Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին՝ դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, ողջունելով հյուրին՝ նախագահը նշել է. «Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ և դեսպանատանը կատարած աշխատանքի համար վերջին հինգ տարիների ընթացքում։ Ձեր հետևողական ու նվիրված գործունեությամբ Դուք նշանակալի ներդրում եք ունեցել Հայաստանի և Շվեդիայի միջև հարաբերությունների ամրապնդման գործում»:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և ջերմ խոսքերի համար: «Սա հրաժեշտի հանդիպում է, և վերջին շաբաթները իմ կյանքի բավականին հուզիչ ու զգայական փուլ են։ Մեծ պատիվ և հաճույք էր ինձ համար ապրել և աշխատել Հայաստանում վերջին հինգ տարիների ընթացքում։ Հայաստանը հրաշալի երկիր է՝ բացառիկ մարդկանցով։ Ես արժանացել եմ մեծ պատվի՝ սովորել, ճանաչել և համագործակցել բազմաթիվ հիանալի հայերի հետ»,- ասել է դեսպանը:
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը քննարկել են Հայաստան-Շվեդիա հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող երկկողմ օրակարգային մի շարք հարցեր՝ ընդգծելով քաղաքական երկխոսության ակտիվացման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Նախագահը բարձր է գնահատել ժողովրդավարության ամրապնդմանն ուղղված բարեփոխումներին Շվեդիայի երկարամյա աջակցությունը՝ ընդգծելով հատկապես կառավարման թափանցիկության, իրավունքի գերակայության, քաղաքացիական հասարակության դերակատարության ընդլայնման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում շվեդական փորձի կիրառման արժեքավորությունը։
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին քաղաքական, տնտեսական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Նշվել է, որ երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի զարգացման համար առկա է զգալի չօգտագործված ներուժ, մասնավորապես, ներդրումային ծրագրերի, նորարարական տեխնոլոգիաների փոխանակման և թվային հատվածի համատեղ նախաձեռնությունների միջոցով։

Президент провел встречу с завершающим дипмиссию в Армении послом Швеции
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швеции в Армении Патрика Свенссона по случаю завершения его дипломатической миссии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, приветствуя гостя, Ваагн Хачатурян отметил: «Хочу поблагодарить Вас и посольство за работу, которая проделана за последние пять лет. Своей последовательной и преданной работой Вы внесли значительный вклад в укрепление отношений между Арменией и Швецией».
Посол выразил благодарность за прием и теплые слова.
«Это прощальная встреча, и последние недели были довольно волнующим и эмоциональным этапом моей жизни. Для меня было большой честью и удовольствием жить и работать в Армении в течение последних пяти лет. Армения — замечательная страна с исключительными людьми. Для меня было честью учиться, знакомиться и сотрудничать со многими замечательными армянами», — сказал посол.
Был обсужден ряд вопросов двусторонней повестки, касающихся развития армяно-шведских отношений, подчеркнута важность активизации политического диалога и углубления сотрудничества в различных сферах.
Президент высоко оценил многолетнюю поддержку Швецией направленных на укрепление демократии реформ, подчеркнув, в частности, ценность применения шведского опыта в сферах прозрачности управления, верховенства закона, расширения роли гражданского общества и защиты прав человека.
Были затронуты возможности расширения двустороннего сотрудничества в политической, экономической и высокотехнологичной сферах. Было отмечено, что существует значительный неиспользованный потенциал для развития экономических связей между двумя странами, в частности, посредством инвестиционных программ, обмена инновационными технологиями и совместных инициатив в цифровой сфере.