Չեխիան արգելել է պետական մարմիններում չինական DeepSeek արհեստական բանականության հարթակի կիրառումը
Չեխիան կիբերանվտանգության նկատառումներից ելնելով արգելել է պետական կառավարման մարմիններում արհեստական բանականության հիման վրա աշխատող չինական DeepSeek ստարտափի որևէ արտադրանքի օգտագործումը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Euronews-ը։
Չեխիայի վարչապետ Պետր Ֆիալան հայտնել է, որ նման որոշում է կայացվել կիբերանվտանգության հարցերով ազգային ընկերության կողմից ստացված նախազգուշացումից հետո։ Մասնավորապես նշվել է, որ կա վտանգ՝ չարտոնված հասանելիություն ստանալու օգտատերերի տվյալներին, քանի որ DeepSeek-ը պատրատվորված է համագործակցել Չինաստանի իշխանությունների հետ։
Ավելի վաղ օգտատերերի տվյալները պաշտպանելու նպատակով նման քայլի էին գնացել մի շարք այլ երկրներ, մասնավորապես Իտալիան ու Ավստրալիան։
Չեխիայի կառավարությունը վերջին տարիներին փորձում է հեռու դիրքավորվել չինական տեխնոլոգիաներից։ 2018 թվականին այն դադարել էր օգտագործել Huawei և ZTE հեռահաղորդակցման ընկերությունների կողմից արտադրված սարքավորումները և ծրագրային ապահովումները՝ նշելով, որ դրանք անվտանգային սպառնալիքներ են պարունակում։
DeepSeek-ը հիմնադրվել է 2023 թվականին Չինաստանի Հանճոու քաղաքում։ Նույն տարվա վերջին ընկերությունը թողարկեց արհեստական բանականության իր առաջին մոդելը։

Чехия запретила использование китайской платформы искусственного интеллекта DeepSeek в государственных органах
Чешская Республика запретила использование любых продуктов китайского стартапа DeepSeek, основанных на искусственном интеллекте, в государственных органах из-за проблем с кибербезопасностью. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Euronews.
Премьер-министр Чехии Петр Фиала заявил, что такое решение было принято после предупреждения, полученного от национальной компании по кибербезопасности. В частности, было отмечено, что существует риск несанкционированного доступа к данным пользователей, поскольку DeepSeek готов сотрудничать с властями Китая.
Ранее ряд других стран, в частности Италия и Австралия, предприняли подобный шаг для защиты данных пользователей.
В последние годы правительство Чехии пыталось дистанцироваться от китайских технологий. В 2018 году оно прекратило использование оборудования и программного обеспечения телекоммуникационных компаний Huawei и ZTE, ссылаясь на угрозы безопасности.
Компания DeepSeek была основана в 2023 году в Ханчжоу, Китай. В том же году компания выпустила свою первую модель искусственного интеллекта.