере углубления нашего сотрудничества углубляются и дисбалансы. Мы достигли переломного момента. Важно перебалансировать наши двусторонние отношения... Китаю и Европе крайне важно понять наши соответствующие опасения и предложить реальные решения», — заявила председатель Европейской комиссии во время встречи с Цзиньпином, на которой также присутствовал председатель Еврокомиссии Антониу Кошта.
Как отмечает Reuters, заявление фон дер Ляйен связано с дефицитом торговли между ЕС и Китаем, который в прошлом году увеличился до исторических 305,8 млрд евро.
Выступая на открытии саммита Китай-ЕС, Кошта, в свою очередь, отметила, что ЕС по-прежнему привержен углублению двустороннего сотрудничества.
«Нам необходим явный прогресс в торгово-экономических вопросах. И мы оба хотим, чтобы наше сотрудничество было сбалансированным, основанным на взаимности и взаимной выгоде», — цитирует Кошту официальный сайт ЕС.
Он подчеркнул, что и ЕС, и Китай являются крупными мировыми экономиками и игроками и разделяют ответственность за поддержание порядка, основанного на правилах, и противодействие глобальным вызовам.
«У нас разные политические и экономические системы. Мы не всегда согласны друг с другом. Но мы оба заинтересованы в развитии конструктивных и стабильных отношений», — отметил Кошта.
В своем возражении председатель КНР Си Цзиньпин заявил, что лидеры Китая и Европейского союза должны проявлять дальновидность и принимать правильные стратегические решения в условиях глобальных изменений.
«В условиях глобальных изменений и нестабильной международной обстановки лидеры Китая и ЕС должны вновь проявить дальновидность и ответственность и принимать правильные стратегические решения, отвечающие ожиданиям людей и выдерживающие испытание историей», — заявил Си Цзиньпин, сообщает агентство «Синьхуа».