Ֆոն դեր Լայենը չի հավատում, որ ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի հարաբերությունները կվերադառնան նախկին մակարդակին
Եվրամիությունը չի հավատում, որ Միացյալ Նահանգների հետ հարաբերությունները երբևիցե կվերադառնան այն մակարդակին, որը գոյություն ուներ մինչև Դոնալդ Թրամփի Սպիտակ տուն գալը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը՝ հանդես գալով Հռոմի արդյունաբերական համաժողովում:
«Մենք միամիտ չենք և չենք կարծում, թե մեր հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների հետ կվերադառնան այն մակարդակ, որտեղ դրանք նախկինում էին», - ասել է ֆոն դեր Լայենը: Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն դեռևս շարունակում է բանակցություններ վարել Միացյալ Նահանգների հետ առևտրային մաքսատուրքերի լիակատար չեղարկման շուրջ, բայց ոչ մի լավատեսություն չի հայտնել այդ առիթով:
Նա ընդգծել է, որ ԵՄ առևտրի 80%-ը բաժին է ընկնում «ոչ ԱՄՆ-ին», և հայտնել է, որ ԵՄ-ն այժմ արագաություն է տալիս այդ հարաբերություններին՝ ձգտելով հնարավորինս արագ ամրագրել դրանք՝ ստորագրելով ազատ առևտրի համաձայնագրեր աշխարհի տարբեր պետությունների հետ:

Урсула фон дер Ляйен не верит, что отношения между ЕС и США могут вернуться на прежний уровень
В Европейском союзе не верят, что отношения с США когда-либо могут вернуться на уровень, бывший до прихода Дональда Трампа в Белый дом. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, выступая на промышленном фориме в Риме.
“Мы не наивны, и мы не думаем, что наши отношения с США вернутся на тот уровень, где они были раньше”, - заявила фон дер Ляйен. Она добавила, что ЕС всё ещё ведёт переговоры с США о полной отмене торговых пошлин, однако не выразила оптимизма по этому поводу.
Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что 80% товарооборота ЕС приходится “не на США”, и заявила, что ЕС работает над тем, чтобы укрепить эти отношения, подписывая соглашения о свободной торговле с различными странами мира.