Սերբիայի աջակցությամբ Լոռու մարզում կկառուցվի օրվա կարգավորվող նոր ջրամբար՝ խթանելով մարզի մի շարք համայնքների զարգացումը
Սերբիայի աջակցությամբ Լոռու մարզում կկառուցվի օրվա կարգավորվող նոր ջրամբար՝ խթանելով  մարզի մի շարք համայնքների զարգացումը
Սերբիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ  Լոռու մարզում  կկառուցվի օրվա կարգավորվող նոր ջրամբար՝ ծառայելով մարզի մի շարք համայնքների տնտեսության զարգացմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում Սերբիայի դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ Ցվետկովիչը, Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ​​ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին և Լոռի Բերդ համայնքի ղեկավար Արայիկ Ներսիսյանը միասին այցելեցին ջրամբարի կառուցման տարածք, ծանոթացան իրականացվող աշխատանքներին:
Ծրագիրը իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից՝ Սերբիայի կառավարության ֆինանսավորմամբ և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ համագործակցությամբ։
Օրվա կարգավորվող ջրամբարը, որի տարողունակությունը 8,900 մ³ է, կառուցվում է Հովնանաձոր բնակավայրում և ունի ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգեր: Ջրամբարից անմիջականորեն կօգտվեն 9 գյուղական բնակավայրեր՝ Յաղդանը և Կողեսը՝ Լոռի Բերդ համայնքում, ինչպես նաև Կարմիր Աղեկը, Արևածագը, Ծաթերը, Մղարթը, Այգեհատը, Օձունը և Արդվինը՝ Ալավերդի համայնքում:
Հայաստանում Սերբիայի դեսպան Տատյանա Պանայոտովիչ-Ցվետկովիչը նշեց՝ Հայաստանն ու Սերբիան շատ սերտ կապեր ու համագործակցություն ունեն. 2019 թվականին Հայաստանում Սերբիայի դեսպանատուն բացելուց հետո մեծ ջանքեր են ներդրվել այդ կապերն էլ ավելի ամրապնդելու, խորացնելու  ուղղությամբ: Ըստ նրա՝ այս ծրագիրը ևս ուղղված է այդ նպատակին՝ ամրապնդել երկու երկրների հարաբերությունները:
«ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ անցկացնելով՝ մենք փորձում ենք պարզել, թե ինչպե՞ս կարող ենք նպաստել այդ զարգացմանը, ինչպե՞ս կարող ենք գյուղական շրջաններում ծավալել զարգացմանը միտված նախագծեր, ինչպես նաև մարդասիրական օժանդակություն ապահովել, որը միտված կլինի հենց հետագա զարգացմանը: Ես շատ ուրախ եմ, որ մեր առաջարկով Սերբիայի կառավարությունը համաձայնեց տրամադրել 1 միլիոն եվրոյի աջակցություն, ինչպես զարգացման, այնպես էլ մարդասիրական օժանդակության համար, որը նպատակաուղղված կլինի տեղական համայնքների հետագա զարգացմանը և բարօրությանը»,- ասաց դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ այդ օժանդակության մեծ մասը՝ մոտ 70 տոկոսը, կուղղվի երիտասարդության և կանանց զորացման խնդիրներին, իսկ մնացածը մասը կծախսվի  ջրային ռեսուրսների կառավարման և կանաչ էներգետիկայի զարգացման ուղղությամբ:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին հավելեց, որ այս կարևոր նախաձեռնության հիմնական նպատակն է բազմաֆունկցիոնալ ծրագրի միջոցով մի շարք օգուտներ բերել հենց համայնքներին։
«Լոռի Բերդում կառուցվելիք ջրամբարը օգնելու է, որպեսզի ավելի քան 400 հեկտար հողատարածք ոռոգվի։ Այս ծրագիրը նորարարական է այն իմաստով, որ այն ապահովելու է էկոհամակարգի կայունությունը, ստեղծելու է կայուն էկոլոգիական միջավայր, ինչպես նաև ղեկավարվելու է էկոլոգիական նորարարական դրույթներով։ Բացի դրանից՝ այս ծրագրի շրջանակում ջրի պաշարների հոսքը լինելու է կառավարելի տարբեր սեզոնների դեպքում և հատկապես առատ տեղումների պարագայում՝ դրանով իսկ խուսափելով նաև ճգնաժամային իրավիճակներից»,- ասաց Նաթիա Նացվլիշվիլին։
ՀՀ Լոռու մարզպետի աշխատակազմի զարգացման ծրագրերի մշակման և իրականացման բաժնի պետի պաշտոնակատար Կորյուն Շեկոյանը շնորհակալություն հայտնեց Սերբիայի կառավարությանը նման աջակցության համար՝ նշելով, որ  հիանալի ծրագիր է իրականացվում, քանի որ Լոռու մարզի համար գյուղատնտեսությունը ռազմավարական նշանակություն ունի, իսկ մարզում կան ոռոգման հետ կապված խնդիրներ:
«Այս ջրամբարը ոչ միայն ոռոգման հարց է լուծելու, այլ նաև կունենա որոշակի կանխարգելիչ նշանակություն  ջրհեղեղների համար: Կառուցվող ջրամբարը կսպասարկի գյուղական համայնքների մոտավորապես 11 հազար  բնակիչների, ինչը  չտեսնված ներդրում է Լոռու մարզի համար»,- ասաց Շեկոյանը:

New daily regulated reservoir to be built in Lori with Serbia’s support
A new daily regulated reservoir will be constructed in Armenia’s Lori region with funding from the Government of Serbia, aimed at promoting the economic development of several local communities.
The project, implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) in cooperation with Armenia’s Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, is being built in the Hovnanadzor settlement.
The reservoir, with a capacity of 8,900 cubic meters, will be equipped with water supply and drainage systems.
Nine rural settlements will directly benefit from the reservoir: Yaghdan and Koghes in the Lori Berd community, as well as Karmir Aghek, Arevatsag, Tsater, Mghart, Aygehat, Odzun, and Ardvin in the Alaverdi community.
Serbian Ambassador to Armenia, Tatyana Panayotovich-Tsvetkovich, UNDP Resident Representative in Armenia, Natia Natsvlishvili, and Lori Berd community head Arayik Nersisyan visited the construction site and observed the ongoing work.
Ambassador Panayotovich-Tsvetkovich emphasized the strong ties between Armenia and Serbia, noting that since the opening of the Serbian Embassy in Yerevan in 2019, significant efforts have been made to deepen bilateral cooperation.
"Through discussions with UNDP representatives, we are working to identify how Serbia can support development-oriented and humanitarian projects in rural areas,” she said.
“I am very pleased that, at our proposal, the Serbian government agreed to allocate 1 million euros in support to enhance the well-being of local communities."
She noted that approximately 70% of this assistance will be directed toward youth and women’s empowerment, with the remainder allocated to water resource management and green energy development.
UNDP’s Natia Natsvlishvili added that the initiative is aimed at strengthening local communities.
"The reservoir will irrigate 400 hectares of land in Lori Berd and is innovative in that it promotes ecological sustainability and stability. It will also allow for better management of water flows during different seasons, especially in cases of heavy rainfall, thus helping to mitigate crisis situations,” she said.
Koryun Shekoyan, Acting Head of the Department for Development Programme Design and Implementation, expressed gratitude to the Serbian government.
"This is an excellent initiative, particularly for Lori region, where agriculture is of strategic importance. The reservoir will not only address irrigation issues but also help prevent flooding. It will serve approximately 11,000 residents across rural communities which is an unprecedented investment for the region," he said.