Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական կոռուպցիոն գործարքների բացահայտումը՝ լրագրողների ազատազրկման պատճառ. «Գեղարդ» հիմնադրամ
«Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը անդրադարձել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լեռնային Ղարաբաղում կոռուպցիոն բացահայտումների լուսաբանող 7 անկախ լրագրողների հանդեպ իրականացվող քաղաքական հետապնդումներին և ազատազրկումներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հիմնադրամի հրապարակած հոդվածում նշվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում շինարարական աշխատանքների կոռուպցիոն խոշոր գործարքների վերաբերյալ բարձրաձայնած 7 լրագրողներ Ադրբեջանում դատապարտվել են 7-9 տարվա ազատազրկման։ Ավելին` լրագրողները դատապարտվել են շինծու մեղադրանքների հիման վրա, իսկ գործով վկաներն, ըստ պաշտպանական կողմի հաղորդման, ճնշումների ներքո հետ են վերցրել կամ հերքել են իրենց նախորդ ցուցմունքները։ Ազատազրկված լրագրողները պարբերաբար ահազանգում են ադրբեջանական բանտերում գործող անմարդկային վերաբերմունքի մասին։
Լրագրողների նկատմամբ ճնշումների ու ազատազրկումների վերաբերյալ իր մտահոգությունն է հայտնել Եվրոպական միությունը՝  կոչ անելով Ադրբեջանին՝ «հարգել մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները, կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և անհապաղ քայլեր ձեռնարկել բոլոր լրագրողների և լրատվամիջոցների աշխատակիցների համար անվտանգ և նպաստավոր միջավայր ապահովելու»։
ԵՄ-ի այս հայտարարությունը հաջորդել է Ադրբեջանում գործող անկախ լրատվական կայք համարվող «AbzasMedia»-ի լրագրողների ու աշխատակազմի նկատմամբ հունիսի 20-ին կայացված դատավճիռներին։ Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանն «AbzasMedia»-ի տնօրեն Ուլվի Հասանլիին, գլխավոր խմբագիր Սևինջ Վագիֆգըզըին, հետաքննող լրագրող Հաֆիզ Բաբալըին, ինչպես նաև՝ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Ֆարիդ Մեհրալըզադային դատապարտել է 9 տարվա ազատազրկման։ Լրագրողներ Նարգիզ Աբսալամովան և Էլնարա Գասիմովան դատապարտվել են 8 տարվա, իսկ փոխտնօրեն Մահամմադ Կեկալովը՝ 7,5 տարվա ազատազրկման։
«AbzasMedia»-ի լրագրողները ձերբակալվել էին դեռևս 2023 թվականի վերջին, իսկ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրող Ֆարիդ Մեհրալըզադան՝ 2024 թվականի մայիսին։ Թեև «AbzasMedia»-ն հայտարարել է, որ «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողն իրենց աշխատակիցը չէ և իրենց հետ առնչություն չունի, սակայն Մեհրալըզադան ձերբակալվել է նույն գործի շրջանակներում։ Լրագրողը նշել է, որ իրեն հետապնդում են «Ազատություն» ռադիոկայանում իր կատարած տնտեսական հետաքննությունների համար։ «Դատախազությունն ինձ նաև «AbzasMedia»-ի աշխատակցի պաշտոնում է «նշանակել»՝ իբր թե ես այնտեղ տնտեսական փորձագետ եմ եղել, աշխատել եմ գրասենյակում։ Այս երկու պնդումներն էլ կեղծ են»,- հայտարարել է լրագրողը։
Ձերբակալվածները մեղադրվել են «արժույթի մաքսանենգության», «փողերի լվացման», «հարկերից խուսափելու» և «փաստաթղթերի կեղծման» մեջ։
Վերջիններս չեն ընդունում իրենց ներկայացված մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ ձերբակալությունները քաղաքական հետապնդումներ են՝ կապված կոռուպցիային առնչվող իրենց հետաքննությունների հետ։ Մասնավորապես՝ հետաքննությունն «առնչվում է Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թվականի պատերազմին հաջորդած վերակառուցման աշխատանքներին, ինչպես նաև՝ պետությանը փոխկապակցված ընկերությունների ապօրինի ֆինանսական ցանցերի մասին հաղորդումներին։
«․․․Այն երկրներում, որտեղ օրենքի գերակայությունն ու դատարանների անկախությունը չեն հարգվում, դատական գործընթացները ոչ այլ ինչ են, քան բռնապետական իշխանությունների կեղծ ժպիտ»,-դատավարության ժամանակ իր եզրափակիչ խոսքում հայտարարել է Մեհրալըզադան՝ ավելացնելով, որ կայացված դատավճիռը չի լինի դատավորներինը, այլ նրանց, ովքեր հրամայել են ձերբակալել։
Ադրբեջանում լրագրողների նկատմամբ ճնշումներին ու վերջին դատապարտումներին արձագանքել և առավել կոշտ հայտարարություններով են հանդես եկել միջազգային իրավապաշտպան մի շարք կազմակերպություններ ևս։
