Սիրիան դիմել է ԵՄ-ին՝ հրդեհների դեմ պայքարին աջակցելու համար
Արդեն մի քանի օր է՝ Սիրիայի քաղաքացիական պաշտպանության խմբերը պայքարում են Լաթաքիայի լեռնային շրջաններում բռնկված անտառային հրդեհների դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է սիրիական SANA լրատվական գործակալությունը։
Սիրիայի արտակարգ իրավիճակների և աղետների կառավարման նախարար Ռաիդ աս-Սալեհը հայտնել է, որ դիմել են Եվրամիությանը՝ աջակցություն խնդրելով հրդեհների մարման գործում: Նա հայտնել է, որ Կիպրոսի հրշեջ օդանավերը կմիանան հրդեհների մարման գործընթացին։
Նախարարը նաև նշել է, որ հուլիսի 7-ի գիշերն ուժգին քամիների պատճառով հրդեհները տարածվել են դեպի Լաթաքիայի հյուսիսային Ղասանիա (Ֆալաք) գյուղ. քաղաքացիական պաշտպանության խմբերը կարողացել են տարհանել կանանց և երեխաներին և գյուղի երիտասարդների օգնությամբ մարել հրդեհը։
«Հրդեհների մարմանը սիրիական ուժերի հետ միասին մասնակցում են թուրքական, հորդանանյան և լիբանանյան թիմեր: Նախօրեին հրդեհաշիջման գործողություններին մասնակցել է 16 ինքնաթիռ, իսկ այսօր դրանց թիվը ակնկալվում է հասցնել 20-ի», - նշել է նա։
Նախարարի խոսքով՝ մինչ օրս մարդկային զոհեր չեն գրանցվել, չնայած հրդեհը տարածվել է մի քանի վայրերում:
«Քաղաքացիական պաշտպանության 10 աշխատակից տուժել է, որոնց մեծ մասը՝ շնչահեղձությունից», - ասել է պաշտոնյան։
Նա պարզաբանել է, որ եղանակային պայմանները զգալիորեն նպաստում են հրդեհների տարածմանը։
Անտառային հրդեհները Լաթաքիայի հյուսիսային շրջաններում մոլեգնում են հուլիսի 3-ից։ Հրշեջ խմբերը պայքարում են դրանք վերահսկողության տակ առնելու և հետագա տարածումը կանխելու համար։ Հրդեհներն այրել են արդեն 10 հազար հեկտար տարածք: Հարյուրավոր մարդիկ տարհանվել են:

Сирия обратилась к ЕС за помощью в тушении пожаров
Сирийские отряды гражданской обороны уже несколько дней борются с лесными пожарами в горных районах Латакии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило сирийское информационное агентство SANA.
Министр по чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий Сирии Раед аль-Салех сообщил, что они обратились к Евросоюзу за помощью в тушении пожаров. Он сообщил, что к тушению подключатся пожарные самолеты с Кипра.
Министр также отметил, что в ночь на 7 июля из-за сильного ветра пожары распространились на деревню Гассания (Фалак) на севере Латакии. Отряды гражданской обороны смогли эвакуировать женщин и детей и с помощью молодежи деревни потушить пожар.
«В тушении пожаров вместе с сирийскими войсками участвуют турецкие, иорданские и ливанские команды. Вчера в пожаротушении участвовало 16 самолетов, а сегодня ожидается, что их число увеличится до 20», — сказал он.
По словам министра, человеческих жертв пока не зафиксировано, хотя пожар распространился на несколько мест.
«Пострадали 10 сотрудников гражданской обороны, большинство из них от удушья», — сказал чиновник.
Он пояснил, что погодные условия в значительной степени способствуют распространению пожаров.
Лесные пожары бушуют в северных районах Латакии с 3 июля. Пожарные изо всех сил пытаются взять их под контроль и предотвратить дальнейшее распространение. Пожары уже охватили 10 000 гектаров. Сотни людей были эвакуированы.