«Գեղարդ» հիմնադրամը մեջբերում է Amnesty International հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության հայտարարությունը, որում ընդգծվում է, որ «AbzasMedia»-ի դեմ գործն օրինակ է այն ամենի, թե ինչպես է Ադրբեջանի դատական համակարգը՝ որպես զենք, օգտագործվում երկրում անկախ լրագրությունը լռեցնելու համար»: Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշել է, Ադրբեջանում քաղաքական ճնշումներն աղաղակող են, սակայն միջազգային հանրությունը միասնական, սկզբունքային դիրքորոշում չունի։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» (RSF) կազմակերպությունը նույնպես դատապարտել է դատարանի որոշումը՝ նշելով, որ «այն իշխանությունների կողմից անկախ մամուլի նկատմամբհամակարգված ճնշման խորհրդանիշ է»:
«Իշխանությունները մտադիր են երկրում վերացնել անկախ լրագրության մնացորդները»,-այսպես է ներկայացրել Ադրբեջանում ազատ խոսքի և լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումները «Լրագրողների պաշտպանության կոմիտե»-ն (CPJ)։
«Մամուլի միջազգային ինստիտուտ»-ը (IPI) ևս, դատապարտելով կայացված դատավճիռները, հայտարարել է, որ լրագրողների միակ «հանցանքը» եղել է կոռուպցիոն լայնածավալ գործարքներում Ադրբեջանի իշխող էլիտայի ներգրավվածության բացահայտումը։
Ըստ «Լրագրողների միջազգային միության» (IFJ) հայտարարության՝ լրագրողների բանտարկությունն իշխանությունների վրեժն է՝ իշխանամերձ շրջանակների մասնակցությամբ կոռուպցիոն բացահայտումների համար։
Միջազգային կազմակերպություններն անդրադարձել են նաև ադրբեջանցի ակտիվիստ Բահրուզ Սամեդովին, ում Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանը հունիսի 23-ին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման։ Սամեդովը մեղադրվել է պետական դավաճանության մեջ, մասնավորապես՝ իբր համագործակցել է հայկական հատուկ ծառայությունների հետ։ Սամեդովն ու պաշտպանները հերքել են մեղադրանքը՝ պնդելով, որ ձերբակալության իրական պատճառն ակտիվիստի խաղաղասիրական ու հակապատերազմական հոդվածներն են, «ու դա իր արտացոլումն է գտել դատական գործի նյութերում»։
Համաձայն «Լրագրողների պաշտպանության կոմիտե»-ի (CPJ)՝ 2024 թվականի տարեկան զեկույցի՝ Ադրբեջանը բանտարկված լրագրողների թվով աշխարհի վատագույն ցուցանիշ ունեցող երկրների թվում 10-րդն է։
«Լրագրողներ առանց սահմանների» (RSF) կազմակերպությունն արձանագրել է, որ Ադրբեջանում մամուլի ազատության ցուցանիշը հետզհետե նահանջում է։ Ըստ կազմակերպության Մամուլի ազատության ցուցանիշի՝ 2024 թվականին Ադրբեջանն աշխարհի 180 երկրների շարքում 164-րդ տեղն է զբաղեցրել, 2025 թվականին՝ 167-րդը։
«Ազատություն Ադրբեջանի քաղբանտարկյալներին» ՀԿ-ի կողմից հունիս ամսին հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Ադրբեջանում ազատազրկված լրագրողների և բլոգերների թիվը 29 է։ Եվրոպայի խորհրդի՝ «Լրագրողների անվտանգության հարթակի» տվյալներով՝ ներկայումս ազատազրկված լրագրողների թիվը հասնում է 36-ի։ Այս ցուցանիշն ամենաբարձրն է Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների շարքում՝ 2001 թվականից՝ Ադրբեջանի այդ կազմակերպությանն անդամակցելուց ի վեր:
«Չնայած միջազգային արձագանքներին ու կոչերին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են անտեսել միջազգային պարտավորություններն ու մարդու հիմնարար իրավունքները։ Մինչ միջազգային կառույցները բավարարվում են միայն մտահոգություն արտահայտող հայտարարություններով, Բաքուն էլ ավելի սանձարձակ է դառնում իր գործողություններում՝ խստացնելով վերահսկողությունն ազատ խոսքի, քաղաքացիական հասարակության և լրագրողական գործունեության նկատմամբ»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» հիմնադրամի հոդվածը:

Journalists imprisoned for exposure of Azerbaijani corruption schemes in Nagorno-Karabakh
Seven journalists who exposed large-scale corruption related to construction projects in Nagorno-Karabakh have been sentenced in Azerbaijan to 7–9 years in prison. Moreover, the journalists were convicted on fabricated charges, and according to the defense team, witnesses in the case retracted or denied their previous statements under pressure. The imprisoned journalists have repeatedly raised alarm about inhumane treatment in Azerbaijani prisons.
The European Union has expressed its concern regarding the pressure and imprisonment of journalists, calling on Azerbaijan to respect human rights and fundamental freedoms, uphold its international obligations, and take immediate steps to ensure a safe and enabling environment for all journalists and media workers.
The EU statement followed the verdicts issued on June 20 against the journalists and staff of Abzas Media, an outlet considered an independent news platform in Azerbaijan. The Baku Grave Crimes Court sentenced Abzas Media director Ulvi Hasanli, editor-in-chief Sevinj Vagifqizi, investigative journalist Hafiz Babali, “Radio Liberty” journalist and economist Farid Mehralizade to nine years in prison. Journalists Nargiz Absalamova and Elnara Gasimova were sentenced to 8 years, while deputy director Mahammad Kekalov received a 7.5-year prison sentence.
Abzas Media’s journalists were arrested in late 2023, while Radio Liberty journalist Farid Mehralizadeh was detained in May 2024. Although Abzas Media stated that the Radio Liberty journalist was not their employee and had no connection to their organization, Mehralizade was arrested within the framework of the same case. The journalist has claimed that he is being persecuted for his economic investigations conducted at Radio Liberty. “The Prosecutor’s Office has also ‘appointed’ me as an Abzas Media employee, claiming I worked there as an economic expert and was based in their office. These claims are false,” the journalist said.
The detainees have been charged with “currency smuggling,” “money laundering,” “tax evasion,” and “forgery of documents.” They reject the charges brought against them, stating that their arrests are politically motivated and connected to their investigations into corruption. Specifically, their reporting concerns the post-2020 war construction works in Nagorno-Karabakh, as well as illegal financial networks involving government-affiliated companies.
“...In countries where the rule of law and the independence of the judiciary are not respected, judicial processes are nothing more than a fake smile from authoritarian governments.” In his final statement, Mehralizade said he understands “that the verdict will not be the verdict of the judges, but of those who ordered arrest.”
Several international human rights organizations have also reacted to the pressure on journalists and the recent convictions in Azerbaijan, issuing particularly strong statements condemning the actions.
“The case against Abzas Media is an example of how Azerbaijan’s judicial system is being weaponized to muzzle independent journalism and calls for a strong international response,” Amnesty International mentioned and added that the political repression in Azerbaijan is alarming, yet the international community lacks a united and principled stand.
Reporters Without Borders (RSF) also condemned the court’s decision, which is “a symbol of the authorities’ systematic repression of the independent press.”
The Committee to Protect Journalists (CPJ) stated that the authorities intend to eliminate the last remnants of independent journalism in the country, describing the pressure on free speech and the media in Azerbaijan.
International Press Institute condemned the prison sentences emphasizing that “journalists’ only crime was to report on high-level corruption involving Azerbaijan’s ruling elite.”
According to the statement by International Federation of Journalists (IFJ), the imprisonment is retaliation for their investigations into corruption among Ilham Aliyev’s inner circle.
International organizations have also reacted to the case of Azerbaijani activist Bahruz Samedov, who was sentenced to 15 years in prison by the Baku Grave Crimes Court on June 23. Samedov was accused of state treason, specifically of allegedly collaborating with Armenian intelligence services. Both Samedov and his defense have denied the charges, insisting that the real reason for his arrest is his pacifist and anti-war articles—something that “is reflected in the case materials.”
According to the Committee to Protect Journalists (CPJ) 2024 annual report, Azerbaijan ranks 10th among the countries with the highest number of imprisoned journalists.
Reporters Without Borders (RSF) has noted that press freedom in Azerbaijan is gradually deteriorating. According to the organization's Press Freedom Index, Azerbaijan ranked 164th out of 180 countries in 2024, and 167th in 2025.
According to data published in June by the NGO Free Azerbaijan Political Prisoners, the number of imprisoned journalists and bloggers in Azerbaijan is 29. Meanwhile, the Council of Europe’s Safety of journalists platform reports that the current number of incarcerated journalists has reached 36. This is the highest figure among the Council of Europe member states since Azerbaijan joined the organization in 2001.
Despite international reactions and calls, the Azerbaijani authorities continue to disregard their international obligations and fundamental human rights. While international organizations only express concern, Baku becomes increasingly brazen in its actions, tightening control over free speech, civil society, and journalists